X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15635
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Miara i sens mierzenia - długość - zabawy matematyczne. Scenariusz zajęcia w grupie 5-latków

Temat: Miara i sens mierzenia - długość - zabawy matematyczne w/g Grusczyk-Kolczyńskiej.

Cel główny: mierzenie długosci wybranych przedmiotów dowolnie obraną jednostką miary.
Cele szczegółowe
- zapoznanie dzieci z różnymi narzędziami pomiaru długości,
- gromadzenie doświadczeń prowadzących do odkrycia stałości długości,
-kształtowanie (w umyśle dziecka) pojęcia miary długości.
Cele operacyjne: dziecko potrafi:
- porównać i ustalić: co jest dłuższe, co jest krótsze; co jest wyższe i co jest niższe,
- przekształcić i porównać długość różnych przedmiotów: pasek papieru, sznurek, wałeczki plasteliny,
- wyciągać wnioski dotyczące długości po każdej zmianie,
- mierzyć długość za pomocą kroków, stóp, różnych przedmiotów (np. linijka, centymetr).
Metody: czynne, słowne, oglądowe.
Forma: z całą grupą, indywidualna.
Pomoce: paski papieru, sznurek, plastelina, centymetr, linijka, miara stolarska.

Przebieg zajęcia.

1. Kto jest wyższy a kto niższy - nauczycielka stwierdza że jest wyższy od dzieci, ale co powiedzą, kiedy przyklęknie na kolano - Czy nadal jest wyższa? Dzieci wyszukują w otoczeniu przedmioty wyższe i niższe od nauczycielki.
2. Co jest wyższe od nas? - dzieci szukają rzeczy wyższych i stają obok.
3. Co jest niższe od nas? - dzieci szukają i stają obok rzeczy niższych - nauczycielka sprawdza wykonane zadanie.
4. Zabawy matematyczne (przy stolikach):
- Każde dziecko otrzymuje 2 paski papieru, sprawdza czy są takie samej długości. Następnie układa je przed sobą jeden na drugim. Z jednego paska każdy robi harmonijkę i kładzie nad paskiem. Czy te paski nadal są takiej samej długości? Sprawdzamy przez rozciągnięcie harmonijki.
- Każde dziecko otrzymuje 2 sznurki. Sprawdza ich długość, gdyż muszą być takie same. Z jednego sznurka robi kokardkę. Czy te sznurki są nadal takiej samej długości? Sprawdzamy poprzez rozwiązanie kokardki.
- To samo robimy z plasteliną (2 ężyki, jeden zwijamy, potem rozwijamy).
5. Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka podaje dzieciom skakankę i zastanawia się jaka jest jej długość. Proponuje zmierzyć ją za pomocą kroków - pierwsza mierzy nauczycielka, potem dzieci. Wysuwanie wniosków - dlaczego tak się dzieje, że kroków nauczycielki jest mniej, a dziecka więcej. Mierzenie skakanki za pomocą stóp.
6. Nauczycielka pokazuje różnego rodzaju miary - taśma krawiecka (kto jej używa?), miarki stolarskiej (kto jej używa, do czego służy?), linijki. Wszystko to służy do mierzenia długości. Co mają wspólnego? Co się znajduje na każdym narzędziu do mierzenia długości? Nauczycielka objaśnia dzieciom. Dzieci wybierają sobie narzędzie i mogą przystąpić do mierzenia. Każdy mierzy co chce.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.