X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1546
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Dziecko jako świadomy pieszy". Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 5- i 6-letnich

Cele dydaktyczne:
pobudzenie swobodnej ekspresji dziecka
doskonalenie zmysłu słuchu i koncentracji uwagi
utrwalenie wybranych zasad ruchu drogowego, uwrażliwienie na konieczność ich przestrzegania
zapoznanie z wybranymi znakami drogowymi
wdrażanie do wspólnego działania w zespole
odgrywanie przez dzieci ról (pieszy, kierowca, policjant, przewodnik)

Cele operacyjne dziecko:
potrafi współdziałać w zespole
zna zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, miejsca do tego przeznaczone
rozpoznaje i nazywa niektóre znaki drogowe
potrafi wcielić się w odgrywaną rolę
ilustruje ruchem, gestem treść utworu muzycznego

Metody pracy: oglądowa, praktycznego działania, słowna
Formy pracy: zespołowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: zestaw Autochodzik, plansze demonstracyjne, papierowe buźki uśmiechnięte i smutne, przebranie lub maska misia


Przebieg zajęcia:

Zapoznanie dzieci z wierszem W. Fabera pt. „Światła na skrzyżowaniu”

Rozmowa na temat treści utworu, uwrażliwienie dzieci na przestrzeganie miejsc wyznaczonych do przechodzenia przez ulicę. Swobodne wypowiedzi dzieci – Jak przechodzę przez ulicę?

Praca przy planszach ukazujących bezpieczne i niebezpieczne zachowania dzieci
– jazda na rowerze po ścieżce do tego przeznaczonej
– jazda rowerem po jezdni między samochodami
– jazda rowerem po chodniku między pieszymi

Ustalenie wraz z dziećmi bezpiecznych zachowań, przyczepienie buźki uśmiechniętej lub smutnej przy odpowiedniej planszy

Zabawa ruchowa przy piosence „O przechodzeniu przez jezdnię”

Ilustrowanie treści utworu gestem, ruchem

Zabawa z wykorzystaniem elementów Autochodzika Wspólne budowanie skrzyżowania, umieszczenie sygnalizatorów świetlnych, znaków drogowych ( STOP, UWAGA PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH, UWAGA DZIECI NA DRODZE, STACJA BENZYNOWA), wyjaśnienie ich znaczenia, rozpoznawanie i nazywanie ich kształtów

Wprowadzenie dzieci w fikcyjna sytuację „ Problem roztargnionego misia Łakomczuszka” Rolę misia odgrywa nauczycielka przebrana za niego. Sytuacja: Miś bardzo chciał zwiedzić miasto, ale bał się wszystkich tych pędzących po ulicy samochodów, nie czul się pewnie, ani bezpiecznie. Nie wiedział, jak zachować się na jezdni.
Pomoc dzieci: Wyjaśnienie misiowi jak bezpiecznie poruszać się po mieście. Dzieci wytłumaczą do czego służą pasy, sygnalizator świetlny, zapoznają misia z nazwami niektórych znaków drogowych, wspólnie z nim pospacerują po mieście

Wspólne układanie wykorzystanych w czasie zajęcia elementów Autochodzika

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.