X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16277
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nasz przyjaciel - Miś

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Miejsce: Przedszkole Miejskie nr 5 w Lubinie 59-300, hol przedszkolny
Data: 24.11.2011
Prowadzący: mgr Jowita Dwornicka

Temat: Nasz przyjaciel - Miś .
Cele ogólne:
- poznanie historii powstania pluszowego misia
- stwarzanie atmosfery radosnych przeżyć i wesołej zabawy
- rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych
- rozwijanie syntezy i analizy wzrokowo - ruchowej

Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna historię powstania pluszowego misia
- czerpanie radości z wspólnej zabawy
- rozpoznaje i nazywa za pomocą smaku przysmaki
- składa obrazek z części
Metody:
- słowna ( opowiadanie, piosenka, wiersz)
- oglądowa ( ilustracje )
- praktyczna (zadań stawianych do wykonania)
Formy:
- zbiorowa
- grupowa (parami)
- indywidualna

Środki dydaktyczne: płyty CD, tort, świeczki, dekoracje, talerzyki z miodem, z dżemem, z kremem czekoladowym, białym serem, wykałaczki, rękawice kuchenne, obrazek misia podzielony na części, dyplomy

Przebieg zajęć:

1. „Powitanie” - Miś i jego towarzyszka witają przybyłych gości i zachęcają do zabawy słowami:
„Wszyscy was witamy,
pięknie się kłaniamy
i do wspólnej zabawy
wszystkich zapraszamy!”

2. „Historia Pluszowego Misia” – prowadząca zapoznaje dzieci z historią pluszowego misia:
Historię pluszowego Misia rozpoczął Prezydent Roosevelt, który postrzelił w trakcie polowania małego niedźwiadka. Ujrzawszy przerażone zwierzątko postanowił puścić go wolno, rezygnując ze swego trofeum. Historia o uwolnieniu niedźwiedzia zainspirowała znanego twórcę komiksów do stworzenia serii rysunków. Rysunki ukazały się
w gazetach, i te z kolei zachęciły, właściciela sklepu ze słodyczami
do zaprojektowania wzoru zabawki pluszowej podobnej do misia
z komiksu. W ten sposób na wystawie sklepu szybko znalazł się miś pluszowy z odręcznie podpisaną karteczką “Miś Teddy’ego.”
Obecnie żyjemy w czasach ogromnego rozkwitu tradycji pluszowych misiów, zarówno tych starych z początku wieku, ręcznie szytych, jak i tych współczesnych produkowanych masowo w fabrykach na Dalekim Wschodzie.
Miś wciąż pozostaje najważniejszą zabawką naszego dziecka
i miejmy nadzieję, że już wkrótce nie będzie ani jednego dziecka
na świecie, które nie miałoby swojego pluszowego misia.

Miś Teddy ma nawet swój dzień - 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia.
3. „Zagadki muzyczne” – prowadzący prezentują kilka melodii. Zadaniem wszystkich dzieci jest odgadnąć z jakiej bajki pochodzi dany utwór muzyczny.
- „Kubuś Puchatek”
- „Yogi”
- „Miś Uszatek”
- „Miś Koralgol”
- „Gumisie”
- „Troskliwe Misie”

4. „TY I JA” – zabawa ruchowa w parach przy piosence
5. „Prezentacja wierszy i piosenek” – każda grupa prezentuje wiersze lub piosenki o misiach

6. „Jedna łapka, druga łapka...” – zabawa ruchowa ze śpiewem

„Jedna łapka, druga łapka
Ja jestem niedźwiadek.
Trzecia łapka, czwarta łapka
A to jest mój zadek.
Lubię miodek, kocham miodek
Podbieram go pszczółką.
Jedną łapką, drugą łapką
Albo wciągam rurką.”

7. „Misiowe zadania do pokonania” – konkurs – nauczycielki wybierają przedstawicieli poszczególnych grup. Zadaniem dzieci jest wykonać wszystkie zadania zaproponowane przez misia

a) „Miś” – dzieci w parach otrzymują pociętą ilustrację misia. Zadaniem ich jest złożyć obrazek w całość.
b) „Wyjadanie miodku” – zadanie polega na jak najszybszym zjedzeniu miodku z talerzyka tylko za pomocą języka, bez pomocy rąk.
c) „Wykałaczki i rękawiczka” – zadaniem dzieci jest zebranie z dywanu po 10 wykałaczek rękawicą kuchenną. Wygrywa szybsza para.
d) „Małe co nieco” – wybrane dzieci z zawiązanymi oczami degustują przysmaki ( biały ser dżem, miód, krem czekoladowy). Zadaniem ich jest odgadnąć nazwę przysmaku

8. „Gimnastyka z misiem” – opowieść ruchowa – dzieci reagują ruchem na słowa wiersza wypowiadanego przez misia

„Misiu wstań! Nie leń się! (wstań)
Pokaż nam tańce swe!
Hop, hop, raz, dwa, trzy (podskakuj)
Popatrz, miś już wcale nie jest zły. (Uśmiech)
Nie do wiary, nie do wiary,
Tańczy sobie misio stary.
Hop, hop, podryguje
I pod boki się ujmuje
Hop, hop, hejże , ha,
Tańczy misio, ty i ja”

9. „Tort dla misia” – dzieci składają życzenia misiowi:

„Witaj Misiu Łakomczuszku
Niech nie burczy Ci już w brzuszku
My życzenia Ci składamy
Byś był jak najdłużej z nami
Miodku zawsze mniej w dostatku
Żyj nam sto lat nasz Misiaczku”
Następnie Miś zdmuchuje zapalone świeczki na torcie, po czym serdecznie zaprasza wszystkie dzieci na tort po skończonej zabawie.

10. Wspólne tańce przy piosenkach „misiowych”
11. Pożegnanie - Miś żegna wszystkich zebranych, dziękując im za wspólna zabawę. Rozdaje dyplomy wszystkim dzieciom

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.