X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1539
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz hospitacji diagnozującej: "Moja miejscowość, moja ojczyzna - Szczecin moim miastem"

Data: 25.04.2008

Grupa wiekowa: 6- latki

Krąg tematyczny: Moja miejscowość, moja ojczyzna

Temat dnia: Szczecin moim miastem

Cele operacyjne:

Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa zabytki i ciekawe miejsca Szczecina na podstawie ilustracji,
- zna herb i flagę Szczecina
- wie, gdzie położony jest Szczecin,
- zna wybrane fragmenty z historii Szczecina,
- odczytuje proste wyrazy i zdania,
- postępuje zgodnie z poleceniami nauczyciela,
- zna swój adres zamieszkania,
- potrafi dodawać i odejmować z przekroczeniem progu dziesiątkowego.


Metody:
- grupa metod słownych,
- pokaz,
- działalność praktyczna,
- grupa metod aktywizujących,

Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna,


Pomoce dydaktyczne: ilustracje przedstawiające Szczecin, koperty dla każdego dziecka z adresem oraz listem zawierającym działanie matematyczne lub fragment ilustracji, patyczki z literami a i b, pudełko kartonowe lub worek, mapy Polski, herb Szczecina, arkusz szarego papieru,

Przebieg zajęcia:

1. Zabawa powitalna.Witam wszystkich, którzy są dzisiaj uśmiechnięci- dzieci robią krok do przodu, witam wszystkich, którzy...

2. Wręczenie dzieciom zaginionych listów, na których jest tylko adres.

3. Rozwiązywanie działań matematycznych – rozwiązanie hasła: SZCZECIN MOJE MIASTO oraz układanie ilustracji przedstawiającej Szczecin. (każdej literze odpowiada jedno działanie matematyczne)

4. Odczytanie tematu zajęć.

5. Zaznaczenie na mapie Polski – Szczecina.

6. Rozmowa na temat Szczecina.

7. Zabawa „Jakie jest Twoje miasto?” - ćwiczenia językowe. Dzieci próbują opisać swoje miasto, nie mogą to być przypadkowe określenia, lecz wyrazy rozpoczynające się kolejnymi literami z wyrazu Szczecin.
Przykład:
SZ – szczęśliwy CZ – czysty E – elegancki C – ciekawy I- interesujący N- niespotykany.

8. Zabawa dydaktyczna „Milionerzy” – quiz sprawdzający wiedzę dzieci. Dzieci odpowiadają za pomocą tabliczek wskazując poprawną odpowiedź a lub b. (pytania przykładowe)

1. Jak nazywa się województwo, w którym mieszkamy?
a. zachodniopomorskie, b. wielkopolskie.
2. Stolicą woj. zachodniopomorskiego jest:
a. Szczecin, b. Warszawa.
3. Rzeką płynącą przez Szczecin jest:
a. Wisła, b. Odra.
4. Herbem Szczecina jest:
a. Smok, b. Gryf.
5. Teatr lalek dla dzieci, nazywa się:
a. Pleciuga, b. Współczesny.
6. Prezydent Szczecina to:
a. Piotr Krzystek, b. Jarosław Kaczyński.
7. Największy park w Szczecinie, to park:
a. Słowackiego, b. Kasprowicza
8. Jakie kwiaty są symbolem szczecina?
a. magnolie, b. stokrotki
9. Gryf szczeciński to:
a. pół lew, pół orzeł, b. pół smok, pół ptak.
10. Dwie największe bramy w Szczecinie, które są symbolem dawnego obwarowania miasta to:
a. brama szlachecka i brama turkusowa, b. brama portowa królewska.
11. Jak obecnie nazywa się szkoła, w której kształcą się przyszli marynarze?
a. Akademia Pływacka, b. Akademia Morska.
12. Miejsce, w który budowane są statki, to:
a. zakład budowy statków, b. stocznia szczecińska.

9. Zabawa integrująca : „Wędrująca paczka"
Stoimy w kole- podający przekazuje uczestnikom zabawy jakąś paczkę, którą następnie w rytm słów: „PACZKA TU, PACZKA TAM, PACZKA KRĄŻY TU l TAM. JAK TO MIŁO l WESOŁO, KIEDY PACZKA KRĄŻY W KOŁO." Na ostatnie słowo, osoba, która trzyma paczkę w ręku ma za zadanie wybrać z przygotowanego przez prowadzącego worka jedną kartkę z napisem, a następnie przykleić ją do arkusza szarego papieru, na którym znajdują się ilustracje z najciekawszymi miejscami w Szczecinie.

10. Praca plastyczna. Wykonanie herbu Szczecina.

11. Podziękowanie za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.