Scenariusz zajęć z języka angielskiego dla klasy V
Prowadzący: Dawid Machowiak
Klasa: Va, Vb, Vc, Vd, Ve Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie
Data: 14. 05 .2008 r., 12. 05. 2008 r., 14. 05. 2008 r., 15. 05. 2008 r., 16. 05. 2008 r.
Temat: Describing famous people. Opisujemy sławnych ludzi.
Cele ogólne:
• utrwalenie nazw ubrań,
• utrwalenie zasad stosowania czasu teraźniejszego ciągłego oraz prostego,
• poszerzanie słowniczka,
• utrwalenie poznanych i wprowadzenie nowych (cechy charakteru) przymiotników niezbędnych do opisywania osób,
• wprowadzenie struktury opisu ludzi,
• zapoznanie uczniów z kryteriami oceny opisu,
• określenie cech charakteru,
• rozwijanie słownictwa związanego z opisem ludzi,
• utrwalenie nazw warzyw i owoców
Cele szczegółowe:
Oczekuję, iż w efekcie moich zajęć uczeń:
Sfera poznawcze:
• wymieni poznane zwroty,
• wyjaśni zasady stosowania czasu teraźniejszego ciągłego i prostego,
• wyjaśni, jak tworzyć opis osoby i jakie są kryteria jego oceny,
Sfera kształcąca:
• powtórzy nazwy ubrań, części ciała, kolory, przymiotniki opisujące cechy charakteru,
• uzupełnianie zdań z zastosowaniem zasad czasu teraźniejszego ciągłego i prostego,
• znajdzie w słowniku zwroty, których nie rozumie,
• słownie opisze obrazki przedstawiające różne osoby,
• opisze kolegę i zapisze opis w zeszycie,
• określi swoje cechy charakteru,
• nazwie owoce i warzywa
Sfera wychowawcza:
• wie, że o tym kim jest człowiek, decydują wszystkie cechy osobowe,
Formy pracy:
• zbiorowa,
• indywidualna,
• w parach,
Środki dydaktyczne:
• podręcznik „Follow me” i zeszyt ćwiczeń do niego,
• płyta CD nauczyciela,
• obrazki przedstawiające ludzi,
• ilustracja przedstawiająca owoce i warzywa
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Czynności organizacyjno – porządkowe.
3. Sprawdzenie pracy domowej z poprzednich zajęć.
4. Wprowadzenie do zajęć. Zabawy integrujące grupę. „Kolorowe przedmioty” – nauczyciel rozkłada na podłodze cztery szarfy: czerwona, niebieska, zielona i żółtą oraz przedmioty: kredki, pisaki, plastelinę. Uczniowie układają w szarfach przedmioty w tym samym kolorze co szarfa i nazywają kolory w języku angielskim, a następnie liczą te przedmioty.
5. Zabawa „Moja głowa” – nazywanie części głowy i twarzy. Uczniowie stoją w kręgu, a nauczyciel prosi, aby naśladowały kolejne czynności. Uczniowie dotykają rękami swojej głowy określają jej kształt w języku angielskim. Podobne czynności wykonują uczniowie badając swoje brwi, rzęsy, oczy, usta, nos, policzki, brodę i szyję. Kładą rękę na czole i określają czy czoło jest wysokie czy też niskie. Uczniowie dobierają się w pary, jedno dziecko poleca drugiemu, aby dotknęło dłonią wymienionej części głowy. Wszystkie polecenia uczniowie przekazują w języku angielskim
6. Przypomnienie zasad stosowania czasu teraźniejszego ciągłego i prostego.
7. Powtórzenie słownictwa związanego z częściami ciała, kolorami, wyglądem zewnętrznym. ludzi.
8. Wprowadzenie słownictwa związanego z cechami charakteru.
9. Uczniowie zdolni opisują osoby przedstawione na obrazkach. Kolejnym zadaniem jest nazwać owoce i warzywa w języku angielskim przedstawione na obrazkach.
10. Dyskusja nt. „Czy łatwo opisać osobę, gdy patrzy się tylko na obrazek?”.
11. Ćwiczenia w mówieniu – uczniowie opisują stroje, zainteresowania, wygląd zewnętrzny, cechy charakteru..
12. Zapisywanie opisu osoby.
13. Zabawa „ Nauczyciel ustawia duże pudełko z dużym otworem. Zaprasza uczniów do zabawy, mówiąc: oto bardzo duża skrzynia, a w niej skarby znakomite. Jak myślicie , jakie skarby w takiej skrzyni są ukryte? Uczniowie wkładają kolejno przez otwór ręce, dotykają zgromadzone skarby i próbują określić , co to za przedmiot, a następnie sprawdzają poprawność swoich odpowiedzi.
14. Ocena pracy uczniów na zajęciach.
15. Pogadanka nt. „Nie jest ważny strój, tylko charakter”.
16. Podsumowanie zajęć.
17. Zadanie pracy domowej.
18. Pożegnanie.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 