X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15761
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia - zabawki na choinkę. Scenariusz zajęć dla dzieci 5,6 letnich

Scenariusz zajęć dla dzieci 5,6 letnich
Temat: Tradycje Świąt Bożego Narodzenia- zabawki na choinkę.
Cele:
-wdrażanie do uważnego słuchania tekstu czytanego,
-próba opisu zachowań bohaterów opowiadania,
-zapoznanie dzieci z dawnym i obecnym sposobem strojenia choinki,
-stwarzanie atmosfery wychowawczej opartej na życzliwości, przyjaźni i wzajemnej pomocy,
-budzenie radości z powodu wykonania zabawek na choinkę.
Środki dydaktyczne:
• materiał plastyczny- modelina, koraliki, cekiny, piórka, papier kolorowy, bibuła, folia aluminiowa, wstążeczki, srebrna nitka;
• zabawki choinkowe dawne i współczesne;
• choinka, lampki;
• magnetofon, kasety z muzyką.

Przebieg zajęcia:
1. Stworzenie świątecznej atmosfery poprzez , zapalenie lampek
choinkowych, zgromadzenie się wokół choinki.
2. Wprowadzenie do tematu poprzez element zaciekawienia:
- przebranie nauczycielki w strój Mikołaja,
- nawiązanie do świąt, prezentów pod choinką,
- pokazanie worka z niespodzianką dla wszystkich dzieci, którą poznają na koniec zajęcia.
3.Rozmowa z dziećmi na temat dawnego sposobu strojenia choinki ( jabłka,
cukierki, pierniki, zabawki z papieru, z gliny, zwykłe świeczki ) i obecnego
( gotowe ozdoby, kolorowe, błyszczące bombki, zabawki, łańcuchy, lampki elektryczne ).
4. Słuchanie opowiadania D.Niewoli „Łańcuch”
- wypowiedzi na temat wysłuchanego opowiadania ,
- wyrażanie swoich uczuć i uczuć bohaterów opowiadania,
- próba opisu zachowań bohaterów opowiadania,
- zwrócenie uwagi i wyjaśnienie znaczenia słowa współpraca.
5. Zabawa ruchowa- „Bal zabawek”.
Marsz, bieg, podskoki po całej sali w takt akompaniamentu. Na przerwę w muzyce dzieci stają w rozkroku i czekają na wywołanie określonej zabawki (hasło do dalszej zabawy). Zgodnie z akompaniamentem naśladują daną zabawkę:
- pajace – dzieci skaczą w miejscu, rozkładając ręce i nogi jak pajac,
-lalki – stoją na rozstawionych nogach, rozkładają ręce, kręcą głową,
- misie – poruszają się wolno na czworakach po całej sali,
-piłki – skaczą obunóż w miejscu, okręcając się dookoła.
6. Zachęcenie dzieci do wykonania zabawki na choinkę dawnym sposobem – z modeliny, wykorzystując dodatkowo elementy dekoracyjne (koraliki, cekiny piórka, papier kolorowy, folia aluminiowa, bibuła , drut, wstążeczki).
Praca przy cichej muzyce.
8. Zakończenie zajęć:
-zachęcenie dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat wykonanych prac,
- ustawienie prac na półkach indywidualnych,
- podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu,
- wyjęcie z worka niespodzianek(czekoladowe cukierki) i rozdanie dzieciom.
Opracowała:
Justyna Loranty

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.