X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16204
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz spotkania z poetą

W naszym przedszkolu od lat organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi. Spotkania są skorelowane z rocznymi programami rozwoju przedszkola. Poniżej przedstawiam propozycję spotkania z poetą.
Cel ogólny: Przedstawienie zawodu prezentującego poprawność i kulturę językową w celu stymulowania rozwoju mowy dzieci.
Cele operacyjne:
- Dziecko potrafi wyjaśnić,kto to jest poeta.
- Uważnie słucha tekstu czytanego.
- Potrafi wypowiedzieć się na temat wysłuchanego tekstu
literackiego.
- Rozumie znaczenie pojęcia "rym", dobiera rymy do podanych
wyrazów.

Przebieg:

1.Przywitanie się z dziećmi i pracownikami przedszkola.
2.Przedstawienie zaproszonego gościa.(imię i nazwisko, wyjaśniamy kim jest z zawodu i z zamiłowania - tutaj podajemy informację, że nasz gość jest poetą).
3.Rozmowa z dziećmi podczas której dzieci podają swoje propozycje odpowiedzi:
- Kto to jest poeta? ( to człowiek, który pisze wiersze)
- Co to jest wiersz?
Po wysłuchaniu odpowiedzi dzieci,nasz gość wyjaśnia, że wiersz to wyrazy napisane mniej więcej w równych linijkach zwanych wersami. Kilka wersów - najczęściej cztery tworzy zwrotkę. Wiersz może mieć rytm, jest tak wtedy, gdy wyrazy złożone z sylab możemy wystukać według ustalonego taktu.
Wiersze w wersach mogą kończyć się wyrazami z podobnymi sylabami, wtedy są one rymowane.
4.Zabawa w rymy. Zaproszony gość wiesza na tablicy obrazki przedstawiające różne przedmioty. Wybiera jeden z obrazków, dzieci podają jego nazwę i prosi o wskazanie kolejnego obrazka, którego nazwa ma podobne brzmienie. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie obrazki zostaną połączone w pary. Kończąc zabawę poeta podsumowuje, ze wyrazy połączone w pary to rymy. Następnie wyjaśnia, że można pisać też białe wiersze. Wtedy nie mają one ani rymów, ani rytmu, jednak gdy się je czyta, ich klimat mówi nam, że są to teksty poetyckie, bo bardzo pięknie opisują świat.
5.Zabawa w poznawanie budowy wiersza.
Dzieci rytmicznie wystukują paluszkami na stolikach takt:
Ta-ta-ta-ra, ta-ta-tam, ta-ta-ta-ra, ta-ta-tam.
Pod stukanie podkładamy tekst pierwszej zwrotki wierszyka, zapisanego na tablicy:"Mama bardzo kocha mnie,
a ja bardzo tego chcę".
6.Nauczyciel prowadzący spotkanie kieruje do poety następujące pytanie:
-Co trzeba zrobić, żeby napisać wiersz?
Zaproszony poeta udzielił takiej odpowiedzi: Najpierw w głowie poety powstaje myśl-pomysł,o czym ma być wiersz. Może to być wiersz np. o miłości, która jest najpiękniejszą rzeczą na świecie. Potem poeta czeka na taki czas, kiedy wiersz już jest gotowy i kiedy czuje, ze może pięknymi słowami przenieść ten pomysł ze swojej głowy przy pomocy pióra na papier, albo też za pomocą klawiatury komputera do jego pamięci. Taki dobry czas na pisanie wierszy nazywany jest natchnieniem poety lub weną twórczą, bo poeta jest artystą, a napisany przez niego wiersz jest sztuką.
7. Zaprezentowanie wiersza napisanego przez naszego gościa.
Tematyka wiersza była bliska dzieciom. Potem odbyła się krótka rozmowa na temat wiersza - dzieci miały możliwość podzielenia się swoimi refleksjami.
8. Zabawa w rysowanie wiersza. Dzieci na podstawie wysłuchanego utworu próbują narysować wiersze.
9. Pytania dzieci do poety. W trakcie pytań nasz gość miał możliwość opowiedzenia o swojej drodze do pisania. Przedstawił tomik poetycki, który niedawno wydał.
10.Podziękowanie i zakończenie spotkania. Delegacja dzieci złożyła podziękowanie za przybycie do przedszkola, oraz wręczyła naszemu gościowi kwiaty i laurkę.

Potem nastąpiła jakby dalsza, nieoficjalna część naszego spotkania, gdyż dzieci podchodziły do gościa, wręczały mu narysowane przez siebie obrazki albo chciały opowiedzieć o tym co narysowały.
Przedstawiony powyżej scenariusz jest propozycją spotkania z ciekawą osobą. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że czas takiego spotkania zależny jest od dziecięcej percepcji. Spotkanie uważam za udane, gdyż jego celem było zaprezentowanie zawodu prezentującego poprawność i kulturę językową w celu stymulowania rozwoju mowy naszych wychowanków. Dzieci zadawały pytania, wypowiadały się na temat zaprezentowanego wiersza oraz własnych prac plastycznych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.