X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14025
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bądź dobry dla drugiego człowieka. Scenariusz zajęcia dla dzieci 5-, 6- letnich

Temat: Bądź dobry dla drugiego człowieka.

Cele:
- wyjaśnienie pojęcia „szklany człowiek”
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się poprawnymi konstrukcjami składniowymi
- wdrażanie do uważnego słuchania kolegów
- rozwijanie szacunku do drugiego człowieka poprzez odwołanie się do przeżyć i doświadczeń dzieci
- rozróżnianie zachowania pozytywnego od negatywnego
- posługiwanie się formami grzecznościowymi: przepraszam, proszę, dziękuję
- uwrażliwienie dzieci na krzywdę drugiego człowieka
- wyzwalanie radości poprzez wspólną zabawę i pracę

Metody :
- podające: opowiadanie, objaśnienie
- poszukujące: rozmowa kierowana, grupowego rozwiązywania problemów
- ekspresyjne: metoda żywego słowa, improwizacja ruchowa
- praktyczne: samodzielne działania uczniów

Formy:
- indywidualna
- grupowa
- zespołowa

Środki dydaktyczne: tekst bajki B. Krupskiej „Szklany człowiek”, kolorowe szklane kulki, szary papier, kolorowe kartki, mazaki, obrazki pocięte na sześć części, klej, kredki, płyta z nagraniami


Przebieg zajęć:

1. Powitanie.
2. Zabawa integracyjna „ Podaj rękę partnerowi”.
3. Słuchanie bajki Beaty Krupskiej pt. „Szklany człowiek”.
4. Rozmowa z dziećmi na temat treści bajki.
· O kim jest ta bajka?
· Jak wygląda Szklany Człowiek?
· Jak myślicie, dlaczego ten człowiek nazywał się Szklanym Człowiekiem?
· Co się przydarzyło pewnego dnia Szklanemu Człowiekowi?
· Dlaczego Szklany Człowiek rozsypał się na okruchy szkła?
· Jak myślicie, co może znaczyć określenie „szklany człowiek”? Jaki jest to człowiek? (człowiek wrażliwy, czuły na wszystkie złe słowa i uczynki ze strony drugiego człowieka)
· Jak myślicie, co czuł Szklany człowiek, gdy go zraniono?
· Jak wy byście się czuli, gdyby was ktoś skrzywdził?
· Dlaczego nie wolno krzywdzić drugiego człowieka?
· Dlaczego nie można sprawiać przykrości drugiemu człowiekowi?
· Jak myślicie, co należy zrobić, gdy sprawi się komuś przykrość?
1. Rozrzucenie szklanych kulek – cząstek „szklanego człowieka”-
symbolu dobroci. Każde dziecko bierze jedną kulkę i łączy ją z innymi
w wyznaczonym miejscu.
2. Ćwiczenia w sprawnym posługiwaniu się formami grzecznościowymi.
· Kiedy używamy słów: proszę, dziękuję, przepraszam?
· Proszę, aby wszystkie dzieci, które zrobiły sobie dzisiaj przykrość, przeprosiły się nawzajem.
3. Odrysowanie konturu wybranego dziecka, zapisywanie pozytywnych zachowań dzieci.
Np. Lubię gdy inni:
są koleżeńscy
mówią prawdę
myślą o innych
są słowni
pomagają sobie wzajemnie
są życzliwi
uśmiechają się
dotrzymują słowa
mówią miłe słowa
uśmiechają się
są mili dla innych
4. Scenki dramowe „Jestem wesoły, jestem smutny”.
· Czy zdarzyło się wam , że kiedyś płakaliście, bo ktoś wam powiedział złe słowo?
· Co czuliście wtedy?
· Wyobraźcie sobie, że jesteście weseli i szczęśliwi. Jak okażecie swoją radość! Dzieci radosne i szczęśliwe skaczą, biegają i uśmiechają się, śmieją się, trzymają się za ręce. A teraz wyobraźcie sobie, że jesteście smutni, bo ktoś zrobił wam przykrość. Jak pokażecie swój smutek? Dzieci smutne chodzą powoli z opuszczoną głową, nie trzymają się za ręce z kolegami. A teraz dobierzcie się w pary, stańcie naprzeciwko siebie, przywitajcie się i przeproście. Wszyscy są znowu szczęśliwi i zadowoleni.
5. Praca plastyczna.
Składanie obrazka z części, przyklejanie na kartonie i kolorowanie.
10. Zakończenie i ewaluacja .
Każde dziecko otrzymuje szklaną kulkę - cząstkę „szklanego człowieka”- dobroci.
Dzieci dorysowują minę odpowiadającą ich odczuciom po dzisiejszych zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.