X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15209
Przesłano:

Dlaczego czekać z rozpoczęciem współżycia seksualnego? - konspekt lekcji

Konspekt lekcji.

Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie

Cele wiodące:
- poznanie wartości współżycia seksualne małżonków,
- kształtowanie szacunku dla aktu małżeńskiego

Cele szczegółowe:
- uczeń wie jakie są podstawowe aspekty współżycia małżeńskiego,
- potrafi ukazać wartości współżycia w małżeńskiego,
- pragnie czekać z rozpoczęciem współżycia seksualnego do ślubu
- wyjaśnia pojęcie „inicjacji seksualnej”
- wyraża własne poglądy
- jest świadomy odpowiedzialności za siebie i innych
- analizuje konsekwencje własnych działań
- kształtuje umiejętność pracy w grupie

Metody i formy:
pogadanka, wykład, pogadanka, praca indywidualna, praca grupowa
Pojęcia: inicjacja seksualna, pożądanie, argumenty psychologiczne, etyczne, socjologiczne, biologiczne
Środki dydaktyczne: czyste kartki (tyle, ilu uczniów),arkusze papieru, mazaki, , artykuł, listy z prasy młodzieżowej

Przebieg lekcji:

1. Nauczyciel przedstawia wyniki badań dotyczące trwałości związków małżeńskich przeprowadzone przez amerykańską socjolog Mercedes Arzur Wilson.
a) Związek tylko cywilny: rozchodzi się jedna para na dwie - 50%
b) Po ślubie kościelnym, bez praktyk religijnych: jedna para na trzy zawarte - 33%
c) Po ślubie kościelnym i przy coniedzielnej Mszy św: jedna para na pięćdziesiąt - 2%
d) Po ślubie kościelnym, przy coniedzielnej Mszy św. i przy codziennej wspólnej modlitwie małżonków: rozpada się jedna para na 1429 par!
2. Pogadanka
Nauczyciel stawia problem:
- Jakie warunki musza być spełnione, aby nasze małżeństwo było trwałe, zgodnie z przysięgą, która złożymy podczas ślubu.
3. Praca grupowa
- Uczniowie odczytują odpowiednio dobrane listy z prasy młodzieżowej na temat inicjacji seksualnej: omawiają, komentują przeczytany tekst.
- Uczniowie odczytują artykuły na temat problemów wynikających z wczesnego rozpoczęcia współżycia seksualnego: analiza i interpretacja, dyskusja na temat artykułu.
4. Praca indywidualna
Uczniowie wypowiadają się anonimowo (na kartce).
- Kiedy powinno się rozpocząć współżycie seksualne, uzasadniają swoja odpowiedź.
5. Nauczyciel zbiera kartki , dokonuje krótkiego przeglądu.
Formułuje wnioski i zapisują na arkuszu dlaczego czekać z rozpoczęciem współżycia seksualnego?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.