X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14433
Przesłano:

Scenariusz zajęć korekcyjno - kompensacyjnych w przedszkolu pt. "Czas"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNYCH

Temat: „Czas”

Prowadząca : Urszula Kaczyńska

1. Czas trwania zajęć: 20 minut;

2. Cele:
- Usprawnianie pamięci i kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi.
- Doskonalenie wrażliwości słuchowej;
- Doskonalenie orientacji czasowej;
- Kształtowanie myślenia przyczynowo- skutkowego.
- Doskonalenie umiejętności kojarzenia.

3. Przewidywane efekty:
o Dziecko układa historyjkę obrazkową;
o Dziecko wypowiada się na temat wykonywanych przez siebie codziennych czynności;
o Dziecko wie, że po nocy nastaje dzień, a po dniu noc;
o Dziecko ruchem i gestem ilustruje treść opowieści nauczycielki;

4. Metody i formy pracy:
Metody: słowna, oglądowa i praktycznego działania, elementy Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona;
Formy pracy: praca indywidualna;

5. Pomoce dydaktyczne: zegarek, historyjka obrazkowa, znaczki: dzień i noc, tekst opowieści ruchowej.

6. Ogniwa:

Lp.
Ogniwa
Cel ćwiczeń
Przebieg ćwiczeń
Pomoce

I. Część organizacyjno-mobilizacyjna wdrażająca dziecko do pracy.

Usprawnianie pamięci i kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi.

1.„Zegary” ćwiczenie wg Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona. Dziecko naśladuje małe i duże zegary ruchem głowy i mową: mały zegarek – zatacza głową koło i mówi: „cyk, cyk, cyk”, średni zegar – głowa do tyłu i do przodu i dziecko mówi „tik – tak”, zegar z wahadłem – dziecko przechyla głowę na boki i mówi „bim – bam”.

II. Część zintensyfikowanej i efektywnej pracy korekcyjno – usprawniającej.

Doskonalenie wrażliwości słuchowej.

1.„Skąd dochodzi cykanie?” Dziecko uważnie słucha i szuka ukrytego, cykającego zegara.
zegarek
Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej.
Kształtowanie myślenia przyczynowo- skutkowego.

2.„Codzienne czynności” – historyjka obrazkowa. Dziecko układa obrazki historyjki w prawidłowej kolejności i opowiada historię.

Obrazki historyjki obrazkowej.

Doskonalenie umiejętności kojarzenia.

3.„Cały dzień” – kalambury.

Nauczycielka pokazuje ruchem pewne czynności dnia codziennego, a dziecko odgaduje, potem następuje zamiana.
Doskonalenie orientacji czasowej;

4.„Noc – dzień” – układanie rytmu.
Dziecko naprzemiennie układa znaczki symbolizujące dzień i noc. Znaczki: dzień i noc

III. Część relaksacyjno-odprężająca po wysiłku i zmęczeniu oraz podsumowująca.
Relaksacja i odprężenie.
1.Opowieść ruchowa. Nauczycielka opowiada opowieść, a dziecko ilustruje ją ruchem i gestem. Tekst opowieści ruchowej.

Opracowała: Urszula Kaczyńska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.