X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13361
Przesłano:

8 marca - Święto Kobiet. Scenariusz zajęcia świetlicowego

Data: 08.03.2010
Nauczyciel prowadzący: Dagmara Żebrowska– nauczyciel kontraktowy
Klasy: I-III

Temat dnia: 8 marca – Święto Kobiet.

Cele:
- rozwijanie zainteresowań rolą kobiety w życiu;
- budzenie szacunku do wszystkich kobiet;
- poznanie zawodów wykonywanych przez kobiety;
- przypomnienie znanych utworów polskiego pianisty F. Chopina.
- nabycie umiejętności wyrażania uczuć w ekspresji plastycznej.

Dziecko:
- umie wypowiadać się na temat wysłuchanego wiersza;
- wie, kiedy obchodzony jest Dzień Kobiet;
- zna zawody wykonywane przez kobiety;
- wie, jaka jest rola kobiety w życiu;
- umie opisać wygląd kobiety;
- rozumie, że należy okazywać im szacunek i pamiętać o ich święcie;
- rozpoznaje najważniejsze utwory muzyczne F. Chopina;
- umie wyrazić swoje uczucia w ekspresji plastycznej;
- potrafi zachować porządek po zakończonej pracy.

Metody:
- słowna;
- aktywna;
- praktycznego działania;
- burza mózgów.

Formy pracy:
- indywidualna;
- zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
- wiersz H. Łochockiej pt. „Tyle kobiet”;
- płyta CV z utworami F. Chopina;
- plansza szarego papieru z wizerunkami kobiet;
- zagadki dotyczące zawodów kobiet;
- materiały do wykonania pracy: szkło, farby plakatowe, pędzle.


Przebieg zajęcia:

1. Słuchanie tekstu H. Łochockiej pt. „Tyle kobiet”..
2. Rozmowa dotycząca treści wiersza:
• O kim jest mowa w wierszu?
• Kto obchodzi święto 8 marca?
• Jakie zawody wykonują kobiety?
3. Rozwiązywanie zagadek dotyczących zawodów kobiet.
4. „Co robią kobiety i jak powinny wyglądać?” – burza mózgów.
5. Co możemy zrobić dla kobiety w dniu jej święta? – wypowiedzi dzieci.
6. Zachęcenie do malowania na szkle podczas słuchania utworów F. Chopina – ekspresja plastyczna.
7. Przypomnienie zasad bezpiecznego posługiwania się przyborami.
8. Samodzielne wykonanie prac.
9. Sprzątanie po zakończonej pracy.
10.Zorganizowanie wystawy prac dzieci dla wszystkich pań pracujących w szkole z okazji ich święta.


ZAGADKI

1.W dzień i w noc pracuje, chorym leki przepisuje? ( lekarka )
2. Kto na skrzyżowaniu bez obawy staje, bo ręką zatrzyma auta
i tramwaje? (policjantka)
3. Chodzi z torba dużą i z tego ją znamy, że nosi przekazy, listy
i telegramy? (listonoszka)
4. Biała bluza, spodnie białe, ubielone ręce całe, nawet czapka biała
też. Kto to jest? Czy wiesz? (piekarz)
5. Choć to nie rolnik, to rolę ma. Często w teatrze lub w filmie gra.
(aktorka)
6. Kto ma na półkach książek bez liku i dba o książki
i czytelników? (bibliotekarka)
7. Na stoliku mam nożyce, gdy je sprytnie w ręce chwycę, gdy przy
pracy się uwinę, wnet ostrzygę ci czuprynę. (fryzjerka)
1. Kto w telewizji albo w radio wywiady, audycje prowadzi.
Z artykułem do gazety także świetnie sobie radzi?
(dziennikarka)
9. Mam dwie dzielne pomocnice, cienką igłę i nożyce. One krają,
ona zszywa. Powiedz, jak ja się nazywam? (krawcowa)
10.Kiedy wy już wyjdziecie, po szkole się krząta. Każdy kącik
wymiecie, klasy pięknie sprząta. (sprzątaczka – woźna)
11.Pani za sklepowa ladą kupujących grzecznie wita. Tu odważy,
tam odmierzy towar dobry, tani, świeży. (sprzedawczyni)
12.Noszę biały czepek i biały fartuszek, ażebyś był zdrowy,
czasem ukłuć muszę? (pielęgniarka)
13.Kto dzieci o coś codziennie pyta i pisze cyfry i literki
w zeszytach? (nauczycielka)
14.W kuchni stoi całymi dniami, w ręku trzyma łyżkę, obiady
smaczne gotuje, czy zgadniecie kim jest ta pani?
(kucharka)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.