X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14198
Przesłano:

Stymulowanie percepcji słuchowej - konspekt zajęć dla dzieci upośledzonych w stopniu głębokim

Temat: STYMULOWANIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ

CEL OGÓLNY:Usprawnianie kanału słuchowego
CELE SZCZEGÓŁOWE:- poznawanie różnorodnych bodźców
słuchowych
- rozpoznawanie i różnicowanie bodźców
słuchowych
- doskonalenie umiejętności lokalizowania
źródła dźwięku
- zmniejszenie lęku przed nowymi dźwiękami
- poprawa koordynacji słuchowo-ruchowej,
słuchowo- wzrokowej
- różnicowanie dźwięków otoczenia i mowy
- dostarczanie dźwięków głośnych, cichych,
wysokich i niskich
METODY PRACY:praktycznego działania,zabawowa, F.Affolter
FORMY PRACY:indywidualna, zindywidualizowana
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:drewniana i plastikowa miseczka, szklana i plastikowa kula, celafon, szary papier,grzechotki, plastikowe rury różnej długości, szklanka, lejek, kartki papieru, kubek metalowy, instrumenty muzyczne
ROLA NAUCZYCIELA:wspiera, aktywizuje,pomaga, zachęca i motywuje do działania
ROLA UCZNIA:na miarę swoich możliwości aktywnie uczestniczy w zajęciach.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. ZAJĘCIA WSTĘPNE
1.Indywidualne powitanie każdego wychowanka
- śpiewanie piosenki "Witaj.." z jednoczesnym wyklaskiwaniem jej rytmu,
- ćwiczenia naprzemienne wg Dennisona

II.ZAJĘCIA TEMATYCZNE
1.Stymulacja słuchu na podstawie "Programu Stymulacji Słuchowej"Synapsis-Akademia Autyzmu
- opukiwanie głowy,opukiwanie uszu, masaż głowy
- zabawa balonem z ziarnami
- przybliżanie i oddalanie źródła dźwięku(przelewanie wody, grzechotki,szeleszczący papier)
- masaż pleców i rąk w opaskach z dzwonkami
- słucha mowy przez plastikowe rury różnej długości
- słucha mowy przez przedmioty modyfikujące głos:kartka papieru, szklanka, lejek
2. Stymulacja słuchu na podstawie "Lekcji ciszy" wg M.Montessori:
- ruletka(odgłosy różnego rodzaju piłek w drewnianej i plastikowej misce)
3. Lokalizowanie źródła dźwięku- orientacja kierunkowa
- klaskanie z przodu, z tyłu, z boku
4. Obserwacja polisensoryczna instrumentów muzycznych
- dzwonki, cymbałki, trójkąt,bębenek, tamburyno
5. Poznawanie dźwięków instrumentów muzycznych takich jak dzwonki, cymbałki, bębenki, trójkąt, tamburyno
- demonstracja dźwięku przez nauczyciela
- próby wydobywania dźwięków z instrumentów muzycznych
- słuchanie dźwięków: cichych,głośnych, wysokich, niskich
6. Słuchanie odgłosów płynących z otoczenia
- słuchanie muzyki z kaset magnetofonowych
- słuchanie muzyki przez słuchawki

III.ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ
1. Porządkowanie miejsca pracy
2. Czynności toaletowe rąk
3. Pożegnanie wychowanków

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.