X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16000
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz spotkania na gruncie rodzic - dziecko - nauczyciel: "Kolorowe krainy"

Scenariusz
spotkania na gruncie:
rodzic – dziecko – nauczyciel

Grupa: 3 –latki
Temat: ,,Kolorowe krainy”.

Cele ogólne:
• Nawiązanie lepszego kontaktu rodzic - dziecko - nauczyciel
• Budzenie radości ze wspólnej zabawy
• Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania kolorów poprzez zabawę
• Pomoc rodzicom w kształtowaniu umiejętności rozpoznawania
i nazywania kolorów u dzieci

Cele szczegółowe:
• Dziecko cieszy się ze wspólnej zabawy
• Kształtowanie umiejętności rozpoznawania kolorów
i nazywania ich


Przebieg zajęcia:

Dzieci do inscenizacji i wiersza stoją po dwóch stronach sali, po lewej tworzące tęcze (mówią wierszyki o kolorach) , po prawej stronie dzieci tworzące niebo (mówiące wierszyk o tęczy)

1. Inscenizacja ,,Tęcza”
(każdą zwrotkę mówi po dwoje dzieci)

Tęczowe wierszyki

Czerwony: Zofia Stanecka
(dzieci ubrane w czerwone sukienki i czerwone kalosze, opaski z biedronką na głowie)

Mam czerwoną piłkę, a czerwone kalosze
I czerwoną sukienkę do przedszkola noszę.
Jem czerwone poziomki, gdy jestem na łące,
I przyglądam się małej czerwonej biedronce.

Pomarańczowy:
(dzieci ubrane na pomarańczowo, opaski z tygryskiem na głowie)

Pomarańczy sto odcieni
Każdy z nich to znak jesieni.
Pomarańczowy jest tygrysek,
Puchatkowy to urwisek.

Żółty: Zofia Stanecka
(dzieci ubrane na żółto, jedno w koszyczku ma cytryny i banany, w ręce słonecznik)

Żółte słońce świeci nad żółciutkim piaskiem,
Cytryny są żółte i okropnie kwaśne.
Zamiast kwaśnych cytryn jem żółte banany,
A żółty słonecznik dostałam od mamy.

Zielony: Zofia Stanecka
( dzieci ubrane na zielono, opaska z żabką na listku na głowie)

Pod zielonym liściem siedzi sobie żaba.
Jest cała zielona, zupełnie jak trawa.
Zielona jak liście, mojej mamy oczy.
Ciekawe ,kiedy spod liścia wyskoczy?

Niebieski: Zofia Stanecka
(dzieci ubrane na niebiesko, w ręku trzymają niebieskie baloniki)

Niebieski balonik na niebieskim niebie
Jak niebieska chmurka płynie wprost do ciebie.
Złap go szybko za sznurek niebieski jak woda.
Uważaj, ucieka! Już go nie ma? Szkoda...

Granatowy:
(dzieci ubrane na granatowo, opaski z granatową kredką na głowie)

Granatowe niebo rozłożę nad głową,
W granatowy kosmos zabiorę was ze sobą.
Granatowym deszczem ochlapię was lekko,
Przecież jestem właśnie granatową kredką.

Fioletowy:
(dzieci ubrane na fioletowo, opaski z opakowaniem po czekoladzie Milce na głowie)

Fiolet to kolor uroczy,
Fiołek też ma fioletowe oczy.
I choć każdy o tym wie,
Fioletową Milkę chętnie zje.

2. Wiersz: Tęcza – Maria Konopnicka

(dzieci ubrane na niebiesko, opaski z chmurkami na głowie – strona prawa)

A kto ciebie, śliczna tęczo
Siedmiobarwny pasie,
Wymalował na tej chmurce
Jakby na atłasie?

(odpowiadają dzieci ubrane w kolory tęczy- strona lewa)

- Słoneczko mnie malowało
Po deszczu, po burzy;
Pożyczyło sobie farby
Od tej polnej róży.
Pożyczyło sobie farby od kwiatów z ogroda;
Malowało tęczę – na znak,
Że będzie pogoda!

3. Piosenka: ,,Tęcza nad łąką”


1. Ogromna chmura zakryła słońce.
Lecą na ziemię deszczu kropelki.
Mokną biedronki, mokną zające.
Małym ślimakom mokną muszelki.

2. Zza wielkiej chmury wybiegło słońce,
Wpadło na łąkę tyle promieni,
Patrzą biedronki, patrzą zające,
To kolorami - tęcza się mieni.

Ref.
Tęcza, tęcza! Jaka ładna!
Błyszczy w górze kolorami!
Weźmy wszyscy się za ręce,
Namalujmy tęczę sami!

4. Zabawy z chustą animacyjną

• ,,Zabawa z chustą do muzyki” ( wykonywanie ruchów chustą
w rytm muzyki)

• ,,Dzień i noc” ( np. wszyscy ,którzy mają niebieskie ubrania chowają się pod chustę, pozostali trzymający chustę wykonują ruch w górę, mówiąc- dzień, w dół –noc, zmiana np., teraz pod chustę wchodzą wszyscy, którzy mają czerwone ubrania itd.)

• ,,Taniec z chustą do muzyki”, na przerwę w muzyce wszyscy kładą chustę i stają na wyznaczonym przez nauczycielkę kolorze

• ,,Piłka ma trafić do ...”- piłkę poprzez odpowiednie ruchy chusty należy dostarczyć wybranej osobie

5. ,,Kolorowe krainy Tęczę utworzą”- praca plastyczna
w zespołach

• Losowanie kolorów przez dzieci (koszyczek ze złożonymi karteczkami, w środku kartki kolor)

• Praca plastyczna z różnego rodzaju materiałów plastycznych: farby, kredki pastelowe, klej, nożyczki, wycinanki, bibuła

• Praca w 7 zespołach ( dzieci, rodzice)

• ,,Ozdabianie pasa tęczy” wg wylosowanego koloru
(duże, sztywne arkusze koloru białego - 7 szt. oraz materiały
plastyczne w 7 kolorach)

• Składanie tęczy z kolorowych pasów wg wzoru na tablicy

Czerwony
Pomarańczowy
Żółty
Zielony
Jasno niebieski
Granatowy
Fioletowy

Na koniec nauczycielka mówi o tym, że Tęcza przynosi szczęście.
- Niech każdy patrząc na Naszą Tęczę pomyśli sobie coś miłego, może się spełni.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.