X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14904
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W sklepie z owocami - scenariusz zajęć

Grupa: 5,6- latki
Data: 13.10.2011
Temat tygodnia: W sklepie z owocami.
Temat dnia: Jesienią sady się rumienią.
Prowadzący: Magdalena Chodak

Obszary edukacyjne: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 13, 14

Cele ogólne:
• Ustalanie równoliczności dwóch zbiorów.
• Rozwijanie poczucia rytmu.

Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
• Ustalić równoliczność zbiorów,
• Przeliczać w zakresie 6,
• Określić nastrój i tempo piosenki, analizować jej treść,
• Oddychać prawidłowo,
• Opisać cechy charakterystyczne dla danego owocu,
• Ilustrować ruchem piosenkę,
• Wypowiadać się spójnie i logicznie w formie całych zdań,
• Wystukać i ułożyć z klocków zaproponowany rytm,
• Wypowiedzieć się na temat zmian zachodzących w przyrodzie.

Metody:
Słowna- polecenia, objaśnienia do ćwiczeń, rozmowa kierowana, omówienie wykonanych zadań.
Czynna- zadań stawianych przez nauczyciela.
Oglądowa- koło fortuny,.
Aktywizująca- ilustracja ruchowa piosenki.

Formy:
Indywidualna
Zespołowa

Środki dydaktyczne:
Słomka, sylweta jabłka, papierowe talerzyki, klocki kolorowe, papierowe owoce, piłka, tamburyn, płyta CD z nagraniem piosenki Jesienią, jesienią, instrumenty perkusyjne, owocowe koło fortuny, K. Wlaźnik Wychowanie fizyczne w przedszkolu.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I.

1. Doskonalenie wrażliwości słuchowej Co słyszysz?

2. Zabawa z elementem ćwiczeń oddechowych Wiatr i owoce.
Dzieci siedzą w rzędzie na podłodze. Każde dziecko otrzymuje od nauczyciela sylwetę jabłka z kolorowego papieru i słomkę do napojów. Dzieci starają się, dmuchając na papierowe jabłko, przesunąć je od startu do mety wyznaczonej przez nauczyciela.
Dzieci siedzą przy stolikach, na których leżą różnej wielkości papierowe owoce. Na środku stołu znajdują się papierowe talerzyki. Za pomocą słomek (wciągając powietrze) dzieci przenoszą sylwety owoców na talerzyki (wydmuchują powietrze).

3. Zabawa Owocowe koło fortuny.
Nauczyciel przygotowuje koło podzielone na części, na których nakleja obrazki owoców. Na środku koła znajduje się strzałka. Wybrane dziecko wprawia koło w ruch. Stoi jednak z boku, aby nie widzieć, jaki owoc wskaże strzałka, kiedy koło się zatrzyma. Pozostałe dzieci opisują wskazany strzałka owoc- jego wygląd, określają, gdzie rośnie, co można z niego zrobić, a wybrane dziecko odgaduje, jaki to owoc. Następnie sprawdza poprawność swojej odpowiedzi, oglądając obrazek naklejony na kole.

4. Zestaw ćwiczeń porannych według K. Wlaźnik.

II.

5. Zabawa klockami w kształcie kół.

• Nauczyciel układa w jednym szeregu niebieskie klocki w kształcie kół. Dzieci liczą klocki (6). Potem układa pod nimi zielone klocki w kształcie kół, tej samej wielkości co niebieskie i w tej samej liczbie (6). Dzieci liczą zielone klocki, porównują ich liczbę z liczbą niebieskich klocków (tyle samo). Potem nauczyciel rozsuwa szereg zielonych klocków i pyta dzieci:- Których klocków jest więcej?

• Nauczyciel układa szereg dużych klocków w kształcie kół (6), a pod nim- szereg małych klocków w kształcie kół (6). Pyta dzieci:- Których klocków jest więcej? (Klocki są w tym samym kolorze).

6. Zabawa owocami (z wykorzystaniem sylwet).
Dzieci liczą jabłka (6) i śliwki (6).
Nauczyciel układa owoce w szeregu: 6 jabłek, a pod nimi, też w szeregu- 6 śliwek. Pyta dzieci:- Których owoców jest więcej?
(Potem nauczyciel bawi się dalej, porównując liczbę durzysz, a potem małych zabawek.

7. Sprawdzanie równoliczności zbiorów.
• Dzieci łączą w pary elementy dwóch zbiorów, np. misiów i lalek.
• Dzieci nakładają elementy jednego zbioru na elementy drugiego, np. klocki w kształcie kół i kwadratów.


8. Zabawa ruchowa z elementem toczenia Turlamy jabłko.
Połowa dzieci z grupy stoi w kole, w pewnych odległościach od siebie, pozostałe chodzą
między nimi, turlając piłkę po podłodze.

9. Ćwiczenia słuchowe Tyle klocków, ile dźwięków.
Nauczyciel wystukuje na tamburynie określony rytm, dzieci ilustrują ten rytm za pomocą klocków.
Dzieci wystukują na tamburynie rytm, zgodnie z ustawieniem klocków przez nauczyciela.

10. Słuchanie piosenki Jesienią, jesienią- rozmowa.

Jesienią, jesienią
sady się rumienią,
czerwone jabłuszka,
pomiędzy zielenią.

Czerwone jabłuszka,
złociste gruszeczki
świecą się jak gwiazdy
pomiędzy listeczki.
- Pójdę ja się pójdę
pokłonić jabłoni,
może mi jabłuszko
w czapeczkę uroni.

Pójdę ja do gruszy,
nastawię fartuszka,
może w niego spadnie
jakaś śliczna gruszka!

Jesienią, jesienią
sady się rumienią,
czerwone jabłuszka
pomiędzy zielenią.

• Określanie nastroju piosenki, tempa, analizowanie treści.

11. Spacer po najbliższej okolicy, wymiana spostrzeżeń dotyczących zmian zachodzących w przyrodzie.

12. Ćwiczenia emisyjne: nucenie melodii piosenki na samogłoskach: a, o, e. Słuchanie melodii nuconej przez nauczyciela, powtarzanie jej przez dzieci.

13. Zabawa rytmiczna Jesienią, jesienią.
Dzieci poruszają się w dowolny sposób po sali. Kiedy usłyszą melodię piosenki, zatrzymują się i rytmicznie powtarzają słowa: Jesienią, jesienią sady się rumienią, czerwone jabłuszka pomiędzy zielenią. Przy pierwszym powtórzeniu klaszczą w ręce, przy drugim tupią, przy trzecim- stukają dłońmi o podłogę.

14. Ćwiczenia słuchowe Posłuszne instrumenty.
Nauczyciel rozdaje dzieciom instrumenty perkusyjne. Śpiewa piosenkę. Dzieci uważnie słuchają. Kiedy usłyszą nazwę owocu, uderzają w swój instrument. Zabawę można powtórzyć, zamieniając instrumenty.

15. Ilustracja ruchowa piosenki Jesienią, jesienią.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.