X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15381
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Unia Europejska - scenariusz zajęć

Grupa sześciolatków
Temat kompleksowy: Unia Europejska
Temat dnia: Wyprawa Misia Uszatka

Cel ogólny:
• rozwijanie mowy (III).

Cele operacyjne:
• dziecko:
- rozwija motorykę narządów artykulacyjnych (wargi, język, policzki);
- wdraża się do uważnego słuchania poleceń, wypowiedzi innych;
- rozumie znaczenie wyrażeń z przyimkami, np. pod, obok, dookoła;
- potrafi formułować pełno zdaniowe wypowiedzi oraz odpowiedzi;
- potrafi naśladować odgłosy;
- rozwija umiejętność koncentrowania uwagi na słuchanym tekście literackim;
- rozumie treść wysłuchanego utworu i potrafi wypowiedzieć się na jego temat;
- próbuje uwzględniać w wypowiedzi kolejność zdarzeń i zależności przyczynowo – skutkowe;
- umie podzielić wyrazy na sylaby;
- potrafi nazwać głoski w wygłosie, nagłosie wyrazu.

Metody pracy: podająca, problemowa, eksponująca, praktyczna.

Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: CD, Ł. Dębski „Pociąg z ilustracjami”, plansze państw (Polski, Czech, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec, Finlandii), kartonowe chmurki z kropkami, sylwety postaci bajkowych z flagami państw (Miś Uszatek, miś Colargol, Kubuś Puchatek, Smerfetka, Muminek, Pszczółka Maja), trójkąt, karty pracy (rysunek konturowy Syriusza), słomki, kolorowe (białe i czerwone) kółka,

Literatura przedmiotu:
• J. Kopała, E. Tokarska, Przedszkole pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć i rozkładem materiału, cz. 3, Edukacja Polska, Warszawa 2009;
• W. Sherborne, Ruch rozwijające dla dzieci, Warszawa 2002.
• www.sp2sk.pl/naucz/publikacje/p5.htm.
•WWW.chomikuj.pl/sylwiausi/Nauka/*c4*86wiczenia+logopedyczne/Uczymy+si*c4*99+poprawnie+m*c3*b3wi*c4*87+-+sz+*c5*bc+cz+d*c5*bc,119048554.pdf

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. N. przedstawia gościa – Misia Uszatka, który prowadzi rozmowę z dziećmi, zapraszając je do podroży samolotem w celu odwiedzenia jego przyjaciół pochodzących z innych krajów europejskich. Prosi dzieci o wskazanie na mapie Europy naszego kraju, z którego wyruszą w podróż.
Dzieci wskazują na mapie flagę Polski i obok przypinają obrazek przestawiający Misia Uszatka.
2. Zabawa rymowana: na tablicy ułożone są obrazki w kolejności: 1. samolot, 2. Miś Uszatek, 3. pilot. N. wypowiada słowa i wskazuje kolejne obrazki:
Startujemy 1. obrazek.
2. obrazek jest 3. obrazek.
Dzieci dodają słowa zgodnie ze wskazanymi obrazkami. Powstaje rymowanka:
„Startujemy samolotem.
Miś Uszatek jest pilotem”.
3. Zabawa przy muzyce „Samolot” (wg pedagogiki zabawy).
4. Dzieci gromadzą się przy chmurce oznaczonej jedną kropką.
Miś Uszatek mówi: Przystanek Czechy. Oto mój przyjaciel.
Krecik, który trzyma w łapce flagę Czech, zwraca się do dzieci: Dobry den! To ja, Krecik. Jestem czeskim przyjacielem dzieci. Miło mi powitać was w moim kraju. Nasze języki ojczyste są trochę podobne, np. chlapec – chłopiec, maminka – mama, otec – tata, devecka [dieweczka] – dziewczynka.
Dzieci powtarzają czeskie i polskie słowa, wyklaskując sylaby.
Krecik mówi: Cieszę się, że odwiedziliście mój kraj. Potrzebuję waszej pomocy. Niedawno pojawił się u nas pewien smok. Mówi, że pochodzi z polskiej bajki. Ale ja jej w ogóle nie rozumiem. Czy moglibyście mi ją wyjaśnić?
Słuchanie czytanego przez nauczycielkę utworu „Smok i smog”.
Dzieci próbują odtworzyć przebieg wydarzeń i ustalić, dlaczego Krecik miał trudność ze zrozumieniem tej bajki, skoro nasze języki są podobne.
Dzieci umieszczają Krecika na planszy z flagą Czech. Żegnają się z nim po czesku i odlatują.
Dzieci, za każdym razem, kiedy wyruszają w dalszą podróż, mówią rymowankę: „Startujemy samolotem. Miś Uszatek jest pilotem” i naśladują lot samolotem.
5. Dzieci gromadzą się przy chmurce oznaczonej dwoma kropkami. Miś Uszatek mówi:
Przystanek Francja. A oto mój przyjaciel.
Miś Colargol, który trzyma w łapce flagę Francji, zwraca się do dzieci, zapraszając je do rozmowy oraz śpiewania.
Rozmowa o tym, z czego słynie Francja.
Śpiewanie znanej piosenki „Panie Janie” w wersji francuskiej.
Dzieci umieszczają obrazek Colargola na planszy z flagą Francji. Żegnają do, mówiąc „Do widzenia” w języku francuskim i odlatują.
6. Dzieci gromadzą się przy chmurce oznaczonej trzema kropkami. Miś Uszatek mówi:
Przystanek Wielka Brytania. Oto mój przyjaciel.
Kubuś Puchatek trzymający flagę Wielkiej Brytanii zwraca się do dzieci, zapraszając ich do zabaw.
Dzieci słuchają nagrania zegara z wieży Big Ben, powtarzają słownie uderzenia i naśladują picie gorącej herbaty.
Ćwiczenia ruchowe (wg Weroniki Sherborne). Dzieci dobierają się w pary. Jedno siada w rozkroku (jest niedźwiedziem, a drugie między jego nogami (mały miś) jest kołysane do przodu bardzo lekko i delikatnie. Następuje zmiana ról. Jedno dziecko jest w klęku podpartym (tworzy gawrę niedźwiedzia), a drugie (jako niedźwiedź) przechodzi pod, przed, dookoła (wchodzi i wychodzi z gawry), następuje zmiana ról.
Ćwiczenia logopedyczne. „Miś pomrukuje” (dzieci naśladują odgłosy wydawane przez misia na przedłużonej głosce „m” podczas wydechu), „Miś lubi mruczeć i dostawać prezenty” (dzieci warz z n. wymyślają, jakie prezenty mógł dostać miś – z głoską „m” w nagłosie); „Gruby miś – chudy miś” (naprzemiennie: nadymanie policzków, wciąganie policzków); „Miś oblizuje się po miodzie” (oblizywanie dolnej i górnej wargi przy otwartych ustach – krążenie językiem); „Miś zbiera resztki miodu” (masaż warg zębami – górnymi dolnej wargi i odwrotnie), „Miś czyści zęby z resztek miodu” (oblizywanie zębów po wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni dziąseł pod wargami przy zamkniętych ustach); „Miś cieszy się, bo jest najedzony” (wysuwanie warg w „ryjek”, cofanie w „uśmiech”.
Dzieci przypinają sylwetkę Kubusia Puchatka na planszy z flagą Wielkiej Brytanii, żegnają się z nim po angielsku i wyruszają w dalszą podróż samolotem.
7. Dzieci gromadzą się przy chmurce oznaczonej czterema kropkami. Miś Uszatek mówi:
Przystanek Belgia. Oto moja przyjaciółka, Smerfetka.
Smerfetka trzyma flagę Belgii i zaprasza dzieci do zabawy.
Zabawa ruchowa „Rowerki”. Dzieci leżą na plecach i poruszają nogami, naśladując jazdę na rowerach wolno pod górkę i szybko z górki. Odpoczywają w pozycji leżącej, krzyżując nogi i ręce. Podczas ‘jazdy na rowerze’ naśladują odgłosy jazdy i zmęczenia.
Dzieci umieszczają Smerfetkę na planszy z flagą Belgii i odlatują.
8. Dzieci gromadzą się przy chmurce oznaczonej pięcioma kropkami. Miś Uszatek mówi:
Przystanek Niemcy. A oto moja przyjaciółka.
Pszczółka Maja z flagą Niemiec zwraca się do dzieci, zapraszając je do zabawy.
Zabawa ruchowa „Pszczółki na łące”. Przy cichej muzyce dzieci biegają wymachując rękami (dłonie na ramionach), wydając dźwięki bzzzzzz...., na dźwięk trójkąta pochlają się i wąchają kwiaty, wciągając powietrze nosem, a wypuszczając ustami.
Dzieci przypinają pszczółkę Maję na planszy przy fladze Niemiec. Odlatują.
9. Dzieci gromadzą się przy chmurce oznaczonej sześcioma kropkami. Miś Uszatek mówi:
Przystanek Finlandia. Oto mój przyjaciel.
Muminek, który ma flagę fińską, zwraca się do dzieci, zapraszając je do zaprzęgów reniferów.
Zabawa ruchowa „Zaprzęgi reniferów”. Dzieci dobierają się parami, biegają przy muzyce, naśladując dźwięk dzwonków.
Dzieci umieszczają Muminka na planszy przy fladze Fonlandii, żegnają się w języku fińskim: Nakemiin! [nakemin] i odlatują.
10. Dzieci gromadzą się przy chmurce oznaczonej siedmioma kropkami. Miś Uszatek dziękuje im za miłą podróż. Zostawia im trudny wierszyk, mając nadzieję, że kiedyś nauczą się go na pamięć:
Szczygiełek ze Szczyrku
W Szczawnicy był w cyrku
W Szczytnie znalazł szczotkę
W Szczecinie zjadł szprotkę.
11. Miś Uszatek zaprasza do wykonania zadania – zaprojektowania stroju polskiemu Syriuszowi.
Dzieci umieszczają Misia Uszatka na planszy z flagą polską, żegnają się z nim w języku polskim.
12. Dzieci za pomocą słomek przenoszą na rysunek konturowy Syriusza koła w niebieskim, białym i czerwonym kolorze – projektują mu strój.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.