X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13102
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz uroczystości z okazji Święta Rodziny - "Bawmy się razem wesoło"

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI OBCHODÓW ŚWIĘTA RODZINY
W GRUPIE DZIECI 2 I 3-LETNICH
„Bawmy się razem wesoło”.

Cele:
• kształtowanie uczucia przywiązania do swojej rodziny,
• umacnianie więzi emocjonalnej z rodzicami;
• sprawianie radości mamie i tacie poprzez obdarowywanie ich samodzielnie wykonanym upominkiem,
• przezwyciężanie tremy podczas występów,
• rozwijanie umiejętności recytatorskich , tanecznych i wokalnych.
• zachęcanie rodziców do czynnego uczestnictwa w życiu przedszkola;
• pogłębianie współpracy między rodziną a przedszkolem;
• zachęcanie rodziców do aktywnego uczestnictwa we wspólnych zabawach z dziećmi.
Metody:
• słowne - recytacja
• praktycznego działania - piosenki, zabawa, ekspresja ruchowa
• pedagogiki zabawy

Formy:
• zbiorowa, indywidualna, grupowa –występ artystyczny.

Miejsce:
• sala przedszkolna, ogród przedszkolny.
Liczba uczestników:
• ok. 20 dzieci i ich rodzice.
Przewidywany czas trwania:
• ok. 1,5 godz. – 2 godz.
Środki dydaktyczne:
Upominki dla rodziców, nagrania CD piosenek: „Choć mam rączki małe”, „Kiedy”, wiersze „Dla mamy i taty”, treść zabawy paluszkowej „Dla mamy i taty”, tunel i chusta klanzowa, trzepaczki do jajek, jajka, nagranie rytmicznej muzyki, różnorodne ubrania, kartki papieru do zrobienia samolotu, cytryna, worek ze śmiesznymi ubraniami, piłka , kartki papieru, słodycze, kiełbaski, ketchup, chleb, talerzyki, mazaki do kolorowania twarzy.

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI

I. Wejście dzieci „pociągiem” przy piosence Arki Noego „Tata z mamą”. Dzieci mają pomalowane twarze i śmieszne fryzury.

II. Krótki występ okolicznościowy dzieci.
• Powitanie gości:
Witajcie nam goście, witajcie nam mili.
Bardzo się cieszymy, żeście tu przybyli.
Dzisiaj obchodzimy Dzień Mamy, Dzień Dziecka i Dzień Taty,
Będą pocałunki, życzenia i kwiaty.
• Piosenka „Choć mam rączki małe”
Choć mam rączki małe
I nie wiele zrobię,
Pomogę mamusi,
Niech odpocznie sobie.

Zamiotę izdebkę,
Umyję garnuszki,
Niech się tu nie schodzą
Łakomczuszki-muszki.

I braciszka uśpię
W białej kolebusi.
Chociaż w tym pomogę
Kochanej Mamusi.
• Recytacja przez dzieci wiersza „Dla mamy i taty” I.Salach połączonego z gestykulowaniem:

Mamusiu kochana!
Grzeczna będę dziś od rana.
Niech słoneczko ci zaświeci. – dzieci podnoszą ręce w górę kreśląc kółka
Radość wielką sprawią dzieci.
Abyś była uśmiechnięta, - dz. palcem malują uśmiech na twarzy
Bo dziś, Mamo – Twoje święto.- dz. pokazują na mamy
My o tatę zawsze dbamy, - dz. wskazują na siebie
Nawet gdy go nie słuchamy. – dz. kiwają przecząco, machając palcem
Gdy mu napytamy biedy, - dz. chwytają głowę w dłonie
To kochamy go i wtedy.- dz. krzyżują ręce na piersiach
Lecz od dzisiaj przyrzekamy- dz. podnoszą dwa palce na znak przysięgi
Nie zasmucać taty, mamy – dz. przecząco machają palcem
I mieć buzię uśmiechniętą – uśmiechają się
W takim Dniu – jak Wasze święto.- pokazują na rodziców
• Śpiewanie piosenki „Kiedy” Arki Noego połączone z gestykulowaniem.
Kiedy byłam jak kropelka, czułam serca Twego bicie
I widziałam jak jest wielka, miłość, która daje życie..

Kocham Cię! Kocham! Mamo wiem, że Ty czujesz to samo.

Kiedy byłam jak kwiatuszek, mama głośno powiedziała
Słów rozwinął się kłębuszek, które bardzo pokochała.

Kocham Cię! Kocham! Mamo wiem, że Ty czujesz to samo.

Kiedy będę taka duża, jak przytulę mamo Ciebie
I zawołam 'żadna burza, nie oddali nas od siebie!'

Kocham Cię! Kocham! Mamo wiem, że Ty czujesz to samo.
Kocham Cię! Kocham! Mamo wiem, że Ty czujesz to samo.
• Śpiewanie „Sto lat” dla rodziców.
• Wręczenie rodzicom wykonanych przez dzieci upominków – kolii dla mamy i muchy dla taty. Pomoc rodzicom przy zakładaniu prezentów.
• Wspólne zdjęcie dzieci z ubranymi w prezenty rodzicami;
• Wspólny walczyk z rodzicami przy piosence „Cudownych rodziców mam”.
• Zaproszenie do słodkiego poczęstunku.

Zabawy ruchowe i konkursy na placu przedszkolnym.
Czy to jesień, zima, wiosna czy lato
Sport uprawiajmy z mamą i z tatą! – mówią nauczycielki
Sport to zdrowie – każdy to powie! – mówią dzieci

• Zaproszenie przez nauczycielki do wspólnej zabawy:
Na początek naszych przedszkolnych ruchowych rozmaitości
Wszyscy rozprostujmy swoje kości.
Zapraszamy na wspólną gimnastykę:
1. Ach! Gimnastyka dobra sprawa, dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu, w górę skok.
Ref: Głowa , ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty,
Głowa, ramiona, kolana, piety, oczy, uszy, usta, nos.

• Zaprezentowanie przez nauczycielki dalszej części spotkania:
A czy wiecie moi mili, po co goście tu przybyli?
Już nie będzie przedstawienia i długiego wciąż siedzenia.
Dzisiaj wszyscy chętni na harce, poskakają na skakance.
Podrzucimy piłkę w górę i coś zaśpiewamy chórem.
Dzisiaj nasze mamy i nasi ojcowie będą skakać, biegać i stawać na głowie!
• Piosenka „Pila Oli”
1.Duża piłka w kropki złote
ciągle skakać ma ochotę.
Raz jest w górze , raz na dole
Do zabawy prosi Olę.
Ref: Ola, Ola , o la, la
Ola, Ola piłkę ma
Ola, Ola , o la, la.
Klaszcze w ręce raz i dwa, raz i dwa.
2.Duża piłka z grubym brzuszkiem,
czasem chowa się pod łóżkiem.
Czasem toczy się po stole
do zabawy prosi Olę.
Ref: Ola, Ola ...
3.Duża piłka figle płata.
Goni mamę, goni brata,
ale z Olą skakać woli ,
bo to przecież piłka Oli.
Ref: Ola, Ola ...

Konkursy:
1. „Balonowy zwierzyniec” – dla chętnych rodziców.
W każdym z nadmuchanych balonów znajduję się karteczka z napisaną nazwą zwierzęcia . Zadaniem rodzica jest przekucie balonika i odczytanie nazwy po cichu , a następnie wyciągnięcie z worka maski przedstawiającej dane zwierzę i zademonstrowanie sposobu jego porusznia i wydawanych przez nie odgłosów.
2. Tańczący worek ze śmiesznymi ubraniami.
Worek z ubraniami stoi pośrodku koła, wszyscy tańczą w rytm muzyki podając sobie piłkę. Gdy muzyka zamilknie osoba, która będzie trzymać piłkę losuje z worka ubranie i zakłada je na siebie.
3. Konkurs lotniczy – dla pięciu chętnych mam:
Mama ma za zadanie wykonać samolot z papieru a następnie jak najdalej go puścić. Wygrywa ta , której samolot poleci jak najdalej.
4. Idealna para – konkurs dla trzech chętnych par małżeńskich.
Pary ustawiają się w rzędzie i zawiązuje się im nogi (np. lewa noga mamy z prawą nogą taty). Wygrywa ta para, która jako pierwsza dobiegnie do mety.
5. Konkurs z pianą – dla pięciu chętnych tatusiów.
Tatusiowie ubijają pianę z białek – wygrywa ten, który jako pierwszy ubije białka na sztywno.
6. Wyścigi w tunelach.
Rodzice kontra dzieci – która drużyna jako pierwsza pokona tunel – dzieci przechodzą przez tunel na stelażu a rodzice przez tunel klanzowy.
7. Konkurs – Salon piękności.
Do konkursu zapraszamy trzy chętne drużyny – mama, tata i dziecko. Mama jest klientką salonu piękności a tata i dziecko jego pracownikami. Wygrywa ta drużyna która wykona mamie najoryginalniejszą fryzurę i makijaż, bądź manicure.
Zabawy ruchowe z rodzicami
1. Zabawa z chustą klanzową – „Karuzela”:
Hejże, dziewczęta, dalej wszystkie wraz!
Karuzela czeka, wzywa nas z daleka.
Starsze już poszły, młodsze jeszcze nie.
Hejże ha! Hejże ha! Śpieszcie się.
Hej, hopsasa, jak ona szybko mknie,
Hej, dalej, dalej do zabawy śpieszmy się!
Hej, hopsasa, jak ona szybko mknie,
Hej, dalej, dalej do zabawy śpieszmy się! 2x
2. Zabawy z chustą :
a) „Falujące morze”- uczestnicy zabawy trzymają chustę za uchwyty i starają się naśladować fale- łagodne lub bałwany morskie.
b) „Spacer po falach”- wybrana para dzieci, lub dziecko z rodzicem spacerują po chuście- falach morskich, pozostali uczestnicy poruszają chustą.
c) „Skacząca piłka”- uczestnicy zabawy starają się podczas robienia fal morskich, aby piłka nie wypadła poza morze- chustę.
d) „Spadochron” –wszyscy uczestnicy zabawy kucają i na komendę szybko podnoszą się unosząc chustę ponad głowę, tak aby zobaczyć pod chustą kolegę z naprzeciwka.
3. Zabawa „Labado”:
Tańczymy labado, labado, labado;
Tańczymy labado małego walczyka;
Tańczą go harcerze, harcerze, harcerze;
Tańczą go harcerze i małe zuchy też.
• - głowy były? ; odpowiedź: były
• - uszy były? ; odpowiedź: były
• - nosy były? ; odpowiedź: były
• - ramiona były? ; odpowiedź: były
• - rączki były? ; odpowiedź: były
• - brzuchy były? ; odpowiedź: były
• - pośladki były? ; odpowiedź: nie były!
• - kolana były? ; i tak dalej
• - kostki były? ;
4. Zabawa „Wąską ścieżką”:
Wąską ścieżką przez ogródek,
idzie sobie krasnoludek.
Dokąd idziesz mój malutki,
idę do swej krasnoludki.
- kciuki do przodu;
- łokcie do tyłu;
- kolana ugięte;
- pupa do tyłu;
- uśmiech.

Zabawy, konkursy są już skończone
i chce nam się jeść-
na kiełbaskę idziemy.
Baj, baj, baj, cześć!

• Zjedzenie upieczonych na grillu przez tatusiów kiełbasek.

• Pożegnanie rodziców rymowanką:
Kochana mama dzisiaj tutaj była,
Kochany tata też odwiedził nas.
Dziś wszystkie dzieci są szczęśliwe
Całuski ślą każdemu z Was.

Podziękowanie wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.