X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15120
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Projekt edukacyjny - Gwiazdka Eko-Przedszkolaka

Przedszkole Miejskie ,,Bajka” w Witkowie

PROJEKT EDUKACYJNY
,,Gwiazdka Eko-Przedszkolaka”

DLA
DZIECI 5 i 6 LETNICH

Opracowanie projektu:
Kamila Dolata

Przeznaczony dla dzieci: 4,5,6-letnich

Termin realizacji: 12.12.- 16.12.2011r.

Opracowała: Kamila Dolata

Forma edukacyjna : Projekt edukacyjny

Temat: Ekologiczne Święta Bożego Narodzenia

MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU:

Adresat: grupa IV - Przedszkole Miejskie ,,Bajka” w Witkowie

Wstęp
Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich ludzi a zwłaszcza dla dzieci szczególnym przeżyciem. Najbardziej jednak ekscytujący i absorbujący jest okres przedświąteczny, w którym planujemy, robimy zakupy, sprzątamy, dekorujemy... Święta Bożego Narodzenia to czas harmonii i dobroci. Można przeżyć je w harmonii również ze środowiskiem i w dobrym klimacie. Święta są znakomitą okazją, aby pokazać, że każdy z nas ma wpływ na środowisko, w którym żyje. Ten wpływ wywieramy za pomocą portfeli i kart kredytowych. To, co kupujemy, zmienia świat! Na takie ,,ekologiczne święta składają się m.in. żywa choinka zamiast sztucznej, potrawy tradycyjne zamiast egzotycznych, dobrze traktowany karp, umiar w wydawaniu pieniędzy i jak najmniej śmieci. W przedszkolu tak jak w każdej rodzinie dzieci przygotowują się do Świąt. Aby i w tym roku mogły cieszyć się i przeżywać tę świąteczną atmosferę w przedszkolu i w harmonii ze środowiskiem, opracowałam projekt edukacyjny „Eko-Gwiazdka przedszkolaka”. Dziecko wychowane w potrzebie kontaktu z przyrodą ,wdrożone do proekologicznego myślenia będzie wyrastało na człowieka świadomego i odpowiedzialnego za stan środowiska. Do nauczycieli przedszkola należy zasianie ekologicznego ziarenka, które przy odpowiedniej pielęgnacji zaowocuje u dorosłego człowieka odpowiedzialnością za losy naszego środowiska. Przeżywając święta również można zadbać o środowisko, postępować tak , aby były ,,zrównoważone”, czyli spędzić je tak, by nie zaszkodzić środowisku.

Projektem zostaną objęte przedszkolaki z grupy IV-Przyjaciele Smoka Wawelskiego

Cele ogólne:
• poznanie tradycji i zwyczajów świątecznych;
• ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia;
• wzmacnianie więzi rodzinnych;
• kultywowanie tradycji Świątecznych;
• rozwijanie uzdolnień plastycznych.
• kształtowanie u dzieci zachowań proekologicznych,
• ukazywanie zależności stanu środowiska od działalności człowieka
• zaznajomienie z podstawowymi zasadami ochrony środowiska i rozumienie konieczności ich przestrzegania
• uświadomienie odpowiedzialności za stan środowiska w najbliższym otoczeniu
• poszerzanie wiadomości z zakresu wiedzy o przyrodzie i działaniach proekologicznych

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• zna tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia;
• potrafi wypowiadać się na temat zwyczajów bożonarodzeniowych w jego rodzinnym domu;
• wymienia tradycyjne potrawy wigilijne;
• chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych na miarę swoich możliwości;
• wykona ekologiczną ozdobę choinkową;
• szanuje osiągnięcia innych;
• zgodnie pracuje w grupie, integruje się z nią;
• bierze udział w „Jasełkach”, oraz w przygotowaniu rekwizytów, dekoracji świątecznych;
• składa życzenia świąteczne, dzieli się opłatkiem;
• śpiewa znane kolędy;
• zna składniki potrzebne do pieczenia pierników, oraz sposób ich wykonania;
• przeżywa radość ze wspólnego działania,
• rozumie konieczność segregacji odpadów
• potrafi segregować odpady
• wykorzystuje odpady w pracy twórczej
• rozróżnia przeznaczenie kolorowych pojemników do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych
• rozumie szkodliwość oddziaływania odpadów na środowisko przyrodnicze
• rozumie konieczność przeżywania ,,zrównoważonych świąt”.

METODY: eksperyment, inscenizacja, wycieczka, spacer, rozmowa, pokaz, obserwacja, ćwiczenia praktyczne, prace społeczno użyteczne, zabawy ruchowe;

FORMY: zbiorowa, indywidualna, grupowa

 Rozumienie potrzeby ograniczania ilości śmieci np. poprzez opakowania wielokrotnego użytku – szklane słoiki i butelki...
 Wykorzystywanie materiałów odpadowych w pracach plastycznych, np. gazety, tektura, styropian, płyty CD;
 Rozwijanie troski o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi.
 Rozumienie konieczności sortowania odpadów wytwarzanych przez człowieka
 Rozumienie konieczności ochrony środowiska przed zanieczyszczeniem.

PROPONOWANE DZIAŁANIA:

Tydzień III w m-cu grudniu

Dzień 1
Temat: Ekologiczne Święta

1.Rozmowy na temat - Jak ekologicznie spędzić święta Bożego Narodzenia? Ukazanie zależności stanu środowiska od działalności człowieka . Rozumienie idei ekologicznych, ,,zrównoważonych świąt”, czyli spędzonych tak, by nie zaszkodzić środowisku.
Próby odpowiedzi na pytanie ,,co składa się na ekologiczne święta?”(żywa choinka zamiast sztucznej, potrawy tradycyjne zamiast egzotycznych, dobrze traktowany karp, umiar w wydawaniu pieniędzy, używaniu ognia i wody i jak najmniej śmieci).

2. ,,Duszki, duszki” - słuchanie piosenki połączone z działaniem ,,Świąteczne porządki w naszej sali”. Rozumienie potrzeby zachowania porządku w otoczeniu. Wykonanie prostych prac porządkowych. Odpowiedzialna realizacja powierzonego zadania. Rozumienie potrzeby ograniczenia ilości śmieci.

Zorganizowanie w przedszkolu akcji „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”- zbiórka niepotrzebnych zabawek , przyborów szkolnych, słodyczy i ubrań dziecięcych , przekazanie zebranych darów do Domu Dziecka.


Dzień 2
Temat: Mniej egzotyki-więcej tradycji

1. Zabawy przy piosence ,,Już blisko kolęda”- rozmowy na temat tradycji wigilijnego stołu, tradycyjnych potraw świątecznych. Kultywowanie tradycji i zwyczajów świątecznych. Ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia. Wzmacnianie więzi rodzinnych.

2.Wycieczka do biblioteki – udział dzieci w lekcji bibliotecznej na temat tradycji bożonarodzeniowych oraz idei ekologicznych świąt w oparciu o literaturę popularno – naukową i pokaz multimedialny.


Dzień 3
Temat: Choinka w stylu Eko

1. Choinka z lasu lepsza niż plastikowa - rozważania na temat kupna choinki korzystnej dla środowiska. Rozumienie konieczności zakupu żywego drzewka pozyskiwanego ze specjalnej plantacji jako korzyści dla środowiska oraz zagrożeń sztucznej choinki. Dziecko rozumie, że jeżeli ją wyrzucimy, zatrujemy wodę, ziemię i powietrze.

2. ,,Nasz recykling”- ozdoby świąteczne z odpadów . Zapoznanie dzieci ze zwyczajem strojenia choinki na podstawie wiersza T. Kubiaka pt. „ Wesołe choinki”. Rozumienie pojęcia ,,recykling” i "odpady". Przypomnienie zasad segregacji odpadów. Zwrócenie uwagi na różne możliwości wtórnego wykorzystania odpadów w pracy twórczej.

Ubranie choinki w holu przedszkola Eko-ozdobami. Włączenie do wykonania Eko-ozdób na przedszkolną choinkę dzieci z innych grup.


Dzień 4
Temat: Ekologia pod choinkę

1. Ekologia także pod choinkę. Uświadomienie dzieciom, że wybierając prezenty można zadbać o środowisko. Zwrócenie uwagi, aby wśród prezentów znalazły się rzeczy praktyczne i ekologiczne(zestaw energooszczędnych świetlówek, prezenty wykonane własnoręcznie.)

2. Ekologiczny prezent pod choinkę - drewniany Mikołaj.
Wykorzystywanie materiałów ekologicznych w przestrzennych pracach plastycznych. Zwrócenie uwagi na estetykę wykonania pracy. Kształtowanie u dzieci zachowań proekologicznych.


Dzień 5
Temat: Zakupy świąteczne z głową i własną torbą.

1.Prezenty tak, opakowania nie - rozmowa inspirowana treścią wiersza
M. Brykczyńskiego pt. ,,Śmieciolandia”. Rozumienie konieczności świadomego dokonywania zakupów świątecznych - z korzyścią dla środowiska oraz określenia torba ekologiczna. Dostrzeżenie wpływu opakowań foliowych na zaśmiecanie naszego środowiska. Uświadamianie potrzeby ograniczania ilości śmieci poprzez stosowanie torby wielokrotnego użytku. Zwrócenie uwagi na prezenty opakowane ekologicznie – czyli oszczędnie.

2.Co możemy zrobić, by po świętach nie rosły góry śmieci?”- grupujemy, układamy, segregujemy, wybieramy produkty przyjazne środowisku. Znajomość pojemników w trzech kolorach i ich przeznaczenia. Wyrabianie właściwego nawyku gospodarowania odpadami- zbiórka, selekcja, ponowne użycie, recykling. Nabywanie umiejętności wykorzystania odpadów w zabawie. Dokonywanie wyboru produktów przyjaznych środowisku. ( ,,Nasza Ziemia-scenariusze przedstawień i zajęć s.16)

Czytanie dzieciom opowiadania o tematyce ekologicznej pt. ,,Historia pewnego worka foliowego” Małgorzaty Robaczyk. ( ,,Nasza Ziemia-scenariusze przedstawień i zajęć s.10)
DZIAŁANIA DODATKOWE:

Jasełka Bożonarodzeniowe dla rodziców pt. ,,Kolęda na ziemi”- kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, urządzenie szopki , odegranie przydzielonych ról, wspólne kolędowanie, spotkanie ze św. Mikołajem- wręczenie dzieciom prezentów, rozdanie rodzicom ekologicznych upominków.

Ubranie choinki w holu przedszkola Eko-ozdobami. Włączenie do wykonania Eko-ozdób na przedszkolną choinkę dzieci z całego przedszkola oraz rodziców.

Pedagogizacja rodziców - ,,Ekologicznie na święta- idea ekologicznych świąt”.


Przykładowy scenariusz zajęcia plastyczno – konstrukcyjnego:

Temat: Ekologiczne ozdoby świąteczne

Cel główny : otrzymanie ekologicznych ozdób świątecznych

Cele szczegółowe: -dziecko wie, że może wykorzystać odpad jako materiał plastyczny
-potrafi wykonać ozdoby świąteczne z odpadów
-często wykorzystuje odpady w swojej twórczości

Formy: zespołowa, indywidualna

Metody: czynne

Środki dydaktyczne: materiały odpadowe, klej nożyczki, artykuły papiernicze (papier
kolorowy, brystol, farby, kredki itp.)

Przebieg zajęcia:
1.Zagadki świąteczne (dot. ozdób patrz załącznik XI)

2.Rozmowa z dziećmi na temat ozdób choinkowych:

- Co to jest ozdoba?
- Gdzie możemy ją powiesić?
- Z czego jest zrobiona?
- Jakie znacie ozdoby choinkowe?

3.Odpad jako materiał plastyczny –„burza mózgów”

Dzieci zainspirowane pytaniem nauczyciela: „Co zrobić z tą butelką (pudełkiem, gazetą, tekturką, złotkiem itp.),żeby ozdabiała naszą choinkę?” Wspólnie próbujemy wymyślić ozdoby świąteczne z odpadów.

4.Zabawa ruchowa „Butelka, pudełko, gazeta”.

Podzielenie dzieci na grupy, rozdanie i przypięcie etykiet obrazujących: butelkę, pudełko, gazetę. Na podane hasło: butelka, pudełko lub gazeta dzieci zmieniają miejsce w kole.

5. Wykonanie ozdób choinkowych z odpadów według pomysłu dzieci.

6. Ubranie choinki w holu przedszkola Eko-ozdobami. Włączenie do wykonania Eko-ozdób na przedszkolną choinkę dzieci z innych grup.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.