X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14598
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Woda do życia, woda do picia... Scenariusz zajęć dla grupy dzieci 4- letnich

Scenariusz zajęć dla grupy dzieci 4- letnich

Temat zajęcia: „Woda do życia, woda do picia. Wodna zabawa, to dla przedszkolaka świetna sprawa.”

Cel główny:
> skierowanie uwagi dzieci w wieku przedszkolnym na rolę
wody w procesach życiowych
> popularyzowanie wiedzy o roli i znaczeniu wody dla życia
> zachęcenie dzieci do spożywania wody poprzez zwrócenie uwagi na korzystny wpływ wody na samopoczucie
Cele szczegółowe: (dziecko...)
> bada właściwości wody ,za pomocą zmysłów / wzroku , smaku , węchu dotyku i potrafi je opisać,
> wie, że woda jest niezbędna do życia ludzi, zwierząt oraz roślin,
> potrafi ukazać czynności w których niezbędnym warunkiem staje się wykorzystanie wody,
> dobrze czuję się podczas zabaw związanych z wodą,
> wie, że picie wody wpływa korzystnie na organizm człowieka,
> chętnie uczestniczy w wykonaniu pracy plastyczno-technicznej z całą grupą.
Metody:
- badawcze,
- słowna,
- czynna,
- oglądowa
Formy:
- Praca z całą grupą,
Środki dydaktyczne:
Szklanki z poszczególnymi rodzajami wód, cukier, sól, sok z cytryny, płyta CD z dźwiękiem szumu fal i wodną muzyką, ilustracje ukazujące komu potrzebna jest woda i do jakich czynności wykorzystujemy wodę, blok techniczny, kredki, wycinanki i inne potrzebne do wykonania pracy plastyczno-technicznej.

Przebieg zajęcia:

1. Rozwiązanie zagadki o wodzie:

Treść zagadki- „Służy do mycia , służy do picia
Bez niej na ziemi nie byłoby życia”

2. Wodne doświadczenie:
-określenie przez dzieci koloru wody,
-poznanie zmysłem węchu- zapachu wody,
-„Woda może mieć różny smak”- przygotowujemy w szklankach różne rodzaje wody: wodę mineralną z niską zawartością dwutlenku węgla, wodę z wysoką zawartością dwutlenku węgla, wodę z kranu, wodę z niewielkim dodatkiem soli, wodę z dodatkiem cukru, wodę z kilkoma kroplami soku z cytryny. Dzieci obserwują wygląd poszczególnych rodzajów wody, następnie przechodzą do degustacji wody i próbują określić jej smak.

3. „Schowaj się przed deszczem” - zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami dźwiękonaśladowczymi.
Słońce świeci - marsz przy muzyce. Na przerwę w muzyce, oznaczającą deszcz dzieci chowają się w „domkach” /szarfy /
Siedząc obserwują deszcz: siad skrzyżny i naśladowanie odgłosów deszczu za oknem.
Kap, kap, kap – pukanie rozłożonymi dłońmi o uda
Puk, puk ,puk – dłonie w piąstkę , stukanie kostkami palców o podłogę
Szu, szu ,szu – pocieranie dłonią o dłoń
Chlup, chlup, chlup – klaskanie dłońmi nad głową / jak najwyżej.

4. „Komu potrzebna jest woda?”- rozmowa połączona z pokazem ilustracji ukazujących życiodajne właściwości wody.
Jak możemy oszczędzać wodę?

5. Wykonanie grupowej pracy plastyczno-technicznej – „ Wesoła kropelka”

6. „Woda potrzebna jest do...”- ruch twórczy – obrazowanie czynności przy których wykonywaniu potrzebna jest woda / np. myjemy ręce, zęby, pierzemy, pijemy wodę, pływamy, podlewamy kwiaty.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.