X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15116
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy Holandię. Scenariusz zajęć

Prowadząca: Kamila Dolata Miejsce: Przedszkole Miejskie ,,Bajka” w Witkowie Grupa wiekowa – 3,4,5 – latki

Temat kompleksowy: Poznajemy kraje Unii Europejskiej.

Temat : ,,W Krainie Tulipanów, Wiatraków, Rowerów i Chodaków” - poznajemy Holandię.

Cel ogólny: - zainteresowanie dzieci tradycją i kulturą Holandii - poznanie elementów charakterystycznych dla danego kraju
Cele operacyjne: Dziecko:
• potrafi wskazać Holandię na mapie politycznej Europy
• wie, że stolicą Holandii jest Amsterdam
• rozpozna flagę Holandii wśród innych flag
• wie, że Holandia słynie z tulipanów, wiatraków i chodaków , a także z produkcji serów i czekolady
• potrafi wymienić holenderski przysmak
• ułoży pocięty obrazek w całość
• wykonuje duże ruchy całą ręką
• prawidłowo reaguje na przerwę w muzyce
• wesoło bawi się przy muzyce poważnej

Metody: słowne, oglądowe, czynne
Formy pracy: z całą grupą, praca zespołowa , praca indywidualna
Środki dydaktyczne: ilustracje tematycznie związane z Holandią, mapa Europy, obręcz, czapka kolejarza, chodaki, wiatraczki, sztaluga z reprodukcjami obrazów Van Gogha, sery do degustacji, serwetki z motywami tulipanów, obręcz, flaga Holandii, zagadki - rower, wiatrak; czerwone chusteczki dla każdego dziecka, płyta z piosenkami - odgłosem wiatru, piosenką – ,, Jedzie pociąg” , muzyką relaksacyjną, piosenką Holandia, tron dla królowej, wyliczanki, wykałaczki.

Scenografia:
• Sala udekorowana tulipanami.
• W centralnym miejscu stoi tron, na którym zasiada królowa Beatrix.
• Tuż obok wzrok przykuwają wiatrak i wiatraczki.
• Elementem scenografii jest też rower( bądź ilustracje z rowerami), ze względu na fakt, że jest on ulubionym pojazdem Holendrów.
• Na sztaludze obrazy Van Gogha .
• Wystrój uzupełniały gazetki ścienne o Holandii i mapa fizyczna Europy i Holandii.
• W sali przygotowany był również stolik dla pań dyrektor a na nim gorąca kawa (czekolada), jabłecznik i sery do degustacji dla dzieci.


Przebieg zajęcia :

1.Powitanie i zaproszenie dzieci do podróży po Holandii:
N-lka zaprasza dzieci w ciekawą podróż po jednym z państw Europy, tak aby wszyscy mieli okazję poznać nowe, nieznane krainy, zwiedzić wspaniałe miejsca, poznać i posmakować oryginalnych potraw.
Nauczyciel wypowiada sylaby HO-LAN-DIA - dzieci odgadują jakie państwo dziś poznamy i zwiedzimy.
Następnie dzieci ustawiają się w pociąg i w rytmie piosenki ,,Jedzie pociąg” poruszają się za n-lem po sali. Kiedy pociąg zatrzymuje się, siadają dookoła dywanu.
Kładąc w obręczy na środku sali flagę Holandii, n-lka wita wszystkich słowami Hello, Goede Morgen. Informuje dzieci, że jesteśmy już w Holandii.

2.Zabawy z mapą:
• Określenie wzajemnego położenia Polski i Holandii – porównywanie wielkości, zaznaczenie drogi z Polski do Holandii- uświadomienie dzieciom, jaką drogę pokonały.
• Odszukanie i wskazanie na mapie Europy - Holandii, zaznaczanie Holandii na mapie Europy poprzez umieszczanie na mapie charakterystycznego dla kraju wiatraka.
• Pokazanie dzieciom flagi Holandii – rozmowa nt. kolorów, układu pasów
( czerwony, biały, niebieski) – zawieszenie flagi na tablicy.
• Odszukanie na mapie stolicy Holandii – odczytanie nazwy miasta ( Amsterdam). Mówi się , że Holandia ma dwie stolice.
N-lka wyjaśnia, dlaczego w Holandii do dziś jest król i królowa. Holandia jest monarchią parlamentarną, to znaczy, że głową państwa jest król. Siedziba dworu i rządu znajduje się w Hadze, a stolicą państwa i siedzibą parlamentu jest Amsterdam, dlatego właśnie mówi się, że Holandia ma dwie stolice Dzisiaj na tronie holenderskim zasiada królowa Beatrix .

3. Rozmowa z dziećmi o położeniu Holandii.
N-lka informuje dzieci, Holendrzy nazywają swoją ojczyznę Nederland, co znaczy niski kraj, gdyż znaczna jego część leży poniżej poziomu morza. Ponieważ leży niżej niż morze tereny są tam podmokłe, ale bardzo urodzajne. Domy w Holandii są wąskie, wysokie i mają dużo okien. Holandia poprzecinana jest kanałami, które osuszają ziemię ( oglądanie ilustracji z Amsterdamu). Amsterdam to miasto kanałów.
Aby uniknąć zmoczenia nóg, Holendrzy wymyślili drewniane buty zwane chodakami.(n-lka pokazuje dzieciom drewniane chodaki).W Holandii często pada deszcz i chodaki są idealne na taką pogodę, bo nie przemakają . Dziś niektórzy Holendrzy jeszcze je noszą. Najpiękniejsze chodaki są rzeźbione i pomalowane w kolorowe wzorki. Popatrzcie jak wyglądają holenderskie chodaki. (Dzieci oglądają chodaki, przymierzają, próbują chodzić .Jedno dziecko próbuje chodzić w chodakach pozostałe dzieci mówią wyliczankę, pokazując ruchem jej treść).

Klapu, klap, klapu, klap, stukają chodaki,
na wiatraku gniazdko wiją wróbel i dwa szpaki.
Tulipany swoje płatki wdzięcznie rozkładają,
a dwie małe, białe myszki serek zajadają.

4.Ilustracja ruchowa piosenki ,,Holandia”- dzieci odzwierciedlają ruchem treść piosenki –
I i II zwrotki.( płyta z piosenką Holandia – I i II zwrotka).

5.Zagadka ,, Ulubiony pojazd Holendrów”.
Holendrzy mają swój ulubiony pojazd. Jeśli dzieci rozwiążą zagadkę, dowiedzą się, jaki?

Kierownica, dzwonek, koła z oponami.
Jedzie na nim człowiek i rusza nogami. (rower)

Choć nie ma silnika i nie trzeba mu benzyny.
Możesz nim przemierzać: góry, łąki, doliny, ścieżyny.
Ten pojazd kierownicę i ramę ma,
gdy nogami pokręcisz, ruszą koła dwa. (rower)

Ulubionym pojazdem Holendrów jest rower. Rowerów jest w tym kraju dwa razy więcej niż samochodów. Rowery, tak jak u nas samochody mają swoje parkingi.(pokaz ilustracji). Popularny rower to ,,holenderka”.

6.Zabawa ruchowa ,,Rowerki” - podczas wersji instrumentalnej piosenki ,,Holandia” dzieci bawią sie w rowerki - kładą się na plecach i naśladują jazdę rowerem, a gdy muzyka milknie odpoczywają leżąc na plecach.
N-lka zaprasza dzieci na wycieczkę rowerową, wymawiając słowa wyliczanki: Raz, dwa, trzy, cztery, zapraszam Was na rowery. Mówi, że jazda rowerem jest przyjemna, ale męcząca, dlatego będziecie zatrzymywali się na odpoczynek, a przy okazji dowiecie się ciekawych rzeczy o Holandii. Prosi dzieci, aby położyły się na podłodze i wykonywały ruchy nogami, naśladując jazdę na rowerze. Po kilkukrotnym powtórzeniu zabawy przedszkolaki siadają na dywanie. N-lka oznajmia dzieciom, że znalazły się holenderskim polu, pełnym kolorowych kwiatów.

7. ,,Tulipany” - układanie pociętego obrazka w całość. (Dzieci starsze- 6 elementowego, młodsze – 4 elementowego) . Przeliczanie elementów przez wszystkie dzieci!
Holandia słynie z pięknych kwiatów .
Jak ułożycie zagadkowe puzzle dowiecie się jakie to kwiaty?
Holandia nazywana jest to krajem tulipanów, ponieważ to właśnie tu hoduje się ich najwięcej. Holandia nazywana jest często ogrodem Europy. Oprócz tulipanów można spotkać tu również wiele innych pięknych kwiatów: hiacynty, krokusy, lili, żonkile. ( dzieci ilustracji kwiatów i tulipanowych pól).

8. Zabawa ruchowa „Taniec kwiatów”. CD „Walc Des – dur” - ,,Minutowy”
(F. Chopin))
N-lka rozdaje dzieciom kolorowe (czerwone) szyfonowe chusteczki Włącza muzykę, np. walc. Dzieci najpierw zgniatają chusteczkę, trzymając ją schowaną w obu rękach, a potem wolniutko rozchylają dłonie i puszczają chusteczkę – kwiaty rozwijają się. Powtarzamy czynność trzykrotnie, a następnie dzieci - kwiaty tańczą, interpretując muzykę w dowolny sposób. N-lka zbiera chusteczki i dziękuje za piękny taniec.

9. Zagadka słowna ,,Wiatrak”. N-lka zaprasza dzieci do kontynuowania wycieczki po Holandii. Mówi, że oprócz pięknych kwiatów można jeszcze coś zobaczyć na holenderskich polach. Co to jest dowiedzą się dzieci, gdy rozwiążą zagadkę.
Co to widać za potwory,
coś jakby wentylatory.
Już wam mówię, kto to taki,
nie potwory, lecz...(wiatraki)

Chociaż ma skrzydła
fruwać nie może
cały jest z drewna
dawniej mełł zboże (wiatrak) Dzieci dzielą słowo wiatrak na sylaby i głoski.

Holandia słynie z wiatraków. Jest ich tutaj bardzo dużo. Wiatraki nie tylko mielą mąkę , ale również odprowadzają wodę z kanałów w stronę morza. Kiedyś wiatraki były również domami, w których mieszkali ludzie. Od stuleci używano wiatraków do osuszania pól i wypompowywania wody z kanałów i rowów. Ramiona wiatraków mogą się ciągle obracać, bo w Holandii wiatr wieje przez cały rok.

10.Zabawa ruchowa ,,Wiatraczki”. Przy dźwiękach tamburyna dzieci biegają po sali. Gdy instrument umilknie, szybko dobierają się w pary, robią z rąk haczyki i kręcą się w kółko jak wiatraczki, naśladując szum wiatru (3-4x).( Płyta z szumem wiatru).

11.Oglądanie przez dzieci galerii reprodukcji słynnych obrazów Van Gogha, odgadnięcie nazwy kwiatów namalowanych przez holenderskiego malarza.
Holandia jest ojczyzną wielu wybitnych malarzy tj.: Van Gogh , Rubens i Rembrandt. Dzieci zwiedzają galerię obrazów Van Gogha słynnego holenderskiego malarza. Namalował on wiele pięknych obrazów, ale najsłynniejszym jest ten oto obraz. Jak nazywają się kwiaty namalowane przez Van Gogha? ( dzieci oglądają reprodukcję obrazu oraz inne reprodukcje)- zagadka obrazkowa. (obraz zakryty jest kartką, n-l odsłania kartkę, a dzieci odgadują nazwę obrazu -"Słoneczniki").

12.,,Jesteśmy malarzami”- w trakcie nastrojowej muzyki dzieci malują w powietrzu ( góra-dół) słoneczniki , wykonując zamaszyste ruchy rąk - ćwiczenie wykonywania dużych rozmachowych ruchów całą ręką, zmniejszających napięcie mięśniowe oraz ćwiczenie płynności ruchów okrężnych .Próby namalowania w powietrzu słoneczników.( płyta CD – muzyka relaksacyjna).

13. Holenderskie smaki – opowieści n-lki , degustacja serowych koreczków.
Na zakończenie wyprawy po Holandii n-lka informuje dzieci z czego jeszcze słynie Holandia i co lubią jeść Holendrzy. Z czego słynie Holandia dowiemy się jak ułożymy kolejne puzzle. ( krowa holenderka).
Holendrzy słyną z hodowli krów "holenderek". Ponieważ mają dużo mleka produkują dużo serów i czekolady. Holandia słynie z pysznej czekolady. Czekolada na gorąco jest ulubionym napojem Holendrów. Holandia słynie z produkcji znakomitych serów. Holendrzy tak lubią sery, że nazywa się ich czasami serowymi głowami. Nazwy serów najczęściej pochodzą od nazw miast, w których są wytwarzane np. Edam, Gouda , Maasdam, Alkmaar np. edamski, gouda, maasdamer.
• Smakowanie przez dzieci holenderskiego sera. (serowych koreczków)
Holendrzy zajadają się także w słodyczach. Głównym smakołykiem jest appelgebak - placek z jabłkami i cynamonem, podawany na gorąco oraz speculaas - kruche ciasteczka z cynamonem .

14.Powrót do Polski przy piosence ,,Holandia”.( wstep i III zwrotka piosenki)
Na zakończenie spotkania z tym pięknym krajem nauczycielka zaprasza dzieci do utworzenia pociągu, prosi ,aby dzieci zaśpiewały piosenkę „Holandia” . Powrót do Polski. Podsumowuje zajęcia: Wiatraki, chodaki, tulipany, sery i rowery - to są symbole Holandii. Dziękuje wszystkim za wspólną zabawę, życzy wielu wspaniałych podróży po Europie, pełnych niezapomnianych wrażeń. Żegna dzieci – mówiąc doei ( dui) – do widzenia.

15.Wręczenie dzieciom pochwałek za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.