SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNYCH W GRUPIE DZIECI 4,5- LETNICH
Prowadzony dnia 12.11.2009r.
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Święto Niepodległości”
TEMAT ZAJĘĆ: 11 dzień listopada
TEMAT HOSPITACJI: Organizacja sytuacji edukacyjnej o charakterze zabawy w grupie starszej
I. Cele ogólne: dziecko...
- zapoznanie z polskim świętem narodowym
- rozwijanie postaw patriotycznych
- rozwijanie korelacji ruchowej
- rozwija wyobraźnię przestrzenną
- ćwiczy pamięć słuchową
II. Cele operacyjne: dziecko...
- zna datę 11 listopada i rozumie jej rolę w historii kraju.
- rozumie znaczenie słów: ojczyzna, niepodległość, wolność, honor, patriota, mapa
- rozumie rolę obchodzenia Święta Narodowego w Polsce
- potrafi w odpowiedniej kolejności wymienić kolory na fladze Polski
- zapoznanie z konturem mapy Polski i wskazanie na niej położenia Krakowa
- potrafi samodzielnie odpowiadać na pytania zawarte w wierszu
III. Środki dydaktyczne:
-kontur mapy Polski, flaga Polski, małe chorągiewki, atlas świata
IV. Formy pracy:
-grupowa
V. Metody pracy:
-słowna – rozmowa
-czynna – zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń praktycznych
VI. Przebieg zajęć:
1. Pogadanka na temat „Święta Niepodległości”.
Nauczyciel zadaje pytania wprowadzające w określoną tematykę. Dzieci odpowiadają na pytania.
1. Jak nazywa się kraj, w którym mieszkamy?
2. Jak nazywamy ludzi mieszkających w Polsce?
3. Co to znaczy, że Polska jest naszą ojczyzną?
4. Lubicie mieszkać w Polsce?
5. Jak można ciekawie spędzać czas w Polsce?
6. Co to znaczy być wolnym?
Krótkie opowiadanie nauczyciela o obyczajach, walce Polaków pod zaborami i o dniu 11 listopada 1918r.
7. Kto to jest patriota?
8. Znacie jakiś sławnych patriotów?
2. Zabawa ruchowa „żołnierze”.
Nauczyciel pokazuje flagę Polski prosząc aby nazwały kolory na niej umieszczone.
Dzieci z chorągiewkami w barwach polskich maszerują po całej Sali, na przerwę w muzyce zatrzymują się i machają chorągiewkami.
3. Wiersz pt. „Polak mały”. Nauczyciel pyta a dzieci odpowiadają z pomocą nauczyciela.
- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swymi.
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
- Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną.
- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.
4. Zabawa plastyczna – wydzieranka „ Flaga Polski”.
Pokazanie dzieciom mapy Polski oraz wskazanie na niej miejsca położenia Krakowa. Rozdanie konturu mapy Polski przedzielonego ciągłą linią. Wykonanie flagi Polski na tymże konturze za pomocą czerwonego papieru.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 