X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15123
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bombka XXI wieku - nasz recykling - bawimy się i tworzymy razem choinkowe ozdoby z odpadów. Scenariusz zajęcia z udziałem rodziców

NIE ZASYPIĄ NAS ŚWIĄTECZNE ŚMIECI - OZDOBY ŚWIĄTECZNE Z ODPADÓW
Okres przedświąteczny to czas generalnych porządków i zakupów, co wiąże się z niezliczoną ilością odpadów produkowanych przez gospodarstwa domowe. Niniejszy scenariusz zajęcia podpowiada jak zagospodarować odpady nadające się do wtórnego wykorzystania w celu stworzenia dekoracji świątecznych.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z UDZIAŁEM RODZICÓW
1. Data: 15.12.2011 r.
2. Miejsce: Przedszkole Miejskie Bajka w Witkowie
3. Grupa: dzieci 3,4,5 i 6 – letnie (grupa mieszana)
4. Uczestnicy: dzieci przedszkolne, zaproszeni goście, rodzice
5. Prowadząca: Kamila Dolata
6.Temat: ,, Bombka XXI wieku – nasz recykling - bawimy się i tworzymy razem choinkowe ozdoby z odpadów”.
7.Cele ogólne:
• Stwarzanie sytuacji zabawowych i twórczych sprzyjających bliskiemu kontaktowi emocjonalnemu dziecka z rodzicem, wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną.
• Przypomnienie pojęcia "odpady" i ,,recykling”
• Zwrócenie uwagi na różne możliwości wtórnego wykorzystania odpadów
• Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan obecny i przyszłość środowiska naturalnego
• Kształtowanie postaw proekologicznych
• Pobudzenie myślenia twórczego - otrzymanie ekologicznych ozdób świątecznych
• Wprowadzenie radosnego przedświątecznego nastroju.

8.Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi:
• Wie, co to odpad i że może go wykorzystać jako materiał plastyczny jako materiał plastyczny
• Wyjaśnić, dlaczego należy segregować odpady
• zna zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia
• Wykonać ozdoby choinkowe z odpadów współdziałając z dorosłymi
• Rozumie co to znaczy recykling;

FORMA PRACY:
Grupowa i indywidualna
Metody: słowna, oglądowa, działań praktycznych, czynna.
POMOCE: choinka-opaska, magnetofon, ilustracje choinki dawniej, ilustracje ozdób wykonanych z płyt CD, zagadka, piosenki, załącznik nr 1- Historia choinki, chustka, woreczek z ozdobami- bombka, łańcuch, orzech, szyszka; płyty CD, klej, materiały tekstylne o różnej fakturze, wstążeczki, kokardki, pasmanteria, koronki, cekiny, brokat, guziczki itd.

Przebieg:

1. Stworzenie świątecznej atmosfery poprzez zapalenie świec, zapalenie lampek
choinkowych, zgromadzenie się wokół choinki włączenie nastrojowej muzyki.
2. Powitanie rodziców przez nauczyciela.
Ku mojej radości-witam wszystkich gości;.
Gdy wszyscy cichutko posiedzą-
Czegoś nowego o świętach się dowiedzą.
Piękne to są święta, tradycji mają wiele.
Teraz opowiemy co się w tych dniach dzieje.
3. Rozmowa wstępna na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
• Jakie święta się zbliżają? (Święta Bożego Narodzenia)
• Jak ekologicznie spędzić święta? ( tablica demonstracyjna z obrazkami)
• Jak nazywa się drzewko, które w Święta Bożego Narodzenia stoi u Was w domku, w przedszkolu i sklepach? (choinka) Podpowiedź-zagadka:
Zagadka o choince ( napisana na szablonie bombki, umieszczona na papierowej choince na gazetce)
Igieł ma więcej od krawca
a nawet od jeża.
Gdy święta nadchodzą
Bombki ,światełka ją zdobią. *Czym ubieramy choinkę? (ozdobami)
4.Rozmowa z dziećmi na temat historii choinki w naszych domach oraz dawnego i współczesnego sposobu strojenia (ubierania) choinki. – załącznik nr 1(Historia choinki).Uświadomienie dzieciom , iż dawniej choinka nie wyglądała tak jak dzisiaj. Pokazanie ilustracji. (W tle nastrojowa muzyka.)- CD 2 – (przedstawienie jasełkowe).
5.Zabawa ruchowa ,,Ubieramy choinkę’’ do piosenki ,,Choinka Strojnisia” - dzieci tańczą w kole, na refren – zbliżają do dz-cka choinki..
6.Jaka to ozdoba? – zabawa dydaktyczna rozwijająca zmysł dotyku podczas odgadywania ozdoby ukrytej w „zaczarowanym worku” – bombka, łańcuch, orzech, szyszka, płyta CD.
7. „Burza mózgów”- odpad jako materiał plastyczny - Dzieci zainspirowane pytaniem nauczyciela: „Co zrobić z tą płytą , żeby ozdabiała naszą choinkę?” Wspólnie próbujemy wymyślić ozdoby świąteczne z płyty CD. Prezentacja zdjęć z pomysłami ozdób- bombek wykonanych z płyt CD.
Bardzo modne są teraz choinki w stylu eko. Każdy z nas może własnoręcznie przygotować tanie, oryginalne, a przede wszystkim ekologiczne ozdoby świąteczne. Choinka lepsza niż plastikowa. Prawdziwe drzewko w domu, przypomina że jesteśmy częścią przyrody. Po świętach można ją przerobić na kompost, można je nawet spalić w kominku, bez uszczerbku dla środowiska. Nie można tego zrobić ze sztuczną choinką. Jeżeli ją wyrzucimy, zatrujemy wodę, ziemię i powietrze. Choinka z lasu jest najlepsza, pod jeszcze jednym warunkiem - musi pochodzić z plantacji, specjalnej hodowli lub legalnej wycinki.
Z czego możemy wykonać ekologiczne ozdoby? Z jakich materiałów?( naturalnych-szyszki, orzechy, kasztany, makaron, owoce (suszone pomarańcza) oraz śmieci-odpadów- stare wypalone żarówki, niepotrzebne już płyty CD, dyskietki, plastikowe butelki, nakrętki, puszki aluminiowe, skrawki papieru i wiele innych.
Zwrócenie uwagi rodziców na jedno z zagrożeń środowiska wynikającego
z działalności człowieka - wytwarzanie śmieci oraz możliwość ponownego wykorzystania. Zachęcenie rodziców do segregowania odpadów we własnych domach oraz poddawania ich recyklingowi. Podczas świąt produkujemy najwięcej śmieci.( Śmieci możemy powtórnie wykorzystać- omówienie obrazków z tablicy makulatura- papiernia- nowe bajki; butelki- huta szkła- nowe butelki; plastik- fabryka-wiaderko i szufelka.)
8.Propozycja wykonania bombki z płyty CD - pokaz gotowej bombki wykonanej przez nauczycielkę oraz zdjęć z propozycjami. Wyjaśnienie sposobu wykonania pracy, pokaz dostępnych materiałów potrzebnych do wykonania ozdoby.
9.Zabawa z przerwą w muzyce do piosenki ,,Wesoła choinka”.( płyta,,Szkoła tuż, tuż”)
10.Wspólne projektowanie i wykonanie bombki przez rodziców wraz z dzieckiem z materiałów tekstylnych o różnej fakturze, wstążeczek, kokardek, pasmanterii, koronek, cekinów, brokatów, guziczków itd. (Stoły w sali zostały połączone. Każda mama ma przygotowane miejsce obok swojego dziecka. Podczas pracy cichutko słychać kolędy .)
11.Oglądanie i podziwianie wykonanych ozdób. Wspólne dekorowanie przedszkolnej choinki wykonanymi z odpadów ozdobami.
12.Zakończenie i podsumowanie zajęć, podziękowanie rodzicom za udział. Zachęcenie do przeżywania świąt w duchu ekologicznym, w zgodzie ze środowiskiem, tak by nie zasypały nas świąteczne śmieci. Wręczenie ulotki-,,5 rad jak stworzyć ekologiczny dom „ i ankiety .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.