X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16311
Przesłano:

Wizualna biografia. Scenariusz zajęć warsztatowych

Scenariusz zajęć warsztatowych

Temat zajęć: Wizualna biografia.
Cele edukacyjne:
- Wychowankowie uświadamiają sobie, jaki wpływ mają stereotypy na postrzeganie innych ludzi (nawet tych, których osobiście nie znamy);
- Wychowankowie uświadamiają sobie własne i społeczne sympatie i uprzedzenia w odniesieniu do różnych ludzi;
- Wychowankowie poznają, na czym polega efekt pierwszego wrażenia i jaki wpływ ma na powstawanie stereotypów i uprzedzeń.
Czas: ok. 45 minut
Materiały:
- dwa różne zdjęcia tej samej osoby lub zdjęcia różnych ludzi wycięte z czasopism;
- karta zadań (materiał pomocniczy nr 1).
Miejsce: sala, krzesła ustawione w krąg
Metody: praca indywidualna, dyskusja

I. Przebieg zajęć:
- Część 1 (praca indywidualna; 10 min)
Prowadzący zajęcia pokazuje uczestnikom przygotowane przez siebie zdjęcia i prosi, aby każdy wybrał jedno. Następnie rozdaje karty zadań nr 1 i prosi wychowanków, by spróbowali sobie wyobrazić kim jest osoba przedstawiona na zdjęciu oraz stworzyli jej biografię, opowiadając na pytania znajdujące się w karcie zadań.
- Część 2 (20 min)
Prowadzący prosi uczestników, aby przedstawili przygotowane przez siebie biografie.

II. Omówienie ćwiczenia i ewaluacja (dyskusja; 15 min):
Prowadzący zaprasza uczestników do dyskusji na temat powstania uprzedzeń.
- Jakie cechy wpłynęły na wasze opisy osób przedstawionych na fotografiach?
- Czy pierwsze wrażenia są ważne?
- Jaki maja wpływ na nasz stosunek do innych ludzi?
- Czy przy kolejnych kontaktach z daną osoba lub grupą łatwo je później weryfikować?
- Jaki wpływ maja na nas stereotypy i uprzedzenia?
- Jak funkcjonują?
- Jakie są lub mogą być ich konsekwencje?

III. Zakończenie zajęć.

........................................

Karta zadań (materiał pomocniczy nr 1)
Kim jest osoba, na którą patrzysz?
Jaki jest jej zawód?
Jakie życie prowadzi?
Czy ta osoba jest szczęśliwa, czy nie?

Z podanej poniżej listy wybierz cechy, które najlepiej opisują ta osobę:
• zasadnicza
• opanowana
• uległa
• ambitna
• chętna do pomocy
• towarzyska
• inteligentna
• głupia
• godna zaufania
• uczuciowa
• nieszkodliwa
• pozbawiona ambicji
• agresywna
• pełna energii
• roztrzepana
• chłodna
• niebezpieczna
• trzeźwo myśląca
• spokojna
• rozrywkowa
• szczęśliwa
• poważna
• niegodna zaufania
• samotna
• nieopanowana
• dominująca
• marzycielska
• egoistyczna
• dziecinna
• odnosząca sukcesy

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.