X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14137
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dlaczego powinniśmy porządkować zabawki? - scenariusz zajęć

Dlaczego powinniśmy porządkować zabawki? – scenariusz zajęć dla 5i 6 latków.

Treści zawarte w podstawie programowej:
Obszar 2 „ Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku. Dziecko... 5) „ Utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.”

Cele operacyjne:
Dziecko:
• wdraża się do porządkowania sali po skończonej zabawie
• wie, dlaczego należy sprzątać salę i że bałagan może być przyczyną wypadków
• zna znaczenie słowa „ ład”
• potrafi ułożyć zakończenie opowiadania
• potrafi recytować 1 zwrotkę wiersza M. Konopnickiej
• wdraża się do uważnego słuchania
• kształtuje percepcję wzrokową
Metody:
• asymilacji wiedzy : opowiadanie ,dyskusja
• problemowe: metoda E. Gruszczyk- Kolczyńskiej
• waloryzacyjne: elementy metody ekspresji K. Orffa, metoda W. Sherborne
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: czapki krasnali wykonane z bibuły lub gazet ( mogą być przygotowane na poprzednich zajęciach przez dzieci), ilustracje do opowiadania, płyta cd. z muzyką Annen- Polka op. 117 J. Straussa II , gazety, taśma klejąca, nożyczki.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie . Nauczyciel wita się z dziećmi i informuje, że zamienią się dziś w krasnoludki. W tej roli sprawdzimy, czy zabawki są poukładane na swoich miejscach i ewentualnie zrobimy na sali porządki, żeby było na niej zawsze ładnie i przyjemnie.
Nauczyciel rozdaje czapki z gazet i mówi dzieciom, że prawdziwy krasnal wita się zdejmując czapkę i skłaniając głowę. Prosi dzieci o taki gest powitania. Dziewczynki mogą przytrzymać dodatkowo spódniczkę i dołączyć tzw.„ dygnięcie”.

2. „ Jak tu ślisko”- krótkie opowiadanie przeplatane ilustracjami. N. zwraca się do dzieci : „Jak wiecie, wszystkie zabawki i różne przedmioty są nie tylko posprzątane ale mają również swoje miejsce na sali. Jeżeli „coś” ma w domu lub przedszkolu swoje miejsce , mówimy wtedy o „ładzie”. Ład i porządek panuje wówczas, gdy zabawki są na swoim miejscu. „ „
• „Bałagan w domu Dominika”- opowiadanie ze zbioru G. Kasdepke.
Sprawdźmy teraz , co przydarzyło się Waszemu koledze Dominikowi? Nauczyciel opowiada , że w mieszkaniu Dominika panował straszny bałagan. Na podłodze poniewierały się rozrzucone klocki, jakiś pozostawiony samochodzik, ogryzek, w kuchni był rozlany olej a w łazience na podłodze leżała gumowa kaczuszka.
• Układanie zakończenia opowiadania.
Nauczyciel prosi dzieci, by powiedziały, co mogło się wydarzyć i spróbowały ułożyć zakończenie opowiadania a następnie o wysnucie wniosków, jakie niebezpieczeństwo mogą stwarzać rozrzucone i rozlane rzeczy na podłodze.

3. „Która zabawka zmieniła miejsce?”- zabawa kształcąca percepcję wzrokową .
Nauczyciel zwraca się do dzieci, by dokładnie obejrzały i zapamiętały poukładane na półkach zabawki. Prosi, by wszyscy zamknęli na chwilę oczy i zmienia układ przedmiotów. Po otworzeniu oczu ( na polecenie prowadzącego), dzieci zgadują, co się zmieniło.
Wybrane dziecko układa je z powrotem na właściwych półkach.
Nauczyciel prosi dzieci, żeby przypomniały mu, dlaczego zabawki powinny być na swoich miejscach.

4. „ Robimy bałagan”- Nauczyciel informuje dzieci, że do ich przedszkola wdarł się złośliwy chochlik i zrobił straszny bałagan.( tu: odwołuje się do niektórych sytuacji życiowych, np. stercie rozsypanych papierków po pracach plastycznych)
Dzieci zdejmują buty i skarpetki i próbują targać gazety na małe kawałki używając do tego celu wyłącznie stóp i palców u nóg. Targanie gazety odbywa się w rytm muzyki. Odpowiednia będzie Annen- Polka op. 117 J. Straussa II. Następnie, dalej zgodnie z rytmem muzyki poruszają się na czworakach i rozdmuchują kawałki papieru po całej sali.
Wszyscy dobrze się bawią ale po jakimś czasie zauważają, że sala nie zyskała na wyglądzie .

5. „Krasnoludki robią porządki”- dzieci recytują rymowankę M. Konopnickiej i zbierają z ziemi skrawki , z których ugniatają małą kulę. W ten sposób sprzątanie sali przeradza się w zabawę. Stawiamy dwa wielkie pudła lub kosze na śmieci i wprowadzamy rywalizację : „Kto wrzuci więcej kulek do śmietnika?”
Kiedy dywan zostanie już posprzątany, należy go zrolować i posprzątać śmieci pod nim.

6. „Rolowanie dywanu” – zabawa według Weroniki Sherborne. Dzieci dobierają się dwójkami. Jedno dziecko kładzie się na podłodze, a drugie turla je tak, jak się zwija dywan. Po jakimś czasie następuje zmiana ról.

7. „ O jakim przedmiocie myślę?”- zabawa matematyczna. Nauczyciel informuje dzieci, że na sali jest jakiś przedmiot, który dzisiaj bardzo by nam się przydał. Prosi by zadawały mu pytania o cechy tego przedmiotu, np. czy jest długi czy krótki, czy jest zrobiony z plastiku czy z drewna, itd. Nauczycielowi wolno odpowiadać tylko: tak lub nie. Wspólnie z dziećmi odkrywają, że do dzisiejszych zajęć bardzo przydałaby się im miotła.

8. „ Wykonywanie miotły z gazet”- dzieci podzielone wyliczanką na 5 zespołów 4-o lub 5- cio osobowych wykonują według własnych pomysłów miotłę z gazet. Mają do dyspozycji: nożyczki, stare gazety, taśmę klejącą.

9. „ Sprzątanie na czas”- zabawa ruchowa . Czas naszej zabawy zbliża się do końca ale oczywiście trzeba po sobie posprzątać. Waszym zadaniem jest uporządkować stolik przy którym pracowałyście. Na wykonanie zadanie macie tylko tyle czasu, ile trwa 12 uderzeń zegara. Oto pierwsze uderzenie ( gong talerzy). Należy się pospieszyć. Do tej zabawy potrzebne będzie instrument muzyczny, najlepiej talerze.

10. Ewaluacja. Nauczyciel prosi, by dzieci, którym podobały się zajęcia ustawiły się w słonecznym rogu sali a pozostałe przeszły do rogu zacienionego.
Można dzieciom rozdać symbole krasnali w nagrodę, że tak dzielnie robiły porządki.

opracowała: Monika Skwierawska

Literatura:

Wiersz M. Konopnickiej „ Krasnoludki”
Grzegorz Kasdepke „ Ostrożnie”, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2007
Urszula Smoczyńska – Nachtman „ Muzyka dla dzieci : umuzykalnienie według koncepcji Carla Orffa.”- Warszawa : WSiP, 1992
E. Gruszczyk – Kolczyńska „ Dziecięca matematyka”


Propozycje innej realizacji zajęć:
- „ Nocne kłopoty zabawek Doroty”- ułożenie historyjki obrazkowej na podstawie opowiadania Ostrowskiej. Dzieci słuchają opowiadania i układają historyjkę w odpowiedniej kolejności. Zwycięża grupa, która najszybciej ułoży historyjkę .Dzieci próbują nadać tytuł historyjce.
- Rozmowa na temat opowiadania. Wyciągnięcie odpowiednich wniosków, dlaczego należy porządkować zabawki.
- Wywiad z panią woźną na temat porządku i bezpieczeństwa w Sali. Pomoce: mikrofony wykonane z rolek po ręcznikach papierowych, kamera wykonana z pudełka tekturowego, zabawkowe reflektory ( latarki)
- „ Gdzie jest miejsce zabawek?”- zabawa dydaktyczna, składanie obrazków pociętych w całość i dopasowywanie napisów globalnych

Załącznik:
M. Konopnicka „ Krasnalek malutki”
„ Krasnalek malutki mieszka pod podłogą
Zbiera okruszyny za stołową nogą
A dla kogo krasnalek zbiera okruszyny
Powiem Wam w sekrecie dla mysiej rodziny.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.