X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13883
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przeprowadzenie gry planszowej o charakterze rywalizacji pt. "Wyścig koników"

Scenariusz gry planszowej przeprowadzonej w grupie dzieci 6 letnich
Temat : Przeprowadzenie gry planszowej o charakterze rywalizacji pt. „Wyścig koników”.

Cele ogólne:
1. Utrwalanie umiejętności matematycznych. 2. Wdrażanie do interesowania się literami i cyframi. 3. Kształtowanie odporności emocjonalnej.
Cele szczegółowe – dziecko:
-liczy za pomocą liczebników głównych do 6; - rozróżnia litery; -podaje przykłady słów na określoną głoskę; - odróżnia błędne liczenie od poprawnego; - umie odwzorowywać zbiory liczmanów ( ilość kropek zgadza się z odpowiednią cyfrą); - rozumie i stosuje pojęcia: z prawej strony, lewej strony;
-rozumie i stosuje proste sposoby kodowania informacji; - zna zasady prostej gry o charakterze współzawodnictwa; -rysuje prostą trasę gry o charakterze współzawodnictwa; -ustala w grupie lub z kolegą proste zasady ireguły; -przestrzega wspólnie ustalonych reguł i zasad gry planszowej; -potrafi znosić porażki, nie zniechęca się przegraną; - potrafi współdziałać w grupie i w parach.

Pomoce:
skakanka, 12 czerwonych kółek, 12 niebieskich, 2 duże kostki do gry, dwa zestawy cyferek od 1 – 6, znane dzieciom litery;

Literatura: E . Gruszczyk – Kolczyńska, E . Zielińska „Dziecięca matematyka ” lub „ Jak nauczyć dzieci sztuki konstruowania gier ”.

Przebieg zajęcia:

1. Dzieci siedzą z boku dywanu, nauczycielka proponuje: zorganizujemy wspólnie grę planszową na dywanie, będą to „ Wyścigi koników ’’.

2.Wspólnie z dziećmi układanie toru do gry ze skakanki i kółek po jednej i drugiej stronie skakanki według zasady- z prawej strony 6 niebieskich i 6 czerwonych kółek z cyferkami od 1 do 6 oraz ukrytymi pod nimi literkami, po lewej stronie 6 niebieskich i 6 czerwonych pustych kółek.

3.Ustalanie reguł i zasad gry „ Wyścigi koników ”:
- w grze biorą udział dwa zespoły;
-wybranie przedstawicieli grup;
-podział grupy na dwa zespoły, dzieci z pierwszego ubierają czerwone szarfy i biorą czerwoną kostkę, z drugiego niebieskie – niebieska kostka;
-rozpoczyna zespół którego przedstawiciel wyrzucił największą ilość kropek;
-dzieci kolejno rzucają kostką raz z jednej drużyny raz z drugiej oraz szukają po prawej stronie skakanki kółka z wyrzuconą ilością kropek, podnoszą cyferkę i pod nią schowaną literkę, z pomocą grupy mówią co to za literka następnie wymyślają nazwę na określoną głoskę, jeśli wykonają zadanie prawidłowo przenoszą tę cyferkę na lewą stronę skakanki do odpowiedniego koloru kółka, czyli konik przeskoczył strumyk;
- jeśli dziecko źle wykonało zadanie lub wyrzuciło cyferkę która już wcześniej została przeniesiona na lewą stronę (konik z cyferką przeskoczył strumyk) ruch ma drużyna przeciwna; - wygrywa ten zespół, którego wszystkie koniki przeskoczą przez strumyk z prawej na lewą stronę – czyli cyferki od 1 do 6 zostaną przeniesione z czerwonych kółek do czerwonych na lewą stronę oraz z niebieskich z prawej na lewą.

4. Należy powtórzyć przed grą ustalone reguły i zasady i wspólnie z dziećmi pilnować ich przestrzegania. Rozpoczyna się gra według ustalonych zasad i reguł.

5.Gra wyzwala spore emocje, zespół który wygrał triumfuje a przegrany rozpacza. Dlatego nauczycielka szybko proponuje rewanż jako sposób honorowego potraktowania przegranych. Rewanż jest informacją, nie wszystko stracone jest szansa na wygraną, trzeba zagrać jeszcze raz.

6. W rewanżu koniki skaczą z lewej strony na prawą, czyli dzieci przenoszą cyferki z kółek z lewej strony skakanki na prawą. Warto tutaj także pokazać dzieciom jak manifestować swoją wygraną. Zwycięski zespół może ogłosić swoje zwycięstwo klaszcząc w ręce, podskakując do góry może „zrobić rakietę” itp.

7.Zajęcie kończy podsumowanie – pochwała dzieci które przestrzegały reguły czyli dobrze i sprawnie liczyły, rozpoznawały literki, określały głoskę w nagłosie i pamiętały zasady i reguły.

8.Grę należy powtórzyć z całą grupą z podobnymi zasadami lub je zmienić według pomysłu dzieci, następnie dzieci mogą w parach przy stolikach tworzyć takie same lub podobne gry planszowe i rozgrywać w dowolnym czasie.

Opracowała : mgr Bożena Buż

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.