X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13828
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zabaw ruchowych w terenie "W krainie zabaw"

SCENARIUSZ ZABAW RUCHOWYCH
PRZEPROWADZONYCH
W GRUPIE IV „Słoneczka”

TEMAT: Zabawy ruchowe w terenie :”W krainie zabaw”.

DATA: 06.06.2011r
CELE OGÓLNE:
• inicjowanie ruchów do poznania własnego ciała
• wyczucie przestrzeni nieograniczonej
CELE OPERACYJNE:
• poznaje możliwości swojego ciała
• uważnie słucha poleceń nauczyciela
• jest spostrzegawcze
• wykorzystuje przybory do zabaw ruchowych
• jest sprawne ruchowo
• dziecko stosuje samokontrolę i samoocenę oraz zdobywa podstawy ustawicznego samodoskonalenia się
METODY:
• czynna, słowna, zadaniowa, zajęć praktycznych
FORMA:
• praca z całą grupą i indywidualnie
POMOCE:
• Szarfy, chorągiewki, pałeczki, obręcz, gwizdek, tamburyn.

PRZEBIEG:

1. Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności podanie celu zajęcia, przypomnienie zasad zachowania w czasie zajęć w terenie (bawimy się na wyznaczonym terenie, biegamy bez potrącania).

2. Zabawa o charakterze orzywiajacym „ Skowronek w gnieździe” Uczestnicy zabawy dzielą się na trójki , które stają na wyznaczonym terenie w ten sposób , że dwoje stojąc na przeciw siebie podaje sobie ręce, trzeci zaś staje między nimi. To „skowronki w gnieździe” . W środku koła staje jeden uczestnik zabawy.
Na zawołanie prowadzącego „ skowronki w gnieździe” zmieniają one miejsca między sobą .Wybiegają więc z dziupli i wbiegają do zwolnionych. Stojący w środku koła , stara się również zająć gniazdo skowronka , która nie ma gniazda zostaje w środku.

3. Zabawa orientacyjno- porządkowa „ Znajdź swój kolor”. Po otrzymaniu kolorowych szarf dzieci ustawiają się w dwu rzędach, według kolorów szarf, a następnie rozbiegają się po boisku. Następnie wykonują polecenia „stój”, „zamknij oczy”. W tym czasie prowadzący zmienia miejsce ustawienia chorągiewek, po czym woła: „biegiem do swych chorągiewek”. Dzieci na to hasło otwierają oczy i biegną w kierunku swych chorągiewek, przy których ustawiają się w rzędach.

4. Zabawa z elementami czworakowania – „Mrówki budują mrowisko” na trawie są rozłożone pałeczki, dzieci (mrówki) chodzą na czworakach w różnych kierunkach, na hasło nauczyciela zbierają pałeczki, zanoszą na wyznaczone miejsce, wkładają do obręczy.

5. Zabawa z mocowaniem „ Przeciąganie w parach”. Liczba dzieci biorących udział w tej zabawie jest dowolna, ale parzysta. Miejsce zabaw powinno być równe a najlepiej trawiaste. Dzieci nie potrzebują żadnych przyrządów. Uczestnicy zabawy są dzieleni na dwie drużyny (o tej samej liczebności). Przeciwne grypy, ustawiają się twarzą do siebie, a następnie obracają się o dziewięćdziesiąt stopni. Tak aby stać bokiem do swojego przeciwnika z pary. Każde dziecko podaje swojemu partnerowi rękę oraz opiera swoją nogę o jego. Na komendę "start", uczestnicy przeciągają się. Zwycięża ta osoba z pary, której uda się przeciągnąć partnera na swoją stronę. Dzieci mogą w tej zabawie stosować różne zwody i sztuczki. Punkt otrzymuje ta drużyna, której uda się przeciągnąć na swoją stronę największą ilość przeciwników. Po wykonaniu kilku konkurencji, można dokonać zamiany rąk.

6. Zabawa skoczna „ Wyścig skokami”. Ćwiczący ustawieni w 2 rzędach, naprzeciw nich w odległości 10 m są słupki. Na sygnał pierwsi z rzędów skokami obunóż startują w kierunku słupków powracają w ten sam sposób. Po klepnięciu w dłoń startują następni. Wygrywa zespół, który pierwszy ukończy wyścig.

7. Zabawa Skoczno siłowa „ Żabki” .Ustawiacie się w parach naprzeciwko siebie, w odległości ok. 1m. Wyciągają ręce do przodu i kucają naprzeciw partnera. Na sygnał nauczyciela zaczynają przepychać się tak, by wytrącić kolegę z równowagi.

8. Zabawa bieżna „Berek sierota” nauczyciel wyznacza berka (lub dwóch berków). Połowa uczestników zabawy zakłada szarfy. Berek rozpoczyna pościg, pragnąc kogoś schwytać. Kto jest w największym niebezpieczeństwie, dobiera sobie parę. Pary dobierają się tak, aby jedna z tworzących ją osób miała szarfę, druga nie. W przeciwnym razie mogą być złapane. Schwytany zmienia rolę z berkiem.

9. Ćwiczenia porządkowe, rozmowa z dziećmi na temat tego, która z zabaw była najbardziej atrakcyjna, co było łatwe, trudne, itp


Opracowała: Paulina Zimnicka
Przedszkole Samorządowe nr 14 w Kielcach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.