X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 137
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Konspekt lekcji wychowania do życia w rodzinie dla klasy I - "O wartości przyjaźni"

TEMAT: O wartości przyjaźni.

CELE:

Uczeń:
 Umocni się w przekonaniu, że warto „inwestować” w przyjaźń i być godnym zaufania.
 Wymienia cechy dobrego przyjaciela i warunki trwałej przyjaźni.
 Potrafi określić, które z cech dobrego przyjaciela już ma, a które jeszcze musi doskonalić.
 Rozwinie postawę empatii w kontaktach międzyludzkich.

METODY: dyskusja, rozsypanka wyrazowa, urny wyborcze, test;

FORMY: praca indywidualna, praca w grupach;

ŚRODKI
DYDAKTYCZNE: pojemnik na losy, rozsypanki przysłów w 4 kolorach, arkusze papieru w ilości równej liczbie grup, mazaki, magnesy, kartki z konturami przyjaciela dla każdego ucznia, karteczki w dwóch kolorach dla każdego ucznia, dwie urny wyborcze z napisami: „Jest najważniejsze”, „Nie jest ważne”, plansza pt:”Co umacnia przyjaźń?”, arkusze testu: „Czy nadajesz się na przyjaciela?” dla każdego ucznia;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Podając temat lekcji nauczyciel pyta uczniów: „Dlaczego warto mieć przyjaciela?” Podczas krótkiej dyskusji dzieci wymieniają różne argumenty.
( 5 min )

2. Następuje podział klasy na cztery grupy według kolorów wylosowanych kartek rozsypanki wyrazowej. Nauczyciel informuje uczniów, że elementy tego samego koloru tworzą sentencję. W grupach uczniowie układają i odczytują hasło.

Przykłady rozsypanek:
(podział rozsypanki ruchomy w zależności od obecności uczniów)

1. Świątynie przyjaźni trzeba wznosić nieustannie.
2. Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.
3. Umiesz byc przyjacielem-znajdziesz przyjaciela.
4. Przyjacielem jest ten kto wie wszystko o tobie i nie przestaje
cię kochać.

( 5 min)

3. Każda grupa otrzymuje dużą kartkę papieru wraz z mazakiem i wypisuje cechy dobrego przyjaciela. Liderzy grup przypinają arkusze papieru do tablicy i odczytują podane cechy. Teraz nauczyciel rozdaje uczniom kartki z naszkicowaną postacią przyjaciela, prosząc by każdy indywidualnie wybrał i wpisał w poszczególne pola najważniejsze cechy dobrego przyjaciela. Prowadzący prosi o zamalowanie pól z cechami, które dany uczeń posiada. Nauczyciel podsumowując mówi: Jeśli białych pól jest więcej od zamalowanych to nic straconego. Są one wskazówką do podjęcia pracy nad sobą.
( 15 min )

4. Nauczyciel wiesza planszę z napisem: „Co umacnia przyjaźń?”

Co umacnia przyjaźń?
 wzajemne zaufanie
 wspólne zainteresowania
 dużo wspólnych rozrywek
 wzajemna pomoc
 ten sam status majątkowy
 częste rozmawianie ze sobą
 wygląd zewnętrzny
 porozumienie duchowe
 modne ubrania
 ta sama płeć
 znajomość siebie nawzajem
 brak sprzeczek i sporów
 umiejętność słuchania siebie
 umiejętność rozwiązywania konfliktów
 wzajemny szacunek

Następnie w widocznym miejscu eksponuje urny wyborcze. Uczniowie otrzymują karteczki w kolorze urny z napisem: „ Jest najważniejsze” i dokonują wyboru jednej wartości z planszy poprzez wpisanie jej na kartkę i wrzucenie do urny. Tak samo postępują z drugą kartką w kolorze urny z napisem: „Nie jest ważne”. Uczniowie liczą poszczególne wybory. Następuje omówienie wyników i argumentacja.
( 20 min )

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.