X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14199
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Boże Narodzenie - tradycje i zwyczaje

SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE I (3,4 LATKÓW) –
W DNIU: 19.12.2011R.
TEMAT: „BOŻE NARODZENIE – TRADYCJE I ZWYCZAJE”.

CELE OGÓLNE:
- zintegrowanie grupy przedszkolnej
- poznanie lub utrwalenie wiadomości o zwyczajach świątecznych
- powtórzenie zasad z „Kodeksu grupy”
- utrwalenie kolęd i piosenek o tematyce świątecznej
- wyzwalanie pozytywnych emocji.
CELE OPERACYJNE – DZIECKO:
- wita się tańcem integracyjnym „Powitanka”
- utrwala wiersz integrujący grupę
- odgaduje treść zagadki
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych, dydaktycznych
- słucha wiersza i opowiada jego treść
- śpiewa kolędy i piosenki świąteczne
- współpracuje w grupie
- utrwala tradycje świąteczne
- opowiada o rodzinnych zwyczajach świątecznych
- wzmacnia więź emocjonalną z rodziną
- utrwala postawy i zachowania społeczne.

SCENARIUSZ ZADAŃ OKREŚLONYCH W RAMACH OBSZARÓW EDUKACJI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci, porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
- dziecko:
• Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w przedszkolu
• Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz świecie dorosłych.
2. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
- Dziecko:
• zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym
• mówić płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji
• uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach.
3. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
- Dziecko:
• śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach.
4. Wychowanie rodzinne, obywatelskie, patriotyczne.
- Dziecko:
• wymienia imiona osób bliskich.
METODY :
- słowna
- czynna
- oglądowa
FORMA
- zajęcie z całą grupą
- prace indywidualne.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zagadka o choince, wiersz W. Osuchowskiej – Orłowskiej pt. „Wieczór wigilijny, obrazki związane z tematyką świąteczną, atrybuty świąteczne: sianko, opłatek, choinka, nagrania CD.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. „MUZYCZNA POWITANKA” – utrwalenie gestów i form powitania przy muzyce.
2. WIERSZ INTEGRUJĄCY GRUPĘ „STOIMY RAMIE, PRZY RAMIENIU” wg. K.Vopel.
3. -„WITAM TYCH, KTÓRZY NIE MOGĄ DOCZEKAĆ SIĘ
ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA”! (machanie ręką)
- „WITAM TYCH, KTÓRZY LUBIĄ DOSTAWAĆ PREZENTY (machanie ręką)
- „WITAM TYCH, KTÓRZY LUBIĄ UBIERAĆ CHOINKĘ (machanie ręką)
- „WITAM TYCH, KTÓRZY POMAGAJĄ W ŚWIĄTECZNYCH PORZĄDKACH” (machanie ręką).
4. „KTO WIE, JAKIE ŚWIĘTA SIĘ ZBLIŻAJĄ”? (Boże Narodzenie).
5. Zagadka: „Przynieśli ją z lasu pięknie przystroili.
Teraz będzie z nami by święta umilić”! (choinka).
- cechy charakterystyczne choinki poprzez skojarzenia np. zielona jak ................... trawa
kująca jak ................... jeż
pachnąca jak ............. kwiatek itp.
6. Śpiewanie piosenki pt. „Choinka”.
7. Zabawa przy muzyce „Przy choince”:
- „czarowanie rękami”, aby zabawa się udała
- „czarowanie nóg”, ruchy jak na huśtawce
- „w koło choinki” – marsz po kole
- „pachnąca choinka” – ćwiczenia oddechowe
- „stroimy choinkę” skłony ze wspięciem do góry
- „wesoła choinka” – pstrykanie, klaskanie, tupanie
- „piękna choinka” – podziwianie, przechylanie głowy w lewo i wprawo
- „taniec przy choince” – przy muzyce (pary!).
8. KTO SPOTYKA SIĘ W ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA? (cała rodzina!)
9. Zabawa paluszkowa „Rodzinka”
- określenie ilości osób w rodzinie (chętne dzieci – zadanie domowe).
- imiona Rodziców i rodzeństwa.
10. JAKI JEST PODZIAŁ PRAC W RODZINIE PRZED ŚWIĘTAMI BOŻEGO NARODZENIA?
- co robi mama?
- co robi tata?
- co robią dzieci?
11. Zabawa dydaktyczna z kolorowymi kartkami – „wybierz te, które dotyczą Świąt Bożego Narodzenia”, nagroda telefon „B-R-A-W-O”, „BRAWO”!
12. Zabawa ruchowa „wstań – usiądź” – dotycząca Świąt Bożego Narodzenia:
- malowanie jajek
- wysyłanie życzeń świątecznych
- śpiewanie kolęd
- dzielenie się opłatkiem
- 12 potraw wigilijnych
- „śmingus – dyngus”
- strojenie choinki.
13. Słuchanie wiersza pt. „Wieczór wigilijny” W. Osuchowskiej – Orłowskiej:
„GRUDZIEŃ ZA OKNEM SIĘ MROZEM SROŻY
W DOMU CHOINKA PACHNIE ZIELONA
MAMA POD OBRUS SIANKO POŁOŻY
I KOLOROWE LAMPKI ZAPŁONĄ.
TATA OPŁATEK WEŹMIE DO RĘKI
SIĄDZIEMY WSZYSCY ZA BIAŁYM STOŁEM
Z RADIA POPŁYNĄ KOLĘDY DŹWIĘKI
ZNANE MELODIE MIŁE WESOŁE.
JUŻ SIĘ ZJAWIAJĄ DZIWNE POTRAWY
KAPUSTA Z GROCHEM I KLUSKI Z MAKIEM
JEST TROCHĘ ŚMIECHU I TROCHĘ WRZAWY
I ZJADAMY WSZYSTKO ZE SMAKIEM.
A POTEM ....... CHWILA OCZEKIWANA
SZELEST PAPIERU Z PACZEK ŚWIĄTECZNYCH
DZIECI MARZYŁY O TYM OD RANA
I PRÓBOWAŁY BYĆ BARDZO GRZECZNE!
LAMPA NAD STOŁEM ŚWIATŁO ROZSIEWA
KOŃCZY SIĘ WIECZÓR DZIWNY, UROCZY
MAŁY BRACISZEK PRZY STOLE ZIEWA
Z TRUDEM OTWIERA SWE SENNE OCZY
POTEM PO LATACH, GDY DORASTAMY
SŁODKI DZIECIŃSTWA SMAK WSPOMINAMY”.
- opowiadanie treści wiersza przez chętne dzieci
- tradycje i zwyczaje świąteczne w domach dzieci; ubiór, potrawy, prezenty itp.
14. Propozycje życzeń świątecznych, ułożonych przez dzieci.
15. Kolędowanie przy choince; śpiewanie kolęd „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”.
16. „Powiedz miłe słowo koledze lub koleżance, okaż gestem radość”! (propozycje dzieci).
17. Niespodzianka dla dzieci, przybycie kolędników dzieci z zespołu muzycznego.
18. PODZIĘKOWANIE ZA WSPÓLNĄ ZABAWĘ: UKŁONEM!

Opracowała:
Beata Mółka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.