X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14334
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Dwie Dorotki" - teatrzyk kukiełkowy w oparciu o bajkę J. Porazińskiej. Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców

Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców
w grupie 4 - latków

TEMAT: „Dwie Dorotki” – teatrzyk kukiełkowy w oparciu o bajkę J. Porazińskiej.

CELE OGÓLNE :
- wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodzicami poprzez wspólne uczestnictwo w zabawie
- łączenie przyczyny ze skutkiem i przewidywanie następstw (rozumienie wartości dobroci, uczciwości i obowiązkowości)
- kształtowanie umiejętności sprawiedliwej, samodzielnej oceny cech charakteru dwóch przeciwstawnych postaci

CELE OPERACYJNE :
Dziecko potrafi:
- kulturalnie zachować się podczas oglądania teatrzyku
- rozpoznawać i nazywać kolory
- wyodrębnić myśl przewodnią i sens moralny utworu inscenizowanego
- ocenić i uzasadnić postawy pozytywne bohaterów
- wyrazić w formie opowieści ruchowej według własnej inwencji treści akompaniamentu muzycznego
- odtworzyć mimiką dobro i zło
- aktywnie słuchać muzyki poważnej B. Strauss

METODY :
- oglądowe: teatrzyk kukiełkowy
- słowne: rozmowa na temat inscenizacji
- czynne: zadań stawianych do wykonania, pedagogika zabawy, pantomima, B.Strauss

FORMY: praca z całą grupą i w zespołach

POMOCE DYDAKTYCZNE:
- serduszka złote i czarne, dwie duże scenki teatralne, kukiełki z pałek i łyżek drewnianych, sylwety (drzewo, piec,baba, dzieci), skrzynki z pudełek (czarna i zielona), gong, magnetofon ,kasety, znaczki kolorowe, rękawiczki, włóczka, guziki, koraliki, nici, igły, klej, materiały kolorowe, bibuła, pałki i łyżki drewniane

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Powitanie dzieci i przybyłych gości
Zaproszenie rodziców do obejrzenia zajęcia i zachęcanie ich do aktywnego udziału podczas zabaw

2. „Iskierka przyjaźni”
Wspólna zabawa rodziców i dzieci w kole

3. Zaproszenie wszystkich do teatru.
Przypomnienie dzieciom sposobu kulturalnego zachowania się podczas oglądania przedstawienia

4. Jedziemy do teatru.
Zabawa „Samochody” według pedagogiki zabawy

5. ”Spacer po mieście”- przy muzyce poważnej B.Strauss
Dzieci i rodzice spacerując rozmyślają i oglądają fotosy, plakaty, zastanawiając się o czym będzie bajka, wyrażając równocześnie swoje nastroje i przeżycia różnymi mimikami gestami

6. Zajmowanie miejsc w teatrze
Wszyscy zajmują miejsca w rzędach według kolorów. Każde dziecko ma znaczek w czterech podst. kolorach, podobnie jak rzędy krzesełek (czerwony, żółty, zielony, niebieski). Na odwrocie znaczka dzieci mają naklejone czerwone serduszka

7. Gong

8. Teatrzyk
Nauczyciel manipulując kukiełkmi opowiada treść bajki „Dwie Dorotki” – J.Porazińskiej

9. Zabawa ruchowa przy muzyce :”Na jaką bajkę pójdziemy następnym razem”
W utworzonym przez rodziców kole dzieci wesoło biegają w rytm muzyki, na przerwę wywołani przez nauczyciela nazwy odtwarzają je ruchem (np. o leniwych niedźwiadkach, o pajacykach, krasnoludkach itp.)

10. Rozmowa na temat obejrzanej bajki.
Omówienie postaci i określenie ich cech charakteru. Dokładna ocena zachowania dwóch głównych bohaterek. Dziecko przy postaciach Dorotek – kukiełek przypina złote i czarne serduszka uzasadniając swój wybór, wymienia cechy pozytywne i negatywne Dorotek

11. ”Dobra i zła Dorotka”- pantomima
Wybrane dziecko przy pomocy różnych min, wyrazu twarzy, ruchem pokazuje rozkapryszone, dobre i wesołe dziecko. Rodzice odgadują kogo naśladuje dziecko. Następnie dzieci dobierają odpowiedni rysunek twarzy i przypinają go obok kukiełek Dorotek

12. ”Moja Dorotka” – wykonanie przez dzieci i rodziców pacynki Dorotki
Praca w czterech zespołach (grupy utworzone pod względem koloru znaczków)

13. Podsumowanie zajęcia
Nauczyciel zapytuje dzieci, co można zrobić aby uratować złą Dorotkę? (dzieci podają swoje propozycje) Następnie nauczyciel proponuje: „Każdy z was ma na szyi serduszko, ułożymy teraz dookoła Dorotki wszystkie te serduszka i jak Dorotka zobaczy, że tyle dzieci chce jej pomóc zmienić się, to na pewno to zrobi.

14. Zaproszenie wszystkich do wspólnej zabawy – Dorotkę też, bo już się zmieniła i jest dobra.
Dzieci wraz z rodzicami siadają na piętach w dużym kole i do muzyki naśladują ruchy nauczyciela (pedagogika zabawy)

15. Podziękowanie rodzicom i dzieciom za udział zajęciu. W nagrodę wszyscy zostają poczęstowani cukierkiem

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.