X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14057
Przesłano:

Czy życie dziewczynki z zapałkami musiało być takie smutne? Konspekt lekcji z języka polskiego w klasie VI

Konspekt lekcji języka polskiego
w klasie VI szkoły podstawowej

Temat lekcji: Czy życie Dziewczynki z zapałkami musiało być takie smutne?

Nauczyciel prowadzący: Anna Kozera - Korczyc

Cele operacyjne:
• Poznanie sytuacji życiowej bohaterki baśni H.Ch. Andersena Dziewczynka z zapałkami,
• Rozwijanie wyobraźni twórczej(redagowanie zmiany zakończenia baśni),
• Słuchanie fragmentów tekstu czytanego przez lektora,
• Nazywanie uczuć i dobieranie do nich określonego słownictwa,
• Czytanie fragmentów baśni przez poszczególnych uczniów,
• Określenie nastroju baśni.
Metody pracy: praca z tekstem, rozmowa kierowana,
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa,
Środki i pomoce dydaktyczne: podręcznik do języka polskiego - klasa VI szkoła podstawowa, str.62, etykiety z wypisanymi uczuciami dziewczynki, kartki ze stroną internetową Andersena, plansza z morałem baśni, płyta z nagranym słuchowiskiem baśni, kocyk, świeczki , zapałki.

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca:

1. Sprawdzenie obecności i zapisanie tematu lekcji na tablicy.
2. Wysłuchanie baśni z płyty z nagranym słuchowiskiem.
Rozmowa kierowana nauczyciela, który zadaje uczniom pytania dotyczące treści baśni. Uczniowie odszukują fragmenty odpowiedzi z książki.

W jakiej porze roku dzieją się wydarzenia?
Co robiła na ulicy mała dziewczynka?
Dlaczego sprzedawała zapałki?
Co zrobiła, kiedy nikt nie kupował zapałek?
Co zobaczyła, kiedy zapaliła zapałki?
Co stało się z dziewczynką, kiedy wypaliła wszystkie zapałki?


Faza realizująca:

1. Nazywanie uczuć dziewczynki- dobieranie przymiotników i czasowników.(przyklejenie etykiet na tablicy).

czuła straszny BÓL
ogarnął ją wielki SMUTEK
odczuwała ogromny ŻAL
dokuczał jej przejmujący GŁÓD
doznała nagłego WZRUSZENIA

2. Uczniowie na kartkach ze stroną internetową Andersena, piszą odpowiedzi na pytanie:

WWW.ANDERSEN.DANIA.PL

CO MOŻNA BYŁO ZROBIĆ BY DZIEWCZYNKA Z BAŚNI NIE BYŁA TAKA SMUTNA?
........................................

3.Odczytanie propozycji zakończenia baśni.


Faza podsumowująca:

Nauczyciel pyta uczniów: Czego uczy nas ta baśń?

NALEŻY POMAGAĆ LUDZIOM W NIESZCZĘŚCIU.

1 Podsumowanie lekcji na dywanie. Nauczyciel pyta uczniów- czego dowiedzieliśmy się na dzisiejszej lekcji? O czym należy pamiętać widząc trudną sytuację niektórych osób? Zapalenie świeczki wypowiedzenie głośno życzenia.

2. Ocena aktywności uczniów na lekcji-wręczenie dyplomów za aktywność.

3. Zapisanie treści zadania domowego: Napisz zaproszenie adresowane do klasy V na przedstawienie teatralne pt: Dziewczynka z zapałkami. Podaj wszystkie niezbędne informacje.

Bibliografia: Hanna Rakowska, Piła 2004r.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.