X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15648
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rajd samochodowy do Krainy Pani Zimy. Scenariusz zajęcia dla dzieci 3, 4, 5, 6-letnich z wykorzystaniem zabaw aktywizujących

Scenariusz zajęcia dla dzieci 3,4,5,6-letnich z wykorzystaniem zabaw aktywizujących

Opracowała mgr Lucyna Anna Ziętek wykorzystując fragmenty scenariusza „Rajd samochodowy z Lublina na biegun północny” (B. Vom Wege, M. Wessel: Zabawy aktywizujące w przedszkolu)

Temat:
RAJD SAMOCHODOWY DO KRAINY PANI ZIMY

Cele ogólne:
- Utrwalanie wiedzy na temat pór roku - zimy
- Poznawanie różnych środowisk przyrodniczych - biegun
- Ćwiczenie zręczności fizycznej i zdolności koordynacji
- Wyzwalanie radości ze wspólnych zabaw
- Integrowanie grupy

Cele operacyjne : (dziecko)
- Opowiada, co dzieje się zimą ze zwierzętami,
- Zna nazwy sportów zimowych
- Nazywa zwierzęta polarne
- Opowiada o życiu Eskimosów
- Chętnie wykonuje ćwiczenia
- Czerpie radość ze wspólnej zabawy
- Włącza się jako jednostka w całą grupę

Pomoce :
- dwie ławki gimnastyczne
- kartony tekturowe dla każdego dziecka jeden
- lunety z rolek po ręcznikach papierowych dla każdego dziecka jedna,
- duże ilustracje na stelażach przedstawiające: różne sporty zimowe, zwierzęta leśne podczas zimy, zwierzęta polarne, sceny z życia Eskimosów
- białe prześcieradła do nakrycia stolików (góry lodowe)
- nagranie odgłosów wiejącego wiatru
- odtwarzacz CD

Przebieg zajęcia:

1. Zaproszenie do udziału w rajdzie samochodowym do krainy Pani Zimy. (Zaczynamy w holu tuż przy drzwiach od szatni, tam stoją ustawione ławeczki oraz kartony i lunety w koszyku.)
Rajd wyrusza z Katowic. Musimy się tam dostać. Wsiadamy do autobusu (dzieci siadają na ławkach gimnastycznych). Dzisiaj są straszne korki, więc żeby nam się nie nudziło powiemy teraz autobusowy wierszyk.
Dzisiaj jedziemy autobusem.
Dzisiaj jedziemy autobusem.
Jedziemy wszyscy dzisiaj w dal.
Kierowca wchodzi: Dzień dobry panie Tral !
Kierowca wchodzi: Jak leci panie Tral ?
Jedziemy wszyscy dzisiaj w dal.
Włączony silnik: brmmm, brmmm, brmmm, brmmm,
Włączony silnik: brmmm, brmmm, brmmm, brmmm,
Jedziemy wszyscy dzisiaj w dal.
A dalej są już Katowice.
A dalej są już Katowice.
Tu wysiadamy wraz.
Proszę wysiadać. Tu właśnie zaczyna się nasz wielki rajd samochodowy. Tam stoją nasze pojazdy rajdowe. Zapraszam do zajmowania miejsc w samochodach. (Dzieci podchodzą kolejno, biorą kartony i wchodzą do środka.)
2. Czterostopniowe przełączanie biegów
Rozpoczynamy jazdę próbną. Włączcie pierwszy bieg (dreptanie), teraz drugi (chodzenie z ugiętymi kolanami), trzeci bieg (bieganie). Ale musimy również wypróbować czwarty – tylny bieg (cofanie się).
Rajd można by już rozpocząć, ale z przykrością muszę stwierdzić, że nie mamy sprawdzonych poduszek powietrznych, musimy zrobić to teraz (dzieci na niby dmuchają balony – poduszki). Wszystkie są sprawne. Dobrze.
Jednak niezbędne są jeszcze lunety, aby nie zgubić się w bezkresnej krainie Pani Zimy, a także móc obserwować zwierzęta i inne zjawiska. (Nauczycielka rozdaje lunety zrobione z rolek po ręcznikach papierowych zawieszone na sznurkach, dzieci zawieszają je na szyi.)
3. Trasa rajdowa
(Wjeżdżamy do sali Sówek, gdzie stoliki ustawione są jeden na drugim i przykryte prześcieradłami imitując góry lodowe, pod ścianami ustawione stelaże z przypiętymi ilustracjami przedstawiającymi zwierzęta polarne, na drugim – Eskimosów w różnych codziennych sytuacjach.)
Wyruszamy w trasę. Ruszamy na pierwszym biegu, a następnie przełączamy na drugi, musimy jechać powoli, bo trasa prowadzi pod górę. Zatrzymujemy się, bierzemy lunety i obserwujemy zwierzęta, zachowujemy się cicho, aby ich nie spłoszyć. Kto wie, co to za zwierzęta (dzieci odpowiadają szeptem). Ruszamy dalej – na pierwszym biegu, następnie włączamy drugi, jedziemy bardzo ostrożnie, bo tu pełno gór lodowych (dzieci jadą wokół stolików). Patrzcie, tam widać Eskimosów, weźcie lunety, przyjrzymy się im bliżej. Co oni robią? (dzieci opowiadają, co widzą na ilustracjach).
4. Tunel
Ruszamy dalej, wciąż na drugim biegu, bo tu pełno zakrętów, a za chwilę wjedziemy do tunelu (dzieci jadą przez korytarz, na którym zgaszone jest światło, przy drzwiach ewakuacyjnych obok kuchni stoi kolejny stelaż z ilustracjami przedstawiającymi , co się dzieje ze zwierzętami zimą).
Uwaga, przed nami coś ciekawego, proszę się zatrzymać i wziąć lunety, patrzymy, co ciekawego widzimy? (dzieci opowiadają- nazywają zwierzęta, które śpią w czasie zimy, opowiadają, jakie jeszcze zwierzęta zapadają w sen zimowy oprócz tych na obrazkach – jeże, susły, borsuki, jak ludzie pomagają zwierzętom, które nie zasypiają, jakie są to zwierzęta, jakie smakołyki przygotował dla nich pan leśniczy).
5. Skakanie po lodowych krach
Ruszamy dalej (jedziemy korytarzem do szatni sześciolatków).
Przed nami rzeka pokryta lodowymi krami (na podłodze przyklejone białe kartki A3), trzeba przedostać się na drugi brzeg ostrożnie skacząc z kry na krę.
6. Budowanie igloo
Coś niedobrego dzieje się w przyrodzie, śnieg pada coraz gęściejszy i robi się coraz mocniejszy wiatr, chyba zbliża się śniegowa burza, a tu nie ma się gdzie schronić. Musimy zbudować sobie igloo z naszych samochodów (nauczyciel włącza nagranie odgłosów wiejącego wiatru). Chowamy się do igloo i przeczekujemy śnieżną burzę.
7. Trasa rajdowa
Burza śnieżna ucichła, możemy wracać, wsiadamy do naszych samochodów, ustawiamy się jeden za drugim, bo droga jest wąska i jedziemy na drugim biegu. (Wracamy tą samą drogą, przy kuchni na stelażu są teraz ilustracje przestawiające zimowe sporty, dzieci podają ich nazwy – saneczkarstwo, łyżwiarstwo, narciarstwo, hokej).
I znowu jedziemy przez ciemny tunel.
8. Myjnia
Samochody po takiej długiej i pełnej przygód podróży są bardzo brudne, musimy je umyć, udajemy się na myjnię (dzieci ustawiają się w dwuszereg, stają blisko siebie, po kolei wchodzą w utworzoną uliczkę przechodząc bardzo wolno, a w tym czasie pozostałe dzieci jak szczotki w myjni to dziecko i jego samochód głaszczą, poklepują, łaskoczą, nacierają; na koniec dziecko odstawia samochód do garażu i ustawia się na końcu, wszystkie dzieci będące szczotkami sukcesywnie przesuwają się do przodu).
9. Pożegnanie
Wszystkie samochody umyte i wstawione do garażu, czas wracać do domu. Wsiadamy do autobusu i mówimy nasz autobusowy wierszyk
Wracamy autobusem,
Wracamy autobusem,
Do domu spieszyć czas.
Hamulec skrzypi: skrzyp, skrzyp, skrzyp, skrzyp,
Hamulec skrzypi: skrzyp, skrzyp, skrzyp, skrzyp,
Jesteśmy znowu tu.
A teraz żegnam się już z wami. Za rok znowu się spotkamy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.