X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15296
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zajęcia adaptacyjne rodziców i dzieci trzyletnich w przedszkolu pod hasłem "Poznajmy się"

Zajęcia adaptacyjne rodziców i dzieci trzyletnich w przedszkolu pod hasłem Poznajmy się


Dzień pierwszy

Termin: ostatni tydzień wakacji - sierpień 2011r; godz. od 10.00 do 12.00

Cel główny adaptacja do przedszkola dzieci nowych

Cele szczegółowe :
- ułatwienie dzieciom przekroczenia progu szkoła /dom,
- nawiązanie kontaktu z dziećmi i ich rodzicami,
- stworzenie atmosfery radości i zaufania,
- zapewnienie poczucia bezpieczeństwa,
- zmniejszenie lęku i eliminowanie stresu u dzieci i ich rodziców

Dzień pierwszy

1. Powitanie dzieci i rodziców.

2. Ozdabianie wizytówek – kółek przez rodzica i dziecko.

3. Zabawy dowolne dzieci w kącikach zainteresowań.

4. Zabawy zapoznawczo – integracyjne:
a) "Skrzat wita wszystkich zebranych" - z pomocą maskotki SKRZACIKA nauczycielka przedstawia się oraz „jego”;
b) „Gadająca piłka”- piłka krąży po kole- gdy otrzyma ją dziecko, mówi swoje imię i podaje dalej, gdy dostanie ją dorosły mówi swoje imię i to co jego dziecko lubi najbardziej.

5. Zabawa ruchowa "Słonko świeci, deszczyk pada".
Nauczycielka gra na tamburynie, na hasło "słonko świeci" dzieci chodzą, biegają, podskakują. Na hasło: "deszczyk pada" biegną pod parasole (rodzice tworzą je ze swoich ramion) do rodziców siedzących w kole. Dzieci w ramionach rodziców czują się bezpiecznie.

6. Słuchanie opowiadania „Będę przedszkolakiem” Reginy Dąbrowskiej.
Prezentowanie z zaprzyjaźnionym „Skrzacikiem” kącików zainteresowań, zabawek. Ustalanie reguł i zasad korzystania z zabawek i sposobu postępowania z nimi.
7. Wykonanie wspólnie z rodzicami skrzacikowych czapek z krepy.
8. Śpiew piosenki „My jesteśmy krasnoludki”.
Dzieci zakładają na głowę czapeczki i wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę, inscenizując jej treść.
9. Zabawa „Skrzaciki”. Bieg po sali w różnych kierunkach, na akcent tamburyna zatrzymanie się i wykonywanie różnych czynności np.: zamiatanie lasu, zrywanie jagód itp.

10. SKRZAT - wykonanie emblematu grupy
Na stoliczkach przygotowane są wycięte, duże elementy krasnala oraz pojemnik z farbką plakatową. Dzieci malują paluszkami powierzchnię. Po zakończonej pracy składamy wszystkie elementy w całość i zawieszamy „Znak grupy” obok drzwi wejściowych do sali.

11. Zabawa pożegnalna w kole: Podaj swoje imię i głośno klaśnij.

12. Ewaluacja zajęcia – przypięcie płatka kwitka z odpowiednią minką buźką według uznania dziecka i rodzica.


Dzień drugi

Termin: ostatni tydzień wakacji – sierpień 2011r. od godz. 10.00 do 12.00

Cel główny: adaptacja do przedszkola dzieci nowych

Cele szczegółowe:
- kształcenie umiejętności nawiązywania kontaktów
- integracja dzieci i rodziców
- wyrabianie u dzieci nawyków kolejnego wypowiadania się
- zmniejszanie napięcia mięśniowego

Przebieg:
1. Powitanie dzieci i rodziców przybyłych do przedszkola poprzez uścisk dłoni.

2. Zaproszenie do wybrania przez dziecko znaczka rozpoznawczego (na stoliczku rozłożone zostały znaczki rozpoznawcze w formie medalu. Dziecko wybiera sobie znaczek, który najbardziej mu przypadnie do gustu i zawiesza go sobie na szyi).

3. Zabawy w kącikach zainteresowań. Dzieci wraz z rodzicami wybierają miejsce do zabawy oraz zabawkę.

4. Powitanie się wierszem w kole:
Jeden, dwa, trzy, zaczynamy, do wspólnej zabawy wszystkich zapraszamy.

5. Zabawa integracyjna „Poznajmy się” przy piosence „Witaj” /na melodii Panie Janie/. Rodzice wspólnie z nauczycielką śpiewają piosenkę powitalną dla każdego z dzieci.

6. Zabawy ruchowe ze śpiewem: „Ojciec Wirgiliusz”, „Baloniku”, „My jesteśmy krasnoludki”.

7. To nasze przedszkole – Poznajemy łazienkę oraz szatnię (wyszukiwanie swojego znaczka na wieszakach w łazience i szatni).

8. Zabawa dydaktyczna „Gdzie mój znaczek?” – odszukanie swojego emblematu ze znaczkiem indywidualnym, siadanie do stoliczków i kolorowanie go kredkami. Rodzice pomagają maluszkom w pracy.
9. "Dreszczyk" - zabawa masaż.
Dziecko leży na brzuchu, głowa ułożona na rękach, obok siedzi rodzic. Nauczycielka mówi wiersz, demonstrując czynności, które rodzice powtarzają na ciele dziecka:

Tędy płynie rzeczka, (ruch falisty od głowy do bioder),
idzie pani na szpileczkach, (stukanie palcami wskazującymi wzdłuż kręgosłupa),
tu przebiegły konie - patataj, (stukanie piąstkami wzdłuż kręgosłupa),
tędy przeszły słonie, (klepanie dłońmi ułożonymi w kształcie łódeczki),
a tu idzie szczypaweczka, (leciutkie szczypanie od krzyża do głowy),
zaświeciły dwa słoneczka, (dłonie otwarte, palce złączone, masaż spiralny),
spadł drobniutki deszczyk, (lekkie pukanie wszystkimi palcami),
czy przeszedł cię dreszczyk? (lekkie szczypanie szyi),
powtórzyć dwa razy, potem zmiana ról.

10. Zabawa w kole „Kółko graniaste”.

11. Pożegnanie – zabawa integracyjna „Iskierka”.

12. Ewaluacja zajęcia (tak jak pierwszego dnia).


Dzień trzeci

Termin: ostatni tydzień wakacji sierpień 2011; godz. od 10.00 do 12.00

Cel główny: adaptacja dzieci nowych do przedszkola

Cele szczegółowe:
- utrwalanie więzi grupowej,
- nauka współdziałania,
- kształcenie poczucia bezpieczeństwa w grupie,
- zmniejszanie napięcia mięśniowego.

Przebieg:

1. Zaproszenie do zabawy w kącikach zainteresowań.

2. Powitanie wierszem w kole:
Jeden, dwa, trzy, zaczynamy, do wspólnej zabawy wszystkich zapraszamy.

3. Zabawa zapoznawczo –integracyjna „Imię i gest”- dziecko lub rodzic podaje swoje imię pokazując jednocześnie jakiś gest, reszta uczestników powtarza imię i gest.

4. Zabawy w parach: rodzic – dziecko z wykorzystaniem relaksacyjnego masażyku oraz zabaw paluszkowych: „Kominiarz”, „Idzie rak”, „Deszczyk”.

5. Zabawy z chustą animacyjną.
„Kolorowe motyle”- dzieci – motyle wykonują polecenia: przebiegają pod chustą, biegają za chustą, siadają na chuście
„Szukaj koloru”- chusta leży na podłodze, na hasło: „siadamy na trawce”- dzieci siadają na kolorze zielonym, „kąpiemy się w jeziorze”- siadają na kolorze zielonym, „opalamy się na żółtym piasku”- na żółtym, „wąchamy czerwone kwiatki”- na czerwonym.
„Sztorm” - Uczestnicy wrzucają na chustę lekkie zabawki (pluszowe maskotki, piłeczki) i jednocześnie, wachlując chustą, podrzucają je do góry. Starają się tak wachlować chustą, aby zabawki nie wypadły na zewnątrz.
„Fala” - Grupa wachluje chustą, na której leży, bądź siedzi, jedno lub kilkoro dzieci. Zmieniamy wielkość fal: małe, średnie i duże (sztormowe).
„Kto się schował?” - Uczestnicy stoją w kręgu z zamkniętymi oczami trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadząca wybiera jedną osobę, która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i zgadują, kto jest pod chustą.

6. Zaproszenie do działań przy stoliku:
- układanie i naklejanie na kartce pociętych obrazków;
- kolorowanie obrazków;
- lepienie z plasteliny.

8. Zabawy dowolne w sali. Pamiętamy o zasadach i umowach wprowadzonych w grupie.

9. Pożegnanie – zabawa integracyjna „Iskierka”.

10. Ewaluacja zajęcia – (tak jak wyżej).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.