X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15597
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z powietrzem - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć: „Zabawy z powietrzem”

Temat: „Zabawy z powietrzem”

Obszar z podstawy programowej: Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.

Cele główne:
- Zapoznanie z różnymi sposobami wykorzystania powietrza,
- Rozwijanie pojemności płuc.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- wymienia miejsca i przedmioty, gdzie znajduje się powietrze,
- robi bańki mydlane dmuchając w słomkę,
- wita się z kolegą, podając mu balon,
- wnioskuje, że nie można żyć bez powietrza po zatkaniu nosa,
- zna rymowankę „Baloniku nasz malutki”,
- słucha wiersza pt. „Powietrze”, rozmawia na ten temat,
- potwierdza lub neguje zdania dotyczące powietrza.

Metody pracy:
- czynna- zadań stawianych dziecku;
- słowna- rozmowa, wiersz;
- oglądowa- pokaz.

Formy pracy: Zbiorowa (praca z całą grupą), indywidualna.

Pomoce i środki dydaktyczne: balony, świeczka, słoik, papierowa torebka, słomki, płyn do baniek mydlanych, prawdziwe i fałszywe zdania na temat powietrza.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie z użyciem balona. Dzieci siedzą w kole, podając sobie nadmuchany balonik, witają się wzajemnie.
2. Zabawa w „zatkany nos”. Dzieci zatykają palcami nos, następnie odpowiadają na pytania: Czego nie możemy robić kiedy mamy zatkany nos?
Czym oddychamy?
Co by się stało gdybyśmy dłużej trzymali zatkane nosy?
Czy możemy żyć bez powietrza?
3. Zabawa dydaktyczna „Gdzie ukryło się powietrze?”
a) Nauczyciel przykrywa słoikiem zapaloną świeczkę;
b) Nauczyciel dmucha w papierową torebkę, balon- dzieci obserwują powiększającą się torebkę, balon.
4. Zabawa w kole „Baloniku nasz malutki” – dzieci powtarzając rymowankę, naśladują
powiększający się balon.
5. Rozmowa na temat powietrza:
Czy możemy zobaczyć powietrze?, Czy możemy poczuć powietrze?, Czy powietrze ma kolor?
6. Robienie baniek mydlanych. Dzieci przy stolikach puszczają bańki mydlane przez
słomki i odpowiadają na pytania: Co znajduje się w środku baniek mydlanych? Co się dzieje kiedy ich dotykamy?
7. Zakończenie zajęć – zabawa „Prawda-fałsz” . Dzieci potwierdzają lub negują zdania:
Człowiek bez powietrza może żyć.
Powietrze jest potrzebne tylko człowiekowi.
Powietrza nie można zobaczyć.
Powietrze ma niebieski kolor.
Ruch powietrza powoduje wiatr.
Powietrze ma zapach cytryny.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.