X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13709
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poezja inspiracją ekspresji plastycznej dzieci w oparciu o wiersz B. Formy "Drzewo"

„ Poezja inspiracją ekspresji plastycznej dzieci w oparciu o wiersz B. Formy pt. „ Drzewo.”

Scenariusz zajęcia otwartego dla Rodziców

Cele :
- dostrzeganie zmian w świecie roślin i zwierząt wraz ze zmieniającą się porą roku,
- doskonalenie umiejętności stosowania określeń związanych z położeniem przedmiotu w
przestrzeni: na, pod, obok, pomiędzy, w,
- kształtowanie postawy poszanowania przyrody,
- tworzenie prac plastycznych inspirowanych literaturą.

Metody:
- słowna,
- czynna,
- oglądowa,
-zadań stawianych do wykonania.

Formy:
- zajęcie z całą grupą,
- praca w zespołach.

Pomoce:
- parasol z przyczepionymi darami jesiennymi,
-sylwety: drzewo, wiewiórka, myszka, ptaki, dzięcioł, muchomorki, korona drzewa w
kolorach jesiennych,
- wstążki dla każdego dziecka,
- tamburyno, kołatka płyty CD,
- 4 szablony drzew, stemple z ziemniaka, stemple z gazety, pędzle, farby plakatowe,
- drzewo z szarego papieru, papierowe listki i kredki dla Rodziców.

Literatura:
Wiersz B. Formy „ Drzewo.”


Przebieg zajęcia:

1. Powitanie przybyłych gości piosenką „ Wszyscy są.”

Wszyscy są, witam was
Zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy

2. Recytacja wiersza jako wprowadzenie do rozmowy na temat jesieni.

Idzie łąką, idzie polem
Pod złocistym parasolem,
Gdy go zamknie słońce świeci,
Gdy otworzy pada deszcz.
Kto to taki, czy już wiecie?
Tak, to właśnie .....jesień jest.

3. Demonstracja parasola i krótka rozmowa na temat jesieni:
- Co nam przynosi jesień?
- Co robią zwierzęta jesienią?
-Co się dzieje z listkami?

4. „ Tańczące listki.” – improwizacja taneczna przy muzyce z kolorowymi wstążkami.

5. Recytacja wiersza B. Formy „ Drzewo.”

Rośnie w lesie stare drzewo,
Na nim ptaki gniazda mają.
Kiedy grozi im coś złego
Między liście się chowają.

Czarny dzięcioł długim dziobem
Delikatnie w korę stuka.
Leśnym przecież jest lekarzem,
W niej robaków ciągle szuka.

A pod drzewem rosną grzyby,
W norze mieszka myszka mała.
Kiedy ziemię śnieg przykryje
W niej to będzie smacznie spała.

W dużej dziupli swe zapasy
Już wiewiórka zgromadziła.
Gdy nastanie długa zima
Będzie nimi się żywiła.

6. Omówienie treści wiersza:
- Gdzie rosło drzewo?
-Jak się czuło drzewo zanim zamieszkały w nim zwierzęta?
- Gdzie mieszkała wiewiórka? Kto leczył drzewo? kto chował się między listkami?
- Gdzie mieszkał myszka? Kto mieszkał obok drzewa?

7. Ułożenie sylwet zwierząt w odpowiednich miejscach na drzewie ze zrozumieniem zwrotów określających położenie przedmiotów w przestrzeni.

8. „Wróbelki i dzięcioł” – zabawa ruchowa.

9. Przypomnienie kolorów jesieni i zmiana zielonej korony drzewa na barwy jesienne.

10 „ Pomagamy pani Jesieni pomalować drzewa.” Praca w zespołach:

a) stemplowanie ziemniakami,
b) stemplowanie gazetami,
c) malowanie plamą przy użyciu pędzla.

11.Pożegnanie piosenką „ Listki tańczą.”

12 Ewaluacja zajęcia:

Rodzice przy pomocy papierowych listków dokonują oceny zajęcia i przypinają listki na drzewie z szarego papieru ( listek zadowolony – gdy zajęcie się podobało, listek smutny – gdy się nie podobało)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.