X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16165
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zdrowy i bezpieczny przedszkolak. Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie dzieci 5-6 letnich

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 5-6 letnich ,, Krasnale”

Temat: ,,Zdrowy i bezpieczny przedszkolak.”
Grupa: dzieci 5-6 letnie ,,Krasnale”
Data: 18.05.2012r.

Cel główny: utrwalanie zdobytych wiadomości i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa oraz zdrowego żywienia.

Cele szczegółowe:
- dziecko wie, w jaki sposób poradzić sobie w sytuacjach zagrożenia,
- dziecko wie, gdzie szukać pomocy w sytuacjach budzących jego niepokój,
- dziecko rozumie konieczność przestrzegania zasad ruchu drogowego,
- dziecko zna znaczenie barw występujących na sygnalizatorze świetlnym,
- dziecko zna zasady zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw w domu i na podwórku oraz w kontaktach z obcymi,
- dziecko, wie jak należy prawidłowo się odżywiać.

Formy:
- grupowa,
- zespołowa.

Metody:
- praktycznego działania,
- aktywizujące.

Środki dydaktyczne:
- pojemniki i piłeczki, płyta CD, znaki drogowe , puzzle z pojazdami
( pogotowie, policja, straż), kartoniki z cyframi, kartonowe tabliczki z napisami (Tak, Nie), obrazki z pojazdami ( pogotowie, policja, straż), cyferki, zagadki, owoce i warzywa , deski do krojenia, fartuszki, dyplomy.

Realizacja podstawy programowej:
Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
1/2 Dz. przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej
( stara się współdziałać w zabawach )
1.3 Dz. w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań
Obszar 3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
3.1 Dz. zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym
Obszar 4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
4.3 Dz. stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć
Obszar 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności ruchowej dzieci.
5.1. Dz. dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia
Obszar 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
6.1. Dz. wie, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić
6.2. Dz. orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach
6.3. Dz. zna zagrożenia płynące ze świata ludzi, roślin, zwierząt i unika ich
Obszar 8. Wychowanie przez sztukę-muzyka, śpiew, pląsy i taniec
8.2. Dz. dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając i tańcząc
Obszar 13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
13.1. Dz. liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego
13.2 Dz. wyznacza wynik dodawania i odejmowania pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych
13.4 Dz. różnicuje stronę lewą i prawą, określa kierunki
Obszar 14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
14.4 Dz. interesuje się czytaniem i pisaniem oraz jest dobrze przygotowane do nauki czytania i pisania
14.7 Dz. rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz innych symboli, a także odczytuje krótkie podpisy pod obrazkami
Obszar 15. Wychowanie, rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
15.2 Dz. zna ważniejsze instytucje i orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez ważne osoby, np. policjant, strażak


Przebieg zajęć:

1. Powitanie.
Nauczycielki grupy witają przybyłych rodziców oraz wybierają spośród nich jury, które będzie oceniało zadania wykonywane przez dzieci.
2. Piosenka ,, Na ulicy”.
Dzieci wspólnie śpiewają piosenkę ,, Na ulicy” oraz inscenizują słowa danej piosenki ruchem.
3. ,,Ulica”.
Dzieci indywidualnie prezentują, jak należy bezpiecznie przechodzić przez ,,ulicę”, a następnie zajmują miejsca w określonym kąciku zgodnie ze znakiem drogowym, jaki posiadają, tworząc w ten sposób zespoły.
4. Puzzle.
Każda z grup otrzymuję koperty z puzzlami, które muszą poprawnie ułożyć, a następnie odczytać podpisy pod danymi obrazkami i omówić co przedstawia układanka. Jury ocenia wykonane zadanie i przyznaje punkty.
5. Numery alarmowe.
Każda grupa otrzymuje koperty z cyframi oraz pojazdami służb ratunkowych. Zadaniem dzieci jest prawidłowe ułożenie numerów alarmowych oraz dopasowanie ich do danego pojazdu. Jury ocenia poprawność wykonanego zadania oraz przyznaje grupom punkty.
- policja – 997
- straż pożarna – 998
- pogotowie - 999
6. ,, Prawda czy fałsz?”
Nauczyciel czyta zdania dotyczące zachowywania bezpieczeństwa.
- Mogę bawić się zapałkami.
- Gram w piłkę na boisku.
- Bawię się na jezdni.
- Przez jezdnię przechodzę na zielonym świetle.
- Sam wkręcam żarówkę.
Dzieci poprzez podnoszenie odpowiednich tabliczek z napisami : ,,Tak”, ,,Nie” określają, czy dane zdanie jest prawdziwe, czy też fałszywe.
Jury przyznaje punkty.
7. Zagadki.
Odgadywanie przez dzieci wylosowanych zagadek.
- Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy ...... ( witaminki )
- W zdrowym ciele zdrowy ....( duch )
- Przez cały rok pije marchewkowy ... ( sok )
- Jedz owoce i jarzyny, w nich mieszkają ..... ( witaminy )
Jury przyznaje punkty.
8. Historyjka obrazkowa.
Układanie historyjki obrazkowej oraz przedstawienie co się na niej znajduję, o czym opowiada.
Jury przyznaje punkty.
9. „Czarodziejski worek”
Wybrana osoba z każdej grupy rozpoznaje po dotyku owoce lub warzywa znajdujące się w worku i mówi nazwę rozpoznanego owocu/warzywa.
Przyznanie punktów przez jury.
10. Przepis na sałatkę.
Nauczyciel czyta przepis na sałatkę owocową. Zadaniem dzieci jest wybranie spośród wielu owoców odpowiedniej liczby danych owoców i wyznaczenie wyniku dodawania wszystkich składników sałatki.
,, Teraz wykonamy sałatkę owocową. Potrzebne nam będzie: 5 jabłek, 3 gruszki i 2 banany.... itp.”
Jury ocenia poprawność wykonanego zadania oraz przyznaje punkty.
11. „Sałatka owocowa” - wykonana przez dzieci
Każda grupa wraz z rodzicami wykonuje sałatkę z dowolnie wybranych owoców. Po wykonaniu sałatki jury próbuje wszystkie sałatki i przyznaje punkty.

12. Podliczenie punktów oraz wręczenie dyplomów przez jury.
13. Degustacja sałatki
Dzieci zapraszają rodziców do stołu i jedzą sałatki owocowe, które wspólnie przygotowali.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.