X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14847
Przesłano:
Dział: Przedszkole

O czym szumi muszla - scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego 13 września 2010 r. przez nauczyciela kontraktowego Iwonę Ostrowską dla opiekuna stażu

Temat kompleksowy: Witaj przedszkole
Temat dnia: O czym szumi muszla
Grupa wiekowa: 4 – latki

Cele ogólne:
Klasyfikowanie przedmiotów ze względu na różne kryteria.
Wyrabianie nawyku cierpliwego czekania na swoją kolej.
Rozwijanie kreatywnego myślenia.

Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
• dopasować muszle do odpowiedniego zbioru według kryterium podanego przez nauczyciela,
• opowiedzieć o czym muszla szumiała mu do ucha,
• czekać na swoją kolej podczas słuchania szumu muszli,
• skonstruować ślimaka z plasteliny i makaronowej muszli.

Pomoce: duża muszla, muszelki do klasyfikacji, emblematy z muszlami dla każdego dziecka, CD z muzyką relaksacyjną – szum morza, plastelina, makaron w kształcie muszli.

Przebieg:
1. Wszyscy są, piosenka na powitanie:

Wszyscy są, witam was, zaczynamy, już czas
Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy.

2. Zagadka o muszelce, wprowadzenie w temat.

3. Muszle, oglądanie muszelek. Zwrócenie uwagi na różne kształty muszelek, kolory, wielkości. Opisywanie przez dzieci ich wyglądu.

4. Klasyfikacja, stworzenie zbiorów z muszelkami. Nauczyciel rozkłada dwie pętle, do jednej kładzie muszlę dużą, do drugiej małą. Dzieci rozdzielają pozostałe muszle według podanego wzoru. Kolejne kryteria podziału to ciemne – jasne, płaskie – szpiczaste, itp.

5. Znajdź taką samą muszlę, zabawa ruchowa. Każde dziecko otrzymuje emblemat z muszlą (każdy wzór powtarza się trzy, cztery razy). Gdy słychać szum fal spacerują po sali, gdy muzyka cichnie szukają po sali kogoś kto ma taki samą muszlę na emblemacie.

6. O czym szumi muszla, dzieci siedzą w kole. Nauczyciel pokazuje dużą muszlę i mówi, że muszla razem z morską wodą przeżyła wiele przygód i chce o nich opowiedzieć dzieciom, każdemu może opowiedzieć coś innego. Dzieci kolejno przykładają muszlę do ucha i słuchają szumu.

7. Co kryje w sobie muszla, praca plastyczna. Uformowanie z plasteliny głowy i nogi ślimaka, dolepienie jej do makaronowej muszli.

8. O czym mówiła mi muszelka, zabawa w kole dla dzieci kończących pracę.

9. Wystawka prac, podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.