X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14098
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy kosmos - scenariusz zajęcia

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
GRUPA: zerówka
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Poznajemy kosmos”
TEMAT ZAJĘCIA: „Będziemy kosmonautami”
CELE OGÓLNE:
-Zainteresowanie dzieci pracą kosmonautów.
-Zapoznanie z terminologią związaną z lotami w kosmos.
-Ćwiczenie umiejętności poruszania się przy muzyce zgodnie z instrukcjami nauczyciela.
-Ćwiczenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby i głoski.
-Ćwiczenie umiejętności przeliczania i porównywania liczb w zakresie 6.

METODY (wg klasyfikacji M. Nagajowej):
-metody słowne:
o metoda podająca (opis, opowiadanie, pogadanka podająca)
o metoda poszukująca
-metoda zajęć praktycznych
-metoda oglądowa

FORMY PRACY
-praca z całą grupą
-praca indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-flet
-sylwety planet
-ilustracja przedstawiająca kosmonautę
-płyta CD z nagraniem utworu „Samolot” (pedagogika zabawy, „Klanza”)
-ilustracja przedstawiająca prom kosmiczny,
-ilustracja przedstawiająca rakietę,
-balon
-ilustracja przedstawiająca dwie rakiety
-koperty z cyframi i znakami większości
-tamburyno
-koperty z puzzlami i literami
-kartki z bloku technicznego
-kleje

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Przywitanie dzieci. Zainicjowanie zabawy integracyjnej „Wszyscy są, witam was” zagadką muzyczną.
Śpiewanie piosenki na powitanie z pominięciem niektórych słów (zastąpienie słów gestami)

2.Przypomnienie treści zajęć, które odbyły się poprzedniego dnia:
•nauczyciel podaje głoski, które znajdują się w nazwie danej planety, dzieci podają jej nazwę.
•nauczyciel podaje cechę charakterystyczną danej planety, dzieci odgadują o jakiej planecie mowa
•nauczyciel prosi, by dzieci podzieliły na sylaby i głoski nazwy wybranych planet

3.Nauczyciel zapoznaje dzieci z celem zajęć, którym jest poznanie pracy kosmonautów.
Nauczyciel pyta dzieci, jak nazywa się osoba, która lata w kosmos. Zapoznaje dzieci ze słowami: „kosmonauta”, „kombinezon”, „hełm”.

4.Nauczyciel pyta dzieci, co trzeba zrobić, by zostać kosmonautą. Nauczyciel przedstawia dzieciom cykl szkolenia kosmonautów.

5.Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnego lotu samolotem szkoleniowym dla kosmonautów.
Nauczyciel przypomina dzieciom o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych.
Nauczyciel przeprowadza zabawę ruchową przy muzyce (pedagogika zabawy, „Klanza”).

6.Nauczyciel zapoznaje dzieci z wahadłowcem i życiem codziennym kosmonautów na promie kosmicznym. Podaje różnice między wahadłowcem, a rakietą, prezentuje sposób napędzania wahadłowca przez paliwo z rakiety.

7.Nauczyciel rozdaje dzieciom koperty w których umieszczone są cyfry i znak większości. Pokazuje dzieciom rysunek przedstawiające dwie rakiety. Dzieci liczą figury geometryczne, z których rakiety są zbudowane. Wybierają odpowiednią liczbę oznaczającą liczbę figur geometrycznych. W odpowiedni sposób wstawiają znak większości. Po zakończeniu zadania nauczyciel wraz z wybranym dzieckiem pokazuje prawidłowe rozwiązanie na tablicy. Dzieci samodzielnie sprawdzają poprawność wykonania zadania.
Dzieci odkładają koperty wraz z ich zawartością w wyznaczone miejsce.

8.Nauczyciel przeprowadza zabawę „Rakiety” („Bawię się i uczę” Przewodnik metodyczny część 3, s. 75): Nauczyciel gra na tamburynie w różnym tempie – dzieci poruszają się w trzyosobowych lub czteroosobowych zespołach (rakietach). Gdy nauczyciel przestaje grać, zmienia się osoba prowadząca rakietę.

9.Nauczyciel prosi, by dzieci usiadły w ławkach. Rozdaje dzieciom koperty. Nauczyciel prosi, by dzieci otwarły koperty, ułożyły przygotowane w nich puzzle, a następnie nakleiły je na białą kartkę. Dzieci z umieszczonych w kopercie liter układają nazwę planety, która jest przedstawiona na ilustracji utworzonej z puzzli. Nauczyciel pomaga dzieciom, które nie radzą sobie z zadaniem.
Dzieci odczytują globalnie wyraz „Mars”, dzielą go na sylaby i głoski.

10.Nauczyciel dziękuje za zaangażowanie wszystkim uczestnikom zajęć. Prosi, by dzieci posprzątały kleje i włożyły swoje prace do teczek.
Nauczyciel kończy zajęcia.


LITERATURA:

•Gęca L.: Tańce integracyjne w pracy z grupą. KLANZA, Lublin, 2002.
•Kołodziejczyk A (red.).: Przedszkolaki krok drugi. Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży, Warszawa, 1999.
•Kwaśniewska M., Żaba – Żabińska W.: Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci. Grupa Edukacyjna S.A., Kielce, 2009.
•Nacewicz J. (red.): Kto, kiedy, dlaczego? Iskry, Warszawa, 1957.
•Podleśna M.: Koloruję świat. Olimp, Chełmno, 2010.
•Żaba – Żabińska W.: Bawię się i uczę. Przewodnik metodyczny. Część 3. Grupa Edukacyjna S.A., Kielce, 2009.

•http://nauka.dziennik.pl/artykuly/220497,najtrudniejszy-byl-start.html
•http://news.astronet.pl/5338
•http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSESSID=a23df773b801cf6477201447beee2890&topic=15883.5;wap2

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.