X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14568
Przesłano:

Piękno tkwi również w rzeczach zwykłych...- konspekt lekcji j. polskiego w klasie 6

Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy 6 szkoły podstawowej
Temat: Piękno tkwi również w rzeczach zwykłych... („Las” Kazimierz Przerwa-Tetmajer)

Cele-po lekcji uczeń powinien:
• wyodrębnić w wierszu „Las” obrazy poetyckie i opisywać je własnymi słowami,
• czytać tekst ze zrozumieniem,
• określić tematykę, nastrój i kolorystykę obrazów impresjonistów,
• dostrzegać piękno natury,
• wskazać w tekście środki artystyczne.

Metody:
• pokaz,
• praca z tekstem,
• heureza,
• przekład intersemiotyczny.
Formy pracy:
• zbiorowa,
• indywidualne,
• w grupach 4-osobowych.
Pomoce dydaktyczne:
• tekst wiersza „Las” Kazimierza Przerwy-Tetmajera zamieszczony w podręczniku,
• zdjęcia obrazów impresjonistów (C. Monet „Maki”, „Nenufary”; W. Podkowiński „Dzieci w ogrodzie”)

Tok lekcji:

I. Nauczyciel pokazuje uczniom reprodukcje obrazów impresjonistów. Prosi, by określili ich tematykę:
• Czy jest to tematyka zwyczajna? A może malarze szukali specjalnych i wyszukanych tematów, by stworzyć swe dzieła?
• Określcie kolorystykę, nastrój tych obrazów (żywe kolory, zlewające się ze sobą, gra światła)
• Jakie wrażenia odnosicie patrząc na obrazy? Czy podobają się wam? Dlaczego?
• Czy piękno tkwi tylko w rzeczach pięknych i wymyślnych? (nie, tkwi także w rzeczach zwykłych i trzeba je umieć dostrzec)

II. Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji.

III. Nauczyciel odczytuje wiersz K. Przerwy-Tetmajera, następnie prosi o odczytanie wybranego ucznia. Nauczyciel zwraca uwagę na wyraz „impresja”-przelotne wrażenie, odczucie odbierane za pomocą zmysłów, wyrażone w formie poetyckiej, muzycznej lub malarskiej.
Wyodrębnijcie obrazy przedstawione w wierszu (impresje)
Uczniowie zapisują w zeszytach przedmiotowych kolejne obrazy:
• Niebo, po którym przesuwają się powoli białe chmurki,
• Fruwająca po niebie czarna jaskółka,
• Łąka mieniąca się w słońcu,
• Promienie słoneczne błyskające poprzez konary drzew.
Co powiecie o kolorach, których użył poeta do „namalowania” wiersza?
(błękitny, złocisto-biały, srebrny, czarny, opalowy=mieniący się kolorami tęczy, złoty, szmaragdowy, zielony; opis przyrody jest bardzo plastyczny, przemawiający do wyobraźnie czytającego; poeta uchwycił pewne przelotne wrażenie, moment, niepowtarzalną chwilę, gdy promienie słoneczne padają na las, dając różnobarwne odcienie)
Co jeszcze świadczy o chwilowości tego opisu?
(„jaskółka śmigła sunąca przez niebiosa”)
Wskażcie epitety, przenośnie i ożywienia i określcie funkcje środków poetyckich w tekście (nadają plastyczność opisowi, pobudzają wyobraźnię, dynamizują opis).

IV. Praca domowa
Namaluj ilustrację do wybranego fragmentu wiersza „W lesie” i podpisz ją cytatem z tekstu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.