X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14969
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem bezpieczny - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ Z QIZU „JESTEM BEZPIECZNY”

GRUPA: 5/6 – LATKI

TEMAT: Jestem bezpieczny.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- Wie, komu i w jakiej sytuacji może ujawnić swoje dane;
- Zna i przestrzega zasady bezpiecznej zabawy w sali, ogrodzie przedszkolnym i w parku;
- Potrafi rozpoznać podaną sytuację jako zagrażającą zdrowiu i bezpieczeństwu;
- Potrafi wymienić kilka niebezpieczeństw z jakimi może spotkać się w środowisku przyrodniczym;
- Potrafi wymienić kilka niebezpiecznych miejsc i urządzeń z jakimi może spotkać się w środowisku przedszkolnym i domowym;
- Zna i prawidłowo nazywa podstawowe znaki drogowe,
- Zna zasady bezpiecznego zachowania na ulicy;
- Wie jak zachować się w kontakcie z nieznajomym;
- Szybko reaguje na polecenia;
- Zna numery alarmowe: 997, 998, 999, 112.

METODA:
zadań stawianych do wykonania, słowna, oglądowa,

FORMA:
praca zespołowa.

POMOCE:
magnetofon, kaseta, płyta CD, znaki drogowe, karty pracy, tablica.

PRZEBIEG:

1. Podział dzieci na cztery grupy – wybór nazw grup.
2. Układanie pociętego znaku drogowego.
Nazwanie go i określenie do jakiej grupy należy.
3. Opisanie czterech znaków drogowych.
4. Dopasowanie numeru alarmowego do odpowiedniego pojazdu.
5. Zabawa ruchowa do piosenki „O przechodzeniu przez ulicę”.
6. „ Scenki sytuacyjne- jak się zachować ”:
▪ Nieznajomy puka do drzwi
▪ Nieznajomy daje cukierka
▪ Nieznajomy prosi o podanie imienia i nazwiska oraz adresu
▪ Nieznajomy proponuje podwiezienie
▪ W domu zasłabła mama
▪ Zauważenie dymu lub ognia itp.
7. Wymienić po dwie niebezpieczne zabawy.
8. Wybór jednej z trzech odpowiedzi:
1. Kiedy musisz przejść przez jezdnię:
a) szukasz „zebry” lub sygnalizacji świetlnej,
b) przechodzisz tam gdzie jesteś, bo tak jest wygodnie,
c) patrzysz w lewo, w prawo i znów w lewo, a potem przebiegasz między jadącymi samochodami.

2. Co zrobisz gdy piłka kopnięta z boiska wypadnie na ulicę?
a) pobiegniesz szybko za nią,
b) poprosisz kogoś dorosłego aby pomógł ci ją odzyskać,
c) poprosisz kolegów i razem wbiegniecie na jezdnię

3. Gdy musisz przejść przez jezdnię w miejscu nie oznaczonym trzeba:
a) spojrzeć w lewo, a gdy nic nie jedzie – przejść,
b) przebiec szybko na drugą stronę,
c) spojrzeć w lewo, w prawo i znów w lewo, a gdy nic nie jedzie – przejść.

4. W samochodzie zawsze należy zapiąć :
a) kieszenie
b) kurtkę
C) pasy

5. Dzieci noszą światła odblaskowe aby:
a) ładnie wyglądać
b) być z daleka dobrze widocznym na drodze
c) pochwalić się przed kolegami

6. „Kto może znać moje dane?”
Dzieci ustawione „w szachownicę” odpowiadają za pomocą umownych znaków rąk: TAK, NIE na pytania:
- Koleżanka z przedszkola, którą zapraszam na urodziny;
- Sympatyczny pan, który chce podwieźć mnie do domu swoim nowym samochodem
- Policjant, który znalazł mnie gdy się zgubiłam;
- Miła pani, którą spotkałam przed blokiem;

7. Kolega przewrócił się i nie może się podnieść:
- próbujesz sam go podnieść
- zawiadamiasz dorosłych
- odchodzisz

8. Jesteś jedynym świadkiem wypadku:
- patrzysz co się dzieje
- odchodzisz
- dzwonisz na pogotowie lub zawiadamiasz dorosłych..

9. Podsumowanie Qizu. Rozdanie nagród. Kolorowanie kart pracy.


Opracowała i przeprowadziła:
mgr Danuta Różańska
Przedszkole 141 Wrocław

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.