Opracowała i przeprowadziła: mgr Iwona Dobrzańska

Często w czasie organizowanych w przedszkolach festynów, rodzice stojąc z boku, przyjmują niejako rolę obserwatora zabaw swoich pociech. Przygotowałam, więc scenariusz zabaw dla dzieci i rodziców a w dalszej kolejności przeprowadziłam go na festynie rodzinnym w moim przedszkolu. Dzieci zawsze bardzo chętnie uczestniczą w różnych zabawach, ale rodzice zwykle niezbyt chętnie. Byłam jednak zachwycona postawą rodziców i ich zaangażowaniem. Zabawy nie było końca.

Lizaki nagroda pocieszenia dla wszystkich dzieci.
Aparat fotograficzny. Mikrofon.

ZABAWY DLA DZIECI I RODZICÓW:

1. Piłka parzy ( piłka, CD z muzyką do zabawy) – 8-10 par

Piłka parzy w kole z muzyką. Dzieci i rodzice stojący w kole podają sobie piłkę aż do momentu przerwy w muzyce. Na przerwę w muzyce, ten kto ma piłkę w rękach to odpada. Wygrywają te osoby, które wcześniej nie odpadły a muzyka już się skończyła.

2. Strzelam gola ( 2piłki nożne, 2 bramki, tablica i kreda do zapisywania punktów)- 6– 8 par

Celowanie do bramki ( dziecko +mama lub tata )
Każdy ma 3 rzuty, sędzia zalicza tylko trafione gole. Każda drużyna dostaje punkty. Wygrywa drużyna, która ma najwięcej goli.

3.Słodkie jabłuszka ( jabłka ze sznurkiem dla każdego dziecka –
5 sztuk) – 5 par

Dziecko trzyma jabłko na sznurku a rodzic je jabłko bez używania rąk. Rodzic może przyjmować dowolną pozycję przy jedzeniu jabłka. Wygrywa ten zespół, który zje jabłko.

4. Napełnij butelkę ( 4 butelki, 4 nakrętki, 4 lejki, 4 kubeczki plastikowe, 4 miski z wodą, 4 stoliki) – 4 pary

Dziecko trzyma butelkę z lejkiem a rodzic stopniowo napełnia ją wodą. Wygrywa ta para, która najszybciej zapełni wodą butelkę i zakręci nakrętkę.

5. Przeciąganie liny ( lina z czerwoną wstążką na środek, szur do zaznaczania środka) – 6 par

Przeciąganie liny ( dziecko + tata). Wygrywa ta drużyna, która szybciej przeciągnie linę na swoją stronę.

6. Slalom z balonem ( sznur do zaznaczenia linii startu i mety,
5 balonów) - 5 par

Każda para biegnie od startu do mety z balonem pomiędzy brzuchami.
Gdy komuś spadnie balon to musi podnieść i dalej biec w parze do mety.
Wygrywa ta para, która jako pierwsza dotrze na metę.

7. Znikające krzesełka ( 7- 10 krzesełek, CD z muzyką) – 7-10 par

Znikające krzesełka- zabawa z muzyką. Krzesełka tyłem do siebie w kształt koła. Zabawa polega na tym, aby rodzic z dzieckiem zgodnie z ruchem wskazówek zegara poruszał się wokół krzesełek w rytm słyszanej muzyki. Na przerwie w muzyce rodzic zajmuje dowolne wolne krzesło biorąc dziecko na kolana. Po każdej przerwie w muzyce prowadzący zabawę zabiera krzesełko. Para, która nie ma krzesełka odpada. Wygrywa ta para, która pozostanie jako ostatnia na jednym krzesełku.

8. Związane pary ( wstążki po 2 dla każdej pary, sznur do zaznaczenia linii startu i mety) – 5 par

Dziecko i rodzic związani są za 1 rękę i za 1 nogę. Wygrywa ta para, która pierwsza jest na mecie.

9. Łyżka i piłeczka pingpongowa ( 2 łyżki, 2 piłeczki pingpongowe, 2 tyczki ) – 6 par

Zabawa drużynowa. Zabawa polega na przejściu z piłeczką pingpongową na łyżce do wyznaczonej tyczki, obejściu jej i powrotu do drużyny oraz przekazaniu kolejnej osobie w drużynie. Wygrywa ta drużyna, która szybciej wykonała zadanie.

10. Piłki do kosza ( 4 kosze, po 6 piłek dla każdej pary – 3 dla dziecka i 3 dla rodzica, sznur do zaznaczania linii rzutu) – 4 pary

Wygrywa ta para, która ma najwięcej piłek w koszu.

11. Nawlekamy korale ( 4 skakanki, 4 koszyki, 40 małych obręczy,
4 stoliki) – 4 pary

Zabawa polega na nawlekaniu małych obręczy na skakankę. Dziecko nawleka obręcze jedną końcówkę skakanki a rodzic nakłada na drugą końcówkę. Wygrywa ta para, która szybciej nałoży wszystkie obręcze.

12.Slalom z przeszkodami ( 10 kręgli lub butelek z wodą żeby się nie przewróciły, chustka do zawiązywania oczu, tablica z kredą do zapisywania punktacji) – 4 pary

Rodzic ma zawiązane oczy. Dziecko prowadzi rodzica za rękę, starając się nie przewrócić kręgi. Wygrywa ten zespół, który przewrócił najmniej kręgli.

13. Budujemy wieże ( 4 koszyki klocków, 4 stoliki, stoper) – 4 pary

Budowanie wieży z klocków drewnianych na stolikach. Wygrywa ten zespół, który wybuduje wyższą wieżę na czas 5 minut i się nie przewróci.

14. Przejście z szarfami na nogach ( kreda do rys. linii mety i startu, 5 szarf w różnych kolorach) – 5 par

Przejście z szarfami na nogach ( dziecko + mama) do wyznaczonego miejsca. Wygrywa ta para, która jako pierwsza dotarła do mety.

15. Szukamy domku dla swojej rodziny ( 8 szt. hula – hop, CD z muzyką) – 8 par

Szukanie domku w hula-hop, za każdym razem po przerwie znika jedno koło. Wygrywa ten zespół, który dotrwa do końca stojąc w ostatnim hula-hop.