X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13206
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem częścią przyrody - poznaję siebie i innych

Blok tematyczny „To jestem ja”
Temat cykliczny: „Jestem częścią przyrody – poznaję siebie i innych”

Prowadząca : mgr Alina Szczurek

Grupa: 4-latki
Cele ogólne:
• wyodrębnianie i nazywanie poszczególnych części ciała ze szczególnym uwzględnieniem narządów zmysłu
• odbieranie, rozumienie i wyrażanie treści przekazywanych przez niewerbalne środki wyrazu ( ruchy ciała, gest, mimika)
Cele operacyjne:
• nazywa i eksponuje poszczególne części ciała
• dostrzega różnice i podobieństwa w wyglądzie poszczególnych osób
• potrafi wybrać spośród wielu zgromadzonych przedmiotów te, które można poznać za pomocą poszczególnych zmysłów
• składa obrazek z części
• odbiera i przekazuje za pomocą gestów i mimiki różnorodne treści

Środki dydaktyczne:
• ilustracja z „magicznymi okienkami” przedstawiająca sylwetkę człowieka
• emblematy z narządami zmysłów ( dla każdego dziecka ) oraz różne produkty i przedmioty, które można poznać za ich pomocą
• maski na patyczkach – miny przedstawiające uczucia : radość, smutek, lęk, złość ( dla każdego dziecka)
• lusterka dla każdego dziecka
• układanki typu „pocięty obrazek” ( postać dziewczynki i chłopca)
• piosenka „Hoki – poki”
• wiersz D. Jasicy pt. „Jak się zmieniam”

Przebieg zajęcia:

1. Zabawa integracyjna „Znamy się”
Dzieci prezentują się po kolei, a pozostałe – nazywają je. Nauczycielka stwierdza, że poznają siebie bo różnią się między sobą, każdy jest inny, nie ma dwóch identycznych osób. Zachęca do wnikliwej obserwacji siebie i do wykonywania czynności zgodnie z jej poleceniami, np.:
• pomachają ręką te dzieci, które są w spodniach
• wstaną dziewczynki
• klasną w dłonie te dzieci, które mają kapcie wiązane na sznurowadła
• wstaną chłopcy
• podskoczą te dzieci, które mają jasne włosy
• usiądą te, które nie noszą okularów
Odgadnijcie, o kim mówię:
• ta osoba ma np. czerwoną bluzę i czarne spodnie ...itp.

2. „Magiczne okienka”
Za planszą z wyciętymi otworami ukryta jest sylwetka człowieka. Dzieci domyślają się jaka część ciała ukryta jest w poszczególnych okienkach (nazywają je ) i co może kryć cała ilustracja

3. Zabawa przy muzyce „Witamy się”
Dzieci tańczą pojedynczo przy muzyce, na przerwę – witają się wymienionymi przez n-lkę częściami ciała

4. Zabawa dydaktyczna „Przyporządkuj przedmioty”
Każde dziecko ma przyczepiony emblemat przedstawiający narząd zmysłu : ucho, oko, nos, język, ręce. Musi wybrać spośród wielu zgromadzonych rzeczy jedną, którą można poznać za pomocą zmysłu, jaki przedstawia jego emblemat:
ucho: instrumenty perkusyjne
język: produkty spożywcze
nos: dezodorant, świeże kwiaty, odświeżacz powietrza, perfumy, zioła w torebce
ręce: piłka, maskotka, samochód, książka, lalka
oko: 4 jednakowe klocki drewniane w różnych kolorach : czerwony, zielony, żółty, niebieski
Dzieci układają wybrane przez siebie produkty i przedmioty na 5 tackach oznaczonych takimi samymi emblematami. Wspólnie sprawdzamy poprawność wykonania zadania

5. Zabawa taneczna „Hoki – poki”
Eksponowanie wymienionych w piosence części ciała

6. Loteryjka słowno – obrazkowa „Pokaż minę”
Dzieci przyporządkowują miny do opisu słownego n-lki ( najpierw ilustracje, później robią określoną minę do lusterka ) np.:
• cieszę się z prezentu
• upadłam, boli mnie kolano
• boję się
• kolega zabrał mi moją ulubioną zabawkę

7. Inscenizacja wiersza „Jak się zmieniam”
Dziecko, które ma tabliczkę z miną, o której aktualnie mówi n-lka w wierszu, podnosi ją do góry
8. Zabawa „Lustro”
Dzieci dobrane parami, jedno z nich wykonuje określone przez n-lkę gesty, a drugie je naśladuje , np.:
• zawołaj koleżankę do siebie
• ucisz grupę
• tak nie wolno postępować
• zgadzam się
• nie zgadzam się
• wszystko jest w porządku, ok!

9. Szukanie ukrytych w sali listów od Smutaska, Wesołka, Złośnika i Strachliwka
Koperty zawierają obrazek dziewczynki lub chłopca pocięty na części dla każdego dziecka. Zadaniem dziecka jest złożenie go w całość i przyklejenie na kolorową kartkę ( ilość części jest zróżnicowana – w zależności od możliwości dzieci)

10. Dzieci i nauczycielka pokazują za pomocą odpowiedniej tabliczki-miny jak podobały im się zabawy


„Jak się zmieniam”
W ciągu dnia miewam różne humory:
Inna jest mina wesoła, inna, gdy jestem chora.
Gdy się boję, krzyczę – Oooo!
Gdy zjadam cytrynę, to mam kwaśną minę,
A gdy jestem zła –
Moja mina przypomina pysk rekina.
D. Jasica

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.