X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13033
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolory jesieni - zabawy z rodzicami... Scenariusz zajęć otwartych

TEMAT KOMPLEKSOWY: „Co jesienią słychać w lesie?”
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Grupa- Starsze maluchy

TEMAT ZAJĘCIA: „Kolory jesieni”- zabawy z rodzicami. Wykonanie liści z ręczników papierowych, malowanie ich farbami. „Parasole”- z.ruch. przy śpiewie N

Cel ogólny: - utrwalenie wiadomości o jesieni
Cele szczegółowe- dziecko:
- potrafi wypowiadać się nt treści wiersza
- rozwija umiejętność przedstawiania treści wiersza za pomocą ruchu
- śpiewa piosenkę
- określa cechy jesieni
- przelicza w możliwie szerokim zakresie
- wykonuje pracę plastyczną

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody pracy: słowna, oglądowa, czynna
Środki dydaktyczne: wiersz „Jesień” T.Śliwiak, parasole, liście zasuszone, obrazek (słońce, deszcz),koperty z kroplami deszczu, płyta CD z nagraniem –deszcz, zagadka i sylweta wiewiórki, orzechy miód, ręcznik papierowy, klej do tapet, farby.

PRZEBIEG:
1. „Wszystko jesienne”- inscenizowanie ruchem treści wiersza.
2. Wysłuchanie wiersza „Jesień” T. Śliwiaka.

Idzie łąką, idzie polem
Pod złocistym parasolem
Gdy go zamknie-słońce świeci
Gdy otworzy pada deszcz
Kto to taki? czy już wiecie?
Tak! To właśnie jesień jest

Pytania do tekstu:
- Kto idzie pod złocistym parasolem?
- Co się dzieje gdy jesień zamknie parasol?
- Co się dzieje gdy jesień otworzy parasol?
3. Rozmowa o jesieni:
- Co się dzieje jesienią w przyrodzie?- często pada deszcz, liście opadają, w sadzie jest pusto, owoce są w naszych spiżarniach, ludzie i zwierzęta przygotowują się do nadejścia zimy.

4. Zabawa ruchowo-graficzna z zastosowaniem ćw.ortofonicznych (płyta CD)-naśladowanie palcami padania deszczu; kap kap kap kap- ćw.ortof.

5. Zabawa przy piosence z wykorzystaniem parasoli.
Pogoda taka ładna dziś, od rana słońce świeci,
Na spacer mogą sobie iść dorośli no i dzieci.
A ja wam powiem, powiem coś, pamiętaj o tym co dzień:
Parasol zawsze, zawsze noś nawet i przy pogodzie/ 2x
Przeliczanie kropli deszczu; tworzenie postaci z kropli.

6. Zabawy z listkami. Witam wszystkie te listki, które są: duże; małe; zielone, żółte, brązowe, czerwone, mają kształt owalny( koło), są nierówne; mają dziurki, nie mają dziurek; SA suche, są mokre. Dmuchanie na liście.

7. „Liście”- improwizacja ruchowa N. dzieci naśladują jak szumią drzewa, jak opadają liście.

8. Pyt. N „ Dlaczego w listopadzie jest pusto w sadach? Wymawianie przysłowia „ W listopadzie pusto w sadzie” cicho-normalnie-głośno.

9. Wysłuchanie zagadki, wykorzystanie sylwety.
Z drzewa skacze na krzaczek
Z rudą kitką zwierzaczek.

Czy wiecie , że wiewiórka chowa swoje zapasy w różnych kryjówkach nie tylko w dziuplach. Potem o nich zapomina i dzięki temu wyrastają nowe drzewa.

10. Smakowanie orzeszków z miodem (smak jesieni).

11. Kolory jesieni”- wykonanie pracy z papierowych ręczników. Wystaw prac w szatni.

12. „Wieje wiatr”- zab.ruch ze śpiewem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.