X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15852
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mój autoportret. Scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich

Scenariusz zajęć w grupie dzieci trzyletnich

Temat: Mój autoportret

Data: 30.05.2012

Cele główne: kształtowanie zdolności wypowiadania się w różnych technikach plastycznych w postaci prostych kompozycji; kształtowanie nowych pojęć; kształcenie koordynacji słuchowo-ruchowej, ogólnej kultury ruchu i zachowania się.

Cele operacyjne:
Dziecko potrafi wskazać i nazwać różne części swojego ciała (głowa, brzuch, nogi, ręce, uszy, oczy),
Dziecko potrafi przeliczać w zakresie 3 (próba rozszerzenia dla dzieci chętnych do 5),
Dziecko potrafi wykonać pracę plastyczną według instrukcji nauczyciela.

Metody:
zabawowo – naśladowcza,
słowna – rozmowa,
czynna – metoda ćwiczeń.

Techniki freinetowskie: fiszki, swobodna ekspresja plastyczna i teatralna, doświadczenia poszukujące.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: rolki po papierze kuchennym, guziki, klej, kolorowe serwetki, bibuła, piórka.

Przebieg zajęć:

1.Poznanie nowego słowa – autoportret.
Rozmowa na temat czy jest autoportret, próba wymyślenia przez dzieci znaczenia słowa. Kierowanie dzieci na właściwy trop, zapoznanie dzieci z prawidłowym znaczeniem słowa. Próba sylabizowania poznanego słowa.

2.Zabawy ruchowe z użyciem rolek po papierze kuchennym:
„Lustra” - dzieci naśladują ruchy swojego partnera w zabawie.
„Jesteśmy piratami” - dzieci za pomocą rolki jako lunety próbują wypatrzyć co jest za horyzontem, używają rolki jako wiosła do wiosłowania, a na końcu wykonują pirackie ciasto „rolując” rolką po dywanie.

3. „Mapa ciała” – nazywanie różnych części ciała.
Nauczyciel wskazuje różne części ciała. Dzieci nazywają je, próbują również je wskazać. Szukanie tych, które są pojedyncze (głowa, brzuch, nos) i tych, które posiadają parę (nogi, ręce, uszy).

4. Zabawy oddechowe z użyciem rolek po papierze kuchennym
Dzieci przykładają rolki jak trąbki do ust, biorą wdech nosem i mocno wydychają powietrze ustami. Próba zastosowania raz powietrza do ochładzania np.: ciepłej herbaty, a raz ogrzania np.: zimnych rąk.

5.Wykonanie prostych kukiełek przedstawiających siebie.
Dzieci próbują samodzielnie odczytać fiszkę i „kupić” produkty potrzebne im do wykonania zadania. Następnie konstruują kukiełki według własnego pomysłu.

Dla chętnych dzieci zabawa w teatr.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.