X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13366
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gasimy pożar - scenariusz zajęć zintegrowanych dla 5 i 6 latków

BLOK TEMATYCZNY : Dzielni strażacy

TEMAT DNIA: Gasimy pożar

CEL GŁÓWNY:
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów wg wybranych cech, przeliczania ich, dodawania i odejmowania w zakresie 9
- umiejętność zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarowego

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- potrafi wymienić telefony alarmowe do służb ratunkowych (policja, pogotowie straż pożarna)
- wie jak się zachować w sytuacji zagrożenia, zna drogę ewakuacyjną w przedszkolu
- zna symbole drogi i wyjścia ewakuacyjnego, hydrantu, gaśnicy
- potrafi wykonać z plasteliny strażaka lub wóz strażacki
- zna kształt liczby od 1 do 8
- potrafi przeliczyć przedmioty
- potrafi zapisać i rozwiązać działanie matematyczne z użyciem znaku +
- umie ułożyć figury geometryczne w kolejności rosnącej i malejącej
- potrafi klasyfikować przedmioty wg cechy wielkości i koloru

METODY : słowna, oglądowa, ćwiczeń praktycznych

FORMY: indywidualna, zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Ilustracja z numerami tel. alarmowych, symbolami drogi ewakuacyjnej, wyjścia ewakuacyjnego, hydrantu, gaśnicy do zabawy dydaktycznej, zdjęcia wozu strażackiego i strażaka, ilustracje sprzętu strażaków (hełm, bosak, toporek, wąż, koc), koperty z figurami geometrycznymi (po 6 dla 5 latków i po 8 dla 6 latków ) i cyfry dla 6 latków, ilustracja wozu strażackiego z brystolu, tabelki i ilustracje różnokolorowych hełmów do klasyfikacji, plastelina dla każdego dziecka, wiersz CZ. Janczarskiego „Straż pozarna”


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie integracyjne „Witam wszystkich, którzy mają dobry humor, itp.”
2. Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Straż pożarna”.

Bije dzwon na alarm,
Już spieszą strażacy.
Czasem w nocy – ze snu,
Czasem w dzień – od pracy.
Śpieszą na ratunek:
tam płonie zagroda!
Gra trąbka – a czerwień
Lśni na samochodach.
Pierwsi są na miejscu,
Choćby szmat był drogi.
Tryska woda z węża,
Syczy żar i ogień.
Gaśnie groźny pożar,
Dym ku niebu gnie się.
Dzielna straż pożarna
Ludziom pomoc niesie!

3.Zapoznanie się z numerami alarmowymi do straży pożarnej, pogotowia i na policję
4.Planszowa gra dydaktyczna „Ugaś pożar” – na tablicy umieszczona jest plansza z rysunkiem drogi, jaką musi pokonać wóz strażacki aby ugasić pożar. Droga prowadzi przez zadania, które muszą wykonać dzieci. Po wykonaniu zadania, emblemat wozu strażackiego jest przesuwany po planszy do kolejnego przystanku, czyli zadania do wykonania:
- zadanie 1- ułóż figury od najmniejszej do największej (6 figur dla 5 latków i 8 dla 6 latków), ponumeruj (dla sześciolatków)
- zabawa ruchowo – naśladowcza „Gasimy pożar”
- zadanie 2 – uporządkuj półki w samochodzie strażackim (rozwiązywanie zadań tekstowych, dla sześciolatków zapis działania cyframi)
- ćwiczenie artykulacyjne i oddechowe „wiatr” , odgłos lania wody z węża strażackiego, odgłos syreny alarmowej i silnika samochodu
- zadanie 3 – uzupełnij tabelkę wg kodu (przygotowanymi z papieru kolorowego figurami geometrycznymi):

kolor
wielkość czerwony żółty
małe
duże

kolor
wielkość czerwony żółty niebieski
małe
duże

5. Dydaktyczna zabawa ruchowa – z emblematami hydrantu, gaśnicy, drogi i wyjścia ewakuacyjnego.Dzieci poruszają się dowolnie przy skocznej melodii. Na sygnał, dzieci zatrzymują się przy wskazanym znaku.
6. Zapoznanie z drogą ewakuacyjną i miejscem ewakuacji w przedszkolu – próbny alarm pożarowy.
7. Oglądanie zdjęć strażaka i wozu strażackiego – wykonanie ich modelu z plasteliny.
8. Ocena i wystawa prac
9. Ewaluacja zajęć – ocena zajęć i własnej aktywności uśmiechniętą lub smutną buźką.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.