X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14272
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy badawcze ze śniegiem

Konspekt zajęć dla dzieci 3,4,5 letnich

Temat: Zabawy badawcze ze śniegiem.

Opracowała: Małgorzata Bełczącka

Cel główny: Wykorzystanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• potrafi skupić się na działaniu
• potrafi rozwiązać zagadkę;
• wypowiadać się na określony temat (samodzielnie lub w oparciu o historyjkę obrazkową - „Jak powstaje śnieg”)
• potrafi samodzielnie (w dostępnym dla niego zakresie) wykonać badanie śniegu.
• poprawnie formułować swoje spostrzeżenia
• wymienić właściwości fizyczne śniegu używając przymiotników
• dostrzega związki przyczynowo – skutkowe
• potrafi dokonać porównania

Metody:
• elementy metody M. Montessori: ćwiczenia ciszy, wielozmysłowe poznawanie
• podające: rozmowa, objaśnienie
• praktyczne: zadań stawianych dzieciom, samodzielnych doświadczeń (badanie śniegu)
• pedagogika zabawy

Formy:
• grupowa
• zespołowa
• indywidualna

Środki dydaktyczne:
• płyta CD z nagraniem muzyki relaksacyjnej, zagadka, historyjka obrazkowa, tacki, śnieg, szklane fiolki, pojemniki zapachowe, kartony w kolorze niebieskim lub czarnym, biała kreda,

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I Część wstępna - ćwiczenia ciszy
Słyszę
1. Wsłuchaj się w muzykę i usiądź w siadzie skrzyżnym w dowolnym miejscu sali.
2. Jeśli usłyszysz swoje imię, usiądź bezszelestnie w kręgu.
Z wyszeptaniem kolejnego imienia dziecka nauczyciel czeka, aż przywołane wcześniej dziecko wygodnie usiądzie i zastygnie w bezruchu. Gdy wszystkie dzieci siedzą w kręgu nauczyciel bierze do rąk naczynie z wodą.

Czuję
1. Popatrz, w jaki sposób woda się uspokaja. Spróbuj uspokoić się, podobnie jak woda.
2. Miseczkę z wodą przekaż koledze/koleżance z rąk do rąk. Zwróć uwagę na to, żeby ruchy były delikatne i spokojne, tak aby nie wylać wody.
3. Zamknijcie oczy. Ten, kto poczuje dotyk kropli wody, może otworzyć oczy. Zaproszę go do zabawy.(Nauczyciel upuszcza krople wody na dłonie lub twarz dziecka i uprzedza je, że dotyk kroplą jest bardzo przyjemny.)

II Część zasadnicza:
- Wprowadzenie w temat zajęcia na podstawie rozmowy o porach roku i aktualnej porze – zimie:
Rozmowa kierowana nt. zimy:
- Dzieci wymieniają charakterystyczne cechy zimy: zimno, mroźno, śnieżnie, wietrznie, oszronione drzewa, itp.
- Czy zimą można się bawić na dworze?
- Czego musi napadać, aby dzieci wesoło bawiły się,

Rozwiązanie zagadki:

Co to jest, czy wiesz przypadkiem
choć jest z płatków, nie jest
kwiatkiem ?
zimą biały z nieba leci
bardzo go lubicie dzieci ? (śnieg)

„Skąd się bierze śnieg?” –odpowiedzi dzieci- utrwalenie wiadomości.

Zima przynosi dzieciom dużo śniegu, a śnieg powstaje z wody i składa się z pojedynczych gwiazdek. Dzisiaj będziemy badać śnieg wykorzystując zgromadzone pomoce. Chcemy sprawdzać „jaki jest śnieg”?

Zabawy badawcze ze śniegiem

Poszukiwanie odpowiedzi na pytania:
- jaki jest śnieg?
- jakiego kształtu są płatki śniegu? (zabawa z zastosowaniem szkieł powiększających, bibułek, szklanych pojemników - fiolek),
- kiedy śnieg się topi?
Nauczycielka zwraca dzieciom uwagę, że śnieg który pada jest miękki, lekki, puszysty, natomiast kiedy ulepimy z niego kulę – jest twardy, ciężki, zimny, mokry. Gdy weźmiemy go do ręki i chwilę potrzymamy, to pod wpływem ciepła naszej dłoni topi się – powstaje woda.
Dzieci sprawdzają, wyrażają swoje opinie. (można umieścić w fiolce niewielką ilość śniegu, dzieci ogrzewają ciepłem rąk śnieg, obserwują powstałą z niego wodę. Zauważą, że chociaż śnieg jest biały, to nie jest czysty.)

- Lepienie śniegowych kul potrzebnych do wykorzystania w zabawie gramatycznej
- Zabawa gramatyczna „Jaki jest śnieg?”
Dziecko, które otrzyma śniegową kulę odpowiada na pytanie wymieniając przymiotnik określający go np. śnieg jest biały, czysty, puszysty, miękki, lekki, zimny, mokry..., lub na prośbę n-la dokonuje porównania np. Śnieg jest biały jak: mleko, papier,...miękki jak: futerko, poduszka, wata,...mokry jak: woda...puszysty jak: puszek, piórka...

Pachnący jak?.... czy śnieg pachnie? czy zima pachnie?

III Część końcowa:
- Poznajemy zapach zimy.
Rozpoznawanie zapachu kojarzącego się z zimą:
- wąchanie miętowego olejku eterycznego i zapachu np. kwiatów – określanie, który z nich przypomina zapach zimy i dlaczego.
- smakowanie miętowych cukierków
- Rysowanie padającego śniegu białą kredą na ciemnej kartce– dzieci młodsze używając kreski, starsze koła, najstarsze – wzorów literopodobnych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.