X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer publikacji: 13491

Dodawanie ułamków dziesiętnych. Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI W KLASIE IV

TEMAT: Dodawanie ułamków dziesiętnych

PROWADZĄCY: A. Chruścicka

CEL OGÓLNY:
• Wprowadzenie algorytmu dodawania ułamków dziesiętnych

CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:
• zna zależności między jednostkami długości oraz masy
• umie porównać ułamki dziesiętne
• wie jak zamieniać wyrażenia dwumianowane na ułamki dziesiętne
• potrafi dodawać ułamki dziesiętne
• potrafi wykorzystać dodawanie ułamków w konkretnej sytuacji praktycznej
• potrafi współpracować w grupie

METODY:
• podające
• poszukujące - rozwiązywanie problemów matematycznych
• aktywizujące

FORMY PRACY:
• grupowa
• indywidualna zróżnicowana
• zespołowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• karty pracy
• zadania tekstowe na kartkach
• plansze pomocnicza – zależności między jednostkami, oferta sklepu i restauracji, kolorowe karteczki

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Kontrola zadania domowego – str. 253, zad.1, 2,3., omówienie paragonów.

2. Przypomnienie wiadomości dotyczących wyrażeń dwumianowanych, ich dziesiętnego zapisu, zależności miedzy jednostkami długości oraz masy, porównywania ułamków dziesiętnych, dodawania liczb sposobem pisemnym.

- Ile masz centymetrów wzrostu? Ile to decymetrów, a ile metrów?
Uczniowie mierzą swój wzrost i porównują się w parach,

3. Podanie tematu lekcji i jego wprowadzenie.
- Zapiszmy ceny produktów z ulotki reklamowej w postaci dziesiętnej.
- Planujemy wykonanie sałatki owocowej. Robimy zakupy. Wybierzmy z planszy 5 potrzebnych produktów i obliczmy koszt naszej sałatki. Zapiszmy jak będzie wyglądał nasz paragon.
Banany 4zł30gr
Jabłka 3zł05gr
Majonez 5zł43gr
Cebula 1zł90gr

- wspólne uzgodnienie zasady dodawania ułamków dziesiętnych i zapisanie wniosku

4. Indywidualne rozwiązanie zadania.
Ola kupiła na sałatkę jarzynową 0,5 kg ziemniaków, 1,65 kg marchewki, 0,25 kg pietruszki, 0,15 kg kiszonych ogórków oraz 2,2 kg jabłek.
Ile ważą kupione warzywa i owoce?

5. Praca w grupach.
Klasa zostaje podzielona na grupy w sposób losowy - za pomocą figur geometrycznych. Każdy zespół otrzymuje kartę pracy , którą rozwiązuje.

- Na podstawie cennika w pewnej restauracji obliczcie koszt waszego obiadu. Zapiszcie swoje obliczenia w zeszycie.
Zupy
Jarzynowa 3,20 zł
Pomidorowa 3,60 zł
Kalafiorowa 3,50 zł Dania główne
Kotlet schabowy 12,45 zł
Udko kurczaka 8,60 zł
Ryba 8,50 zł

Surówki
Z czerwonej kapusty 1,40 zł
Z marchewki 1, 90 zł
Z buraczków 1,60 zł Dodatki
Frytki 2,80 zł
Ziemniaki 1,60 zł

Desery
Lody z owocami 4,80 zł
Sałatka owocowa
z bitą śmietaną 5,50 zł
Ciastko z kremem 4,00 zł Napoje
Coca – cola 3 zł
Herbata 2 zł
Kawa 3 zł
Sok owocowy 2,50 zł


Grupa I
Zupa jarzynowa
Ryba
Frytki
Surówka z kapusty
Lody z owocami
Sok

Grupa II
Zupa kalafiorowa
Udko kurczaka
Surówka z marchewki
Ziemniaki
Ciastko z kremem
Sok

Grupa III
Zupa pomidorowa
Kotlet schabowy
Surówka z buraczków
Ziemniaki
Sałatka owocowa z bitą śmietaną
Sok

6. Przedstawienie wyników pracy grup oraz porównanie kosztu obiadu.
7. Wspólne rozwiązanie zadań.
- Zabawa – drama „Ułamku dodaj się”.

8. Podsumowanie lekcji i zadanie domowe
- Za pomocą pytań nauczyciel sprawdza czy uczniowie zapamiętali treści matematyczne dotyczące tematu lekcji.

- Praca domowa – zapis do zeszytu pracy obowiązkowej:
Str. 255, zad. 1c) i 2.
Praca domowa dla uczniów chętnych: skomponuj własny przepis na sałatkę oraz oblicz koszt jej wykonania.
Przynieść paragony za zakupy.
- Ocena aktywności uczniów – ocena nauczyciela i samoocena uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2019 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.