X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15938
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy liczbowe. Scenariusz zajęć dla 5 latków z zakresu edukacji matematycznej

Scenariusz zajęć dopołudniowych z zakresu edukacji matematycznej.
Grupa: 5 latki
Temat: Zabawy liczbowe.
Cele ogólne:
- doskonali umiejętność liczenia, dodawania, odejmowania w zakresie 10,
- posługuje się liczebnikami porządkowymi.
Cele szczegółowe:
- manipuluje patyczkami, dodaje, odejmuje,
- wykonuje polecenia wg instrukcji słownej nauczyciela,
- doskonali spostrzegawczość, rozwija wyobraźnię,
- doskonali koordynację wzrokowo - ruchową,
- rozwija sprawność manualną.
Metody: słowna, działań praktycznych
Formy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: kolorowe patyczki, białe kartki, koperty, plansze z wzorami.

Przebieg zajęć.

1. Dzieci siedzą w rozsypce na podłodze, przed nimi biała kartka i koperta , w której znajduje się 10 patyczków.
2. Dzieci zaglądają do koperty, wysypują patyczki na kartkę.
3. Zabawy z patyczkami wg instrukcji nauczycielki:
Ile patyczków mam? Policzę je zaraz sam.
Dzieci przeliczają patyczki ( 10).
A teraz ułożę 5 i dodam jeszcze 5.
Na przeliczenie mam znowu chęć.
Przeliczają dodane patyczki.
Patyczki teraz się rozsypały,
obok kartki pospadały.
Dzieci przechylają lekko kartkę tak, aby spadło kilka patyczków. Przeliczają ile zostało, ile spadło, ile było.
Z tych patyczków ułożę coś ładnego
A ty podziwiaj koleżanko i kolego.
Dzieci układają wymyślony przez siebie wzór. Nazywają co ułożyli, oceniają pomysłowość.
4. Dzieci wstają, zabierają kartkę, na której leżą patyczki, przenosząc do stolika tak aby patyczki nie spadły.
5. Nauczycielka na planszy pokazuje wzór domku ułożonego z 6 patyczków i z 4, to płotek. Następnie gwiazdę z 8 patyczków i zygzaki z 10 patyczków.
Dzieci po kolei układają wzory, powinny zapamiętać z jakiej ilości patyczków jest wzór.
6. Rysowanie z pamięci. Dzieci odkładają patyczki do kopert. Na kartkach rysują zapamiętane wzory.
7. Ocena prac.
8. Zabawa ruchowa ,,Wesoły marsz". dzieci maszerują w rytm muzyki, na przerwę stają, słuchają ile razy naucz. np. klaśnie, tupnie, podskoczy - powtarzają to samo.
U dzieci starszych można wykorzystać kartoniki z cyframi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.