X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14958
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Raz, dwa, trzy - pieknie liczymy. Scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: 4-latki
Treści programowe:
Obszar 13: Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną
DZIECKO:
· potrafi określić prawą i lewą stronę ciała
· potrafi poprawnie policzyć minimum 3 przedmioty
· liczy w zakresie 3 wszystkie zgrupowane lub uszeregowane przedmioty
· dobiera przedmioty tak, żeby tworzyć kolekcje wg jednej lub kilku cech
· rozumie, wyjaśnia dlaczego zgromadzone przedmioty powinny być razem
CEL OGÓLNY:
- doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 3 i więcej oraz klasyfikowania przedmiotów wg danej cechy
METODY:
· czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, własnych doświadczeń
· słowna: rozmowa, instruktaż
· oglądowa: pokaz, obserwacja
· inne: aktywizujące: twórczego myślenia, problemowe
FORMY:
-indywidualna
-zbiorowa
-zespołowa: w kilkuosobowych grupach
FORMY AKTYWNOŚCI DZIECKA:
· matematyczna
· twórcza
· słowna (językowa)
· ruchowa

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Powitanie: zabawa logorytmiczna pod hasłem: „Koło małe, koło duże” Orientowanie się w schemacie własnego ciała. Dzieci starają się prawidłowo wskazać prawą i lewą rękę:
„Kółko małe, kółko duże
Ręce w dole, ręce w górze
Ręka w prawo, ręka w lewo
Hop, hop, hop
I brawo, brawo”

2. Zabawa matematyczna pod hasłem: „Co do czego pasuje? Nauczyciel rozsypuje na dywanie kolorowe sylwety figur geometrycznych i obręcze, zadaniem dzieci jest tworzyć kolekcje wg koloru oraz wg kształtu figur. Dzieci potrafią podzielić figury na zbiory wg kształtu, koloru, posługują się pojęciami: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt, potrafią wyjaśnić dlaczego zgromadzone przedmioty powinny być razem, przeliczają elementy zbiorów w zakresie 3 i więcej.

3. Gra planszowa: „Wiosenna łąka” z elementami zabaw ruchowych oraz usprawniających motorykę narządów mowy. Dzieci z pomocą nauczyciela tworzą grę planszową układając figury geometryczne zgodnie z podanym rytmem. Nauczyciel przykleja figury do dużego arkusza szarego papieru . Dzieci rzucają kostką, podają liczbę oczek na kostce i przesuwają pionek po polach, starają się przestrzegać zasad gry. Następnie nauczyciel umieszcza na polach sylwety zwierząt: pszczół, bocianów, żabek, myszki, konika. Dzieci naśladują poruszanie się zwierząt oraz usprawniają motorykę narządów mowy na zgłoskach: bzzz, kle, kle, kum, kum, pi, pi oraz kląskają, parskają i naśladują wąchanie kwiatków (wdech nosem – wydech ustami).

4. Ewaluacja zajęć – karta pracy. Dzieci otaczają pętlą na karcie pracy elementy do siebie pasujące, tworząc zbiory wg jednej cechy, starannie kolorują figury geometryczne.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.