X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14990
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z trójkątem i kołem - scenariusz zajęć

Prowadzenie: mgr Marta Janicka
Data: 14.03.2012 r.
Temat: Zabawy z trójkątem i kołem
Grupa: 5-l
Prywatne Przedszkole „Pod Muchomorkiem”

Cele ogólne:
- rozpoznawanie danego kształtu i jego podstawowych cech równolegle z ustaleniem cech koloru czy liczebności zbiorów,
- posługiwanie się określeniami koło, okrągły, trójkąt, trójkątny w trakcie opisywania przedmiotów,
- podanie przez dzieci przykładów przedmiotów w kształcie kół i trójkątów,
- klasyfikowanie wg kształtu, przeliczanie
- wnioskowanie o stałości liczby elementów w zbiorze mimo zmian sugerujących, że po zmianie może być ich więcej albo mniej,
- rozwijanie wyobraźni.

Cele operacyjne: dziecko:
- dopowiada słowa wiersza,
- rozpoznaje i nazywa kształt koła i trójkąta,
- segreguje wg określonej cechy,
- liczy i ustala, czy figur jest tyle samo po: rozsunięciu, przesunięciu, zsunięciu, przełożeniu, zmianie układu,
- tworzy pracę plastyczną z zachowaniem ładu na stoliku.

Metody: słowna, czynna, oglądowa
Forma: zadań stawianych dziecku
Pomoce: koła i trójkąty różnej wielkości i w różnych kolorach, kartki, klej, kredki, podkłady muzyczne do zabaw.

Przebieg:

1. Piosenka powitalna.

2. Wysłuchanie wiersza „Trójkątna bajka” Danuty Wawiłow – dzieci w czasie słuchania starają się dopowiedzieć słowa wiersza mówionego przez n-lkę.

3. Rozmowa nt. wiersza oraz figur geometrycznych, podanie przez dzieci przykładów przedmiotów w kształcie kół i trójkątów.

4. Zabawa „Zmienne trójki”
Dzieci maszerują po zali. Na sygnał n-lki dobierają się w trójki tak, by dziecko w środku miało symbol koła/trójkąta. Zabawę powtarzamy kilka razy.

4. Zabawy manipulacyjne: ustalanie, czy trójkątów, kół jest tyle samo po: rozsunięciu, zsunięciu, przełożeniu.

Zadanie z trójkątami
Na tacy są trójkąty. Potrzeba nam ich 8. Proszę je wybrać i ułożyć w szeregu przed sobą... Policzcie, ile ich jest? ... Ma być 8.
Zsuwamy trójkąty tak (pokaz). Czy teraz, jak trójkąty są zsunięte jest ich nadal 8? Kto chce może policzyć... Co myśli Michał?... Agata?
Teraz grupujemy trójkąty po 4, w taki sposób – n-l pokazuje. Czy teraz nadal jest 8 trójkątów? Kto chce może policzyć... Wiemy ile jest trójkątów. Odkładamy.

Zadanie z kółkami
Na tacy są kółka. Potrzeba nam 10. Proszę je wybrać, ułożyć w szeregu przed sobą... Każdy policzy swoje kolka i pokaże na palcach, ile ich ma?... Proszę teraz przesunąć kółka tak, aby tworzyły dwa szeregi po 5...(n-l pokazuje)
Proszę teraz zastanowić się, ile każdy z was ma teraz kółek... Pokażcie na palcach... Kto chce policzyć swoje kółka, ...A potem pokazać je na palcach... Dobrze!
Teraz układamy kółka w krąg (pokaz). Kto wie, ile teraz ma kółek, pokaże na palcach... Kto chce może najpierw policzyć, a potem pokazać na palcach... Doskonale.
Proszę ułożyć kółka w komin (pokaz)...Ciekawa jestem... ile macie teraz kółek?

5. Zabawa ruchowa „Ty i ja”

6. Wykonanie kompozycji z trójkątów i kół ( przyklejenie klejem na kartce.) Uzupełnienie pracy kredkami. Wystawa prac.

Załącznik:

„Trójkątna bajka” Danuta Wawiłow

Była raz sobie skała
bardzo dziwna, TRÓJKĄTNA,
stał na tej skale pałac,
bardzo dziwny, TRÓJKĄTNY.
W pałacu tym na tronie
bardzo dziwnym, TRÓJKĄTNYM,
zasiadał król w koronie
bardzo dziwnej, TRÓJKĄTNEJ,
i patrzył z okna wieży
bardzo dziwnej, TRÓJKĄTNEJ,
na dzielnych swych rycerzy
bardzo dziwnych, TRÓJKĄTNYCH.

Aż kiedyś raz dworacy
na szczerozłotej tacy
przynieśli mu śniadanie
wykwintne niesłychanie -
a było to nieduże
zwyczajne jajko kurze,
bardzo dziwne,
OKRĄGŁE!

I krzyknął król:
,,No wiecie!
Toż to prawdziwa bajka!
Pomyśleć, że na świecie
są takie cudne jajka!
Więc niech mi odtąd wszędzie
OKRĄGŁYM wszystko będzie!"
Dworacy - nieboracy
zabrali się do pracy
i w ciągu jednej chwili
jak kazał, tak zrobili.

I odtąd stała skała
bardzo dziwna, OKRĄGŁA,
a na tej skale pałac
bardzo dziwny, OKRĄGŁY,
w pałacu zaś na tronie
bardzo dziwnym, OKRĄGŁYM,
zasiadał król w koronie
bardzo dziwnej, OKRĄGŁEJ,
i patrzył z okna wieży
bardzo dziwnej, OKRĄGŁEJ,
na dzielnych swych rycerzy
bardzo dziwnych, OKRĄGŁYCH.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.