X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14061
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienny las

Scenariusz zajęcia dla dzieci 6 – letnich

Temat zajęcia: Jesienny las

Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dzieci
• zapoznanie z nazwami drzew rozpoznawanych po charakterystycznych liściach
• rozwijanie wyobraźni twórczej i pomysłowości
Cele operacyjne:
• interesuje się przyrodą i pięknem krajobrazu
• potrafi nazwać drzewa w lesie
• rozpoznaje i prawidłowo nazywa liście niektórych drzew
• wie, kto mieszka w lesie
• wie, jak należy zachować się w lesie
• liczy liczebnikami porządkowymi i głównymi
Pomoce: ilustracja o lesie, liście wycięte z wycinanki, pojemniki na liście, bibułka, puzzle zwierząt leśnych, zagadki, muzyka z odgłosami leśnymi, materiały plastyczne (wycinanka, bibuła, kredki świecowe, kolorowe kartki).

Przebieg zajęcia:

1. Zajęcie poprzedzone jest wycieczką do lasu i obserwacją przyrody.
Na tablicy wisi duża ilustracja przedstawiająca las jesienią. Dzieci wypowiadają się na temat ilustracji i dzielą się wrażeniami z wycieczki. W swoich wypowiedziach uwzględniają kolory jesiennego krajobrazu, mieszkańców lasu, drzew i roślin występujących w lesie.

2. Zabawa dydaktyczna – na dywanie rozrzucone są liście. W rogach sali stoją pojemniki, do których dzieci wrzucają zebrane liście. Zadaniem dzieci jest posegregować liście i ułożyć je w określonym porządku. O tym, w jaki sposób je ułożyć dowiadują się z wylosowanej koperty, np. 3 liście kasztanowca, 5 liści dębu i 2 liście bukowe. Przeliczają je liczebnikami porządkowymi i głównymi. Porównują, których liści jest najwięcej, których najmniej.

3. Zabawa ruchowa - ”Spacer po lesie”. Dzieci spacerują po sali, zachowując się cicho, aby nie spłoszyć zwierząt leśnych. Na dany znak zatrzymują się i rozwiązują zagadkę. Naśladują ruchem odgadnięte zwierzę.

4. Ćwiczenia oddechowe – naśladowanie wiatru o różnej mocy. Dzieci dmuchają na bibułki.

5. Każde z dzieci otrzymuje kopertę z puzzlami. Układają je na dywanie i głoskują nazwę, np. sarna, las, sowa.

6. Przy stole wykonanie pracy indywidualnej – drzewo leśne, wykorzystanie różnych materiałów plastycznych. Pracy towarzyszy muzyka z odgłosami lasu.

Opracowała:
M. Zdanowicz
Przedszkole nr 22
Koszalin

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.