X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13936
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowe zabawy z Mikołajem - konspekt zajęć dla dzieci 3 - letnich

Konspekt zajęć
Temat: Zimowe zabawy ze św. Mikołajem
Data: 14.12. 2011r.
Uczestnicy: grupa 3 – latków
Prowadząca: Joanna Swend
Czas trwania: ok. 30 min.
Metody: czynna – zadania stawiane dziecku do wykonania, badanie lodu, oglądowa – osobisty przykład nauczyciela, oglądanie obrazków, słowna – wysłuchanie listu, opisywanie śniegu i lodu, zabawy muzyczno – ruchowe.
Formy: grupowa, indywidualna,
Środki dydaktyczne: list od św. Mikołaja, klej, kartki papieru, pojemnik, Mikołaje – prace wykonane przez dzieci, płyta CD z piosenkami „Sanna” oraz „Zimno mi w paluszki”, A. Vivaldi „zima”, instrumenty, lód, plastikowe kubeczki, obrazki.
Cele ogólne:
Budowanie radosnej atmosfery wyczekiwania na śnieg, święta i św. Mikołaja.
Kształtowanie podstawowej wiedzy na temat zimy.
Cele operacyjne:
- dziecko uważnie ogląda, słucha i wykonuje polecenia,
- dziecko zgodnie współpracuje z innymi,
- dziecko zna tekst piosenki, śpiewa ją wspólnie z innymi i ilustruje ruchem,
- dziecko używa określeń opisujących lód: zimny, mokry, przezroczysty, śliski,
- dziecko wykonuje pracę plastyczną starannie i estetycznie,
- dziecko wskazuje przedmioty niepasujące do pozostałych, potrafi uzasadnić swój wybór,
- dziecko stara się rzucić papierową kulą do celu i utrzymać równowagę w trakcie zabaw ruchowych

Przebieg:

1. „List od św. Mikołaja” - wprowadzenie w temat zajęć, przeczytanie listu, zaproszenie do wspólnych zabaw.
2. „Sanna” – śpiewanie piosenki dla Mikołaja, wykorzystanie instrumentów.
3. „Zadanie od Mikołaja” – oglądanie obrazków o tematyce zimowej i świątecznej, wskazywanie, który nie pasuje, uzasadnienie wyboru.
4. Wielozmysłowe poznawanie właściwości lodu (lub śniegu), próby określenia ich przez dzieci, doświadczenie: odłożenie miseczek z lodem na kaloryfer, oglądanie co się z nim dzieje (np. po godzinie) próby wyciągnięcia wniosków.
5. „Zimno nam w paluszki” – zabawa muzyczno – ruchowa.
6. „Zimowe zabawy” – ćw. manualne (zgniatanie kartek), rzuty do celu raz jedną raz drugą ręką, zabawa doskonaląca umiejętność utrzymywania równowagi: dzieci jeżdżą na łyżwach (kartki papieru) w rytmie muzyki (np. Vivaldi „Zima”) na przerwy w muzyce zamieniają się w „lodowe figury”
7. „Mikołaje” –kontynuowanie pracy wykonanej wcześniej przez dzieci, przyklejanie waty jako brody.

załącznik
listy od mikołaja:

Kochane przedszkolaki z pierwszej grupy!
Nadeszła zima, święta zbliżają się wielkimi krokami, a ja już niedługo
przyjadę do was z pięknymi prezentami.
Przez cały rok obserwowałem Was bacznie przez kamery i moją magiczną lornetkę. Muszę powiedzieć, że jestem z Was bardzo zadowolony. Widziałem, że bardzo staraliście się być grzeczni:
ładnie zjadaliście obiadki, słuchaliście się Pań, dzielnie bez płaczu przychodziliście do przedszkola i w skupieniu pracowaliście na zajęciach. Niestety jeszcze czasem zdarza się Wam zapominać o grzeczności..., ale wierzę, że do świąt zdążycie się szybko poprawić.
W nagrodę za wasze starania przygotowałem dla Was niespodzianki i zabawy wszystko jest schowane u Waszej Pani.
Pamiętajcie, że dzieci, które będą najgrzeczniej pracować dostaną najpiękniejsze prezenty !

Z poważaniem
Wasz kochający św. Mikołaj
p.s. Bardzo bym się ucieszył gdybyście zaśpiewały mi jakąś ładną zimową piosenkę

drugi liścik:
Piosenka bardzo mi się podobała.
Czy jesteście gotowi na kolejne zadanie,
które dla Was przygotowałem?
Zadanie jest bardzo trudne,
ale wiem, że sobie poradzicie.
Powodzenia!

trzeci liścik:
Świetnie sobie poradziliście!
W nagrodę możecie teraz
pobawić się lodem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.